App Store Google Play

„95 квартал”: особливості національного гумору

17.08.2009 10:14

Напевне, всі помітили тенденцію останніх років: більшість українських і російських знаменитостей - майже всі телезірки і навіть деякі кіноактори - вийшли з КВК. Завдяки унікальному винаходу Олександра Васильовича Маслякова, який зараз став найлегшим способом потрапити до телевізора, кожен симпатичний хлопчик-балагур може стати секс-символом країни, а кожен доморощений клоун - потіснити акторів з академічною освітою на комедійному п'єдесталі. Добре це чи погано - покаже час. Може, і є в цьому, як то кажуть, певний позитив - кіно і ТБ стають ближчими до народу не тільки завдяки «Дому-2», але й завдяки народному гумору. Отже, вітаймо головну українську кузню телекадрів, вихідців з Кривого Рогу - "Студію «Квартал 95»".

95 квартал - це реально існуючий криворізький топонім, про який всі уже давно знають, що, на відміну від дніпропетровського 12-го, його назву правильно вимовляти «квартАл», а не «квАртал». На розташованій у центрі цієї частини Кривого Рогу площі, від якої навсібіч відходять вулиці міста, споконвіку збиралася і зустрічалася криворізька молодь. Народною назвою 95 кварталу - «п'ятаком» друзі колись іменували і молоду команду. Ще на зорі українського КВК, коли сам Масляков, трохи нервуючи та іноді нудячись, відкривав перші ігри, команда «95 квартал» вигідно відрізнялася від суперників молодими симпатичними обличчями і трохи менш політизованими жартами. Деякі гравці нової команди були помічені ще у легендарному «Запоріжжя-Кривий Ріг-транзит», але тільки у самостійному проекті змогли показати себе на повну. І нам, дніпропетровцям, було приємно за земляків, адже жодна з дніпропетровських команд після збірної ДДУ такого успіху досягти не спромоглася. А тут ніби і наші - і чемпіони України, навіть до Москви грати їздили. Щоправда, у столиці КВК не зовсім зрозуміли специфічний криворізький гумор, і «кварталівцям» довелося повертатися на батьківщину і завойовувати телебачення тут. Що їм вдалося з легкістю: якісних гумористичних програм тоді, у 2003-му, було небагато, тим більше мало хто насмілювався жартувати не про «кроликів» і тещу з дружиною, а на політичні і молодіжні теми. Таким чином, новоспечена «Студія „Квартал 95"» прийшлася глядачам до душі.

Переможна хода криворіжців, завдяки якій Вову Зеленського, «Лисого» Женю, Лєну, Дениса, товстого Юзіка та інших кварталівців знають у кожній українській квартирі, розпочалася з ювілейного концерту «95 кварталу» у Жовтневому палаці в Києві. Подивитися на успішних молодих гумористів схотіла вся Україна, і згодом вони дали ще декілька виступів, присвячених найважливішим святам року. Щоправда, жарти у цих шоу були вже не ті, завдяки яким «Квартал» так яскраво переміг на чемпіонаті з КВК... Продюсери команди зрозуміли, що в нашій буремній країні політичний гумор повсякчас іде «на ура», і кожен учасник команди швиденько знайшов у собі пародійний талант і схожість із яким-небудь лідером країни. Благо, персонажів для пародій у нас завжди вистачало.

Жарти «Кварталу» - спільна творчість декількох авторських груп. За словами кварталівських письменників, робота ця дуже складна, причому складна фізично. Постійно треба щось із себе вичавлювати, адже не кожного дня тебе накриває натхнення. «Ось прийшла в голову якась ідея, щось спіймав на вулиці, а щоб її написати, треба сидіти і пахати, пахати, пахати... Ідеї у побуті черпаються дуже рідко, в основному це телереклама, події політичні, соціальні, будь-які», - розповідають автори «Кварталу» Зеленський і Пікалов. Деякі автори, які працюють з „Кварталом" уже давно, намагалися пройти в актори, але керівництво не пропустило. «Просилися, звичайно, але ми були вимушені їм відмовити, - зізнається Зеленський. - Багато хто з авторів пробував бути акторами, і багато хто робив це добре. Звичайно, автор знає, як краще сказати свій текст, з якою інтонацією. Але будь-який автор, навіть з дуже смішними жартами, завжди програє на сцені акторові. Ось, наприклад, коли виходить на сцену Женя, йому навіть говорити нічого не потрібно - всі вже і так сміються! Це якась «телевізійна харизма»! Сьогодні найкращі автори «Кварталу» - це амбітні люди, які хотіли грати самі. Але, оскільки проявити себе на сцені їм не дали, вони стали справжніми професіоналами своєї справи. Мені здається, що, виступаючи на сцені, вони б «розпилялися» і у результаті були б середніми авторами, яких багато».

З 2005 року понісся «Вечірній квартал» із щотижневими жартами про зірок за їхньою ж участю і тих самих політиків з їхньою присутністю в залі і виразом: «Ех, чортяки!» - на обличчях. Може, так воно і краще, якщо наші недолугі високопосадовці розумітимуть жарти про себе... Сьогодні «Вечірній квартал» щовихідних притягує до екрану все більше і більше українських глядачів: чоловіки бажають вкотре посміятися над Ющенком, Януковичем і Тимошенко, жінкам гріє серце сексуальний голос Зеленського (так-так, це загальноприйнята думка, хоча сам Володимир категорично проти сексуальності своєї хрипоти), а дітей приваблюють запальні і голосні пісні. І тепер колишніх криворіжців можна вгледіти майже на кожному каналі - Зеленський, наприклад, і танцював на „1+1", і грав головні ролі у новорічних мюзиклах на „Інтері", і готував сімейні страви у численних кулінарних шоу. Без кварталівців сьогодні не обходиться жодна велика телеподія. Вони відкрили свою версію «Comedy Club» - «Бійцівський клуб», знімають романтичне кіно для жінок («Кохання у великому місті» за сценарієм «Кварталу» із Зеленським у головній ролі навіть спромоглася побити декілька касових рекордів), активно займаються озвучкою фільмів зарубіжних і, напевне, скоро почнуть і музичні альбоми випускати. До «Кварталу» переходять і хлопці з інших успішних команд КВК, навіть Аркаша з «Уездного города» покинув своє амплуа дурнуватого радянського школяра заради шикарного костюму «кварталівця», не злякавшись переїзду з Уралу в ненадійну Україну.

Друга спроба експансії «Кварталу» в Росію, як і перша, виявилася теж не дуже вдалою. Декілька років тому «Вечірній квартал» почав виходити на московському каналі «ТВ Центр», але згодом проект звернули. Коник політичної сатири, на якого так вдало всілися криворіжці, на півночі «не проканав». Після відставки Єльцина політики і зірки шоу-бізнесу в Росії пішли якісь несмішні, на одному Жириновському багато не протягнеш, а про Борю Моїсєєва і так уже достатньо нажартовано. Перед виходом у російський ефір жартів від 95-го п'ятнадцять кварталівських авторів місяць жили в Москві, блукали ринками і вулицями у пошуках хоч якої-небудь теми для гумору. Дещо знайти їм усе-таки вдалося, але надовго улову все одно не вистачило. Довелося команді повертатися в Україну: тут смішні політики, здається, не переведуться ніколи.

За велінням сучасної шоу-бізнесової моди кварталівці, звісно ж, підробляють корпоративами. Їх можна замовити додому прямо з офіційного сайту, і це нікого з гумористів ніколи не коробило. Правда, тісний контакт із глядачами на корпоративній сцені нічного клубу може вийти боком... Так, «худого блондина» Сергія Казаніна один п'яний глядач-бізнесмен стягнув зі сцени за ногу і викинув із зали. Жарти не сподобались або обличчя не те. Але «робота на замовлення» повинна фінансово компенсувати всі свої недоліки. Втім, незважаючи на те, що гонорари у «Кварталу» постійно збільшуються, не всі хлопці ще стали корінними киянами. Разом із гонорарами збільшується і склад команди, і кожну суму доводиться ділити порівну. Заробляти гроші для них не головне: краще вже робити якісне шоу і роздавати свої гонорари авторам за смішні жарти і музикантам за гарне оформлення, аніж невеликою жадібною командою створювати халтуру.

Поглянемо ж на цих героїв нашого часу трохи прискіпливіше...

Квартальні хлопці і одна дівчина - народ на подив не скандальний. Вони саме ті кандидатури, які підходять для позитивних сторінок гламурних жіночих журналів, генератори прекрасних історій на тему: «ось як я хотіла б жити». Так, Зеленський уже п'ять років душа в душу живе зі своєю дружиною - колишньою співученицею, яку він завойовував найромантичнішими студентськими методами: дарував куплені на останні гроші квіти і присвячував сценічні виступи. Пара пережила всі принади життя «ліміти» в Києві. Зараз у телезірки і його родини є власний водій і гідне житло. До речі, навчався Зеленський у Кривому Розі на юриста. Цікаво, чи вдалося б йому досягти такого ж кар'єрного успіху у юриспруденції, як у шоу-бізнесі завдяки КВК і неймовірній удачі?

В школі Зеленський також був хорошим хлопцем: грав у театральному колективі, займався фортепіано і спортом, щоправда, інколи все-таки вирішував проблеми кулаками. «У дитинстві нелегко довести свою правоту силою переконання», - стверджує Володимир. Він приховував від батька - кандидата технічних наук четвірки з математики, а у вільний від спорту і музики час починав театрально-гумористичну кар'єру у СТЕМі «Беспризорник» разом із Олександром Пікаловим і Денисом Манжосовим, які згодом і стали кістяком «95 кварталу». Уже тоді хлопці відчули в собі бізнес-жилку і почали виступати на місцевому заводі зі своїми мініатюрами... за фарбу, якою потім оплачували оренду репетиційного залу у Будинку творчості. Також відмінник Зеленський іноді підробляв репетиторством.

Талісман «Вечірнього кварталу» - «Лисий» Женя (Євген Кошовий) прийшов до криворожців з іншої команди КВК. Як не банально, він також ідеальний сім'янин. На „Інтері" він недільними ранками зображує сімейні пристрасті із наразі єдиною квартальною дівчиною Оленою Кравець у шоу «Україно, вставай!», а у вільний від роботи час опікується власною дружиною Ксенією і донькою Варварою. Євген єдиний з кварталівців професійний актор - він майже закінчив театральний коледж (щоправда, через постійні ігрові гастролі з навчального закладу його відрахували) і встиг навіть зіграти у декількох серйозних спектаклях.

Олена Кравець повинна була стати економістом, а стала комедійною акторкою. Зараз дівчині з КВК довіряють навіть головні ролі у новорічному кіно, які в Росії грає або Пугачова, або якісь сяючі молоді співачки. «Негламурна» Олена почала грати в КВК ще в студентські роки, незабаром після знайомства із кварталівцями. Вони тоді вже були популярні у Кривому Розі, і потрапити до команди було для дівчини заповітною мрією. Одного дня казка стала дійсністю. Ще перед вступом до вишу вона розповідала мамі, що хоче працювати так, аби кожен день веселитися і приносити людям радість, свято, і щоб усі друзі були поруч... «Такої професії не існує», - сказала Олені мама-економіст. Донька довела, що професія не тільки існує, а й приносить непогані гроші, популярність і сімейне щастя (чоловік Олени - виконавчий продюсер «Студії „Квартал 95"»).

Секс-символ «Кварталу» Денис Манжосов, як не дивно, поки що не веде ніякого власного шоу «Про ЦЕ». Складається враження, що він до старості зображатиме мачо у шкіряних штанях на кварталівський сцені і хитро всміхатися з екрану дівчатам. На інші теми з ним розмовляти просто не цікаво, адже саме про палке кохання цей ловелас із не менш приємним, ніж у Зеленського, тембром може знати все. До речі, найсексапільнішими серед українських жінок цей красунчик вважає Тіну Кароль, Ані Лорак, дівчат з «Нікіти» і «ВІА Гри».

Кожен із кварталівців, безперечно, - яскрава й унікальна особистість, завдяки чому унікальною і неповторною є і їхня розважальна програма. Судити про те, наскільки ці постаті живі люди, а наскільки - раби свого гумористичного амплуа, не нам. А «Вечірньому кварталу» та іншим проектам криворіжців давно уже дали свою оцінку глядачі, яким інколи простуватий, інколи занадто різкий політичний гумор у більшості своїй подобається. І, як прийнято у нашій країні, зміна «Кварталу» прийде ще не скоро...

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...
Максим Мірошниченко

Як почнеться розвал росії?

Поразку на полі бою путінський режим не переживе. Може в конвульсіях буде оголошення мобілізації, але вона провалиться і режим розсипеться сам собою. Повернення Україні Донбасу і особливо Криму відкри...