App Store Google Play

Військо Запорозьке низове вшанувало отамана Сірка

06.08.2009 14:22

Більше тисячі козаків з різних куточків України приїхали на Нікопольщину в село Капулівку на вшанування пам'яті свого легендарного отамана Івана Сірка.

Цього року захід відрізнявся від усіх попередніх незвичайною активністю не лише козацьких організацій, але і влади. Під проводом обласної координаційної Ради з питань козацтва при обласній раді. Тому ще з початку року кипіла робота з погодження запропонованих козацькими організаціями планів проведення заходу. Велику роботу провів секретар козацької координаційної Ради Валентин Антіпов, який на тиждень по декілька разів виїздив у Нікополь з козаками і допомагав, погоджував з Нікопольською райадміністрацією кожне питання. Але найболючішим виявилось релігійне питання, оскільки критична більшість козаків-запорожців навідріз відмовлялись, щоб «московські попи» проводили панахиду на могилі шанованого ними отамана.

З огляду на те, що більшість виступила проти Московського патріархату, тим пак, що московська церква безпосередньо брала участь у руйнуванні Запорозької Січі, і козаки за це мають на неї неабияку образу, вихід був знайдений наступний: панахиду мав проводити київський патріархат, а московський отримав змогу провести свій молебень або спільно з київським, або вже після заходу - окремо для своїх нечисленних прибічників.

Крім того, на відміну від попередніх років, козаки вирішили провести козацький вишкіл .

За кілька днів до заходу Валентин Антіпов звітував козакам, що всі погодження отримані, а районна Нікопольська адміністрація забезпечує всі потреби козаків на час їх перебування.

30 липня почали з'їжджатися козацькі організації та облаштувати наметову Січ. Облаштувавшись, козаки за традицією зібрались до кола на раду, де за козацьким звичаєм обрали Січову старшину та наказного отамана на час проведення заходу, погодили з ним плани та й розійшлися по своїх куренях.

Ще на раді було прийняте рішення про заборону вживання алкоголю, а на порушника очікувало покарання.

Чотири дні ранок розпочинався з руханки, молитви, а після сніданку розпочиналось тренування з козацьких бойових мистецтв. Після обіду козаки також тренувались, а після вечері - збирались біля вогнища поспілкуватись. Один за одним, по черзі,  козаки проходили вишкіл в осавульській службі, котра відповідала за охорону та внутрішню дисципліну у таборі.

Вранці 1 серпня на капулівській трасі близько тисячі козаків вишкувались в колону і вирушили до меморіалу славетного отамана. Картина була вражаючою! Рух почався під бій литавр, очолювало колону духовенство Київського патріархату, потім йшли козаки з прапорами, козаки у звичаєвому вбрані, козаки в сучасник одностроях, козачата, гості у  вишиванках . Поруч їхали козаки на конях, а зустрічала колону артилерія пострілами з семи гармат.

Початок видався таким, як і було заплановано: приїхали шановні гості, обласне та районне начальство, священики з Московського патріархату. Голова облради Юрій Вілкул поклав квіти до могили отамана, а київське духовенство почало молебень. Втім така ідилія тривала недовго: спочатку всі помітили, що під час молитви священики московського патріархату замість хреститися лише посміхаються, а одразу після завершення молебню, всупереч протоколу, вихопили мікрофон та почали свій молебень.

Реакція запорожців була миттєвою і одностайною:  спочатку козаки освистали нечемних церковників, а потім розвернулися і з вигуками «ганьба» вирушили на зворотній шлях, не чекаючи навіть привітань від начальства.

Площа перед меморіалом миттєво спустіла - залишилось лише близько п'яти десятків прибічників московського патріархату з проросійських кАзаків-генералів, яких запорожці зазвичай дражнять «Кремлівської паланкою».

А колона рушила на свою  наметову Січ, де розпочався козацький фестиваль, де було весело та цікаво навіть без оковитої, адже величезна кількість фольклорних колективів стояли в черзі, щоб потрапити на сцену.

Завершився фестиваль традиційно «Лавою на лаву», де козаки показали свою силу, а згодом були народні ігри та гуляння, які завершились далеко за півночі дискотекою з сучасними українськими піснями для молоді.

Вже 2 серпня після обіду запорожці зібралися на коло, підбили підсумки, намітили плани на майбутнє, подякували наказному отаманові та старшині та й подались на зворотній путь.

 

Фоторепортаж про подію

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....