App Store Google Play

Не Євро єдиним....

27.07.2009 09:15

Позбавлення Дніпропетровська права приймати матчі «Євро - 2012» стало шоком для усіх мешканців міста і викликало свого часу серед них справжню істерію. Здавалося, місто втратило усі перспективи розвитку. Політики дружно шукали винних та шляхи змінити ситуацію, висловлювали гучні заяви, збирали демонстрації та мітинги протесту, подавали в суд на УЄФА та Кабмін, журналісти проводили свої розслідування та проводили тематичні ток-шоу, а найбільш дивним є те, що ця подія зачепила навіть зазвичай апатичних мешканців міста, які теж поволеньки гнівалися та збиралися кудись вийти та комусь щось довести. Цю ситуацію вже намагалися використати в політичних цілях і немає сумнівів, що намагатимуться використовувати під час виборів мера, що вже наближаються. Напевно, втрата права проведення матчів Чемпіонату Європи з футболу подаватиметься як головний аргумент в критиці роботи чинного мера і саме це є найбільш сумним.

Дійсно, «Євро - 2012» дало нам критерій для порівняння, дало можливість сказати що наша міська влада спрацювала гірше, ніж влада Харкова, Донецька, Львова, проте таких можливостей для порівняння є набагато більше.

Ми шкодуємо за втраченими інвестиціями, проте чому не шкодуємо за тим, що цього літа подані містами Чернігів, Черкаси та Калуш інвестиційні проекти були відібрані для реалізації в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури». Тепер ці міста отримають від 8 до 11,5 млн. дол. США для оновлення комунальних підприємств.

Ще один привід жалкувати та критикувати - нещодавно дев'ять українських міст підписали зі шведськими компаніями EcoЕnergy та ВіоgasРrоm меморандум про співпрацю в сфері утилізації побутових відходів. Шведи планують вкладати гроші у створення в цих містах сучасної інфраструктури з переробки відходів, причому планують їх окупити за допомогою переробки побутових відходів у біогаз, теплову та електричну енергію і продаж її місту, що дозволить також диверсифікувати і енергопостачання, нехай і в невеликій мірі.

Представники шведських компаній вивчали ситуацію в багатьох містах України. В жорсткому відборі було відібрано Луцьк, Миргород, Новоград-Волинський, Нову Каховку, Конотоп, Шостку, Старокостянтинів, Володимир-Волинський та Буча як інвестиційно-привабливі міста. Дніпропетровська серед них, як ви помітили, немає, втім ніхто не говорить ані слова про те, що ми втратили такий шанс. Ми його просто не помічаємо.

До речі, за словами голови правління компанії «ЕкоЕнерджі» Ларса Гулстранда, вона також має намір реалізувати в двох містах України проекти з будівництва великих сміттєпереробних заводів на суму 700 млн. євро. Чи здійметься в Дніпропетровську галас, якщо ці заводи будуть збудовані в Харкові та Донецьку? Загалом у вітчизняні екологічні та енерго-проекти шведські компанії готові вкласти двадцять мільярдів євро. Чи зможе Дніпропетровськ претендувати бодай на частку цих активів? Точніше - чи помітить хтось таку можливість взагалі?

Ще один приклад - українсько-німецький проект комплексного впровадження енергозберігаючих технологій в системах теплопостачання житлових будинків, який почав реалізовуватись в Миколаєві. Мова йде про теплосанацію будівель: утеплювання фасадів, використання замість газу альтернативних видів палива тощо. За основу взято досвід Німеччини, де за допомогою таких технологій заощаджують від 40 до 50 % енергії. В Україні, за прогнозами експертів, цей відсоток може бути значно вищий. Передбачається, що в результаті проведення санації вартість гарячого водопостачання та опалення для населення знизиться на 55 %.

Проект розрахований на термін до 2011 року, загальна його вартість - 108 млн. грн., при цьому 21 млн. грн., виділяє Кабінет Міністрів, 3,5 млн. грн. - кошти міського бюджету. Решту коштів німці отримають від мешканців, але яким чино: протягом п'яти років після теплосанації мешканці будинку продовжуватимуть вносити плату за тепло за діючими зараз тарифами, а враховуючи те, що витрати значно зменшаться, саме різниця в цінах і піде на погашення кредитів. По суті, кошти, які раніше вилітали на вітер, стають інвестицією у вартість квартири. Досвід Німеччини, де санація була проведена у 2,3 млн. типових квартир, свідчить, що це капітальний ремонт будівлі без відселення мешканців. Всі будівельно-монтажні роботи проводяться за 3 місяці з мінімальними незручностями для людей, роботи безпосередньо в квартирах продовжуються не більше двох тижнів.

Сам цей проект має велике соціальне значення, оскільки дозволить не тільки забезпечити городянам комфортні умови проживання, але й залучить будівельні підприємства (15 з них вже пройшли навчання в Центрі утеплення фасадів «Ceresit-Pro» і отримали відповідні сертифікати), що дозволить створити додаткові робочі місця.

Також нещодавно Міністерство з питань житлово-комунального господарства України спільно з американським агентством з міжнародного розвитку USAID почали реалізацію чергового проекту, вартість якого становить 13,5 млн. доларів, а термін реалізації - 3 роки. Виконуватиме його американська компанія International Resources Group.

Проектом передбачається створення міських планів тепло- та енергозабезпечення, реалізація енергоефективних проектів в будівлях та системах теплопостачання, встановлення систем обліку та сприяння розвитку організацій співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), асоціацій співвласників і житлових кооперативів. В рамках реалізації проекту будуть обрані 20 міст для впровадження пілотних версій проектів енергозабезпечення.

Ці проекти передбачають аналіз стану систем теплопостачання в містах, розробку енергетичних планів, нормативно-правової бази і технічних специфікацій приладів обліку, а також впровадження енергоефективних технологій та проведення моніторингу результатів цих проектів.

Таким чином, міста України, не звертаючи особливої уваги на «Євро - 2012», роблять усе можливе для поліпшення якості життя своїх мешканців, використовуючи можливості, які для них створюються. Ми програли конкуренцію Харкову, Донецьку та Львову, і тепер залишимося без футбольних фанатів, готелів, аеропорту. Але здається більшість мешканців цікавить не так кількість готелів в місті, як наявність та вартість теплої води в кранах, не так аеропорт, як міська комунальна інфраструктура. Якщо ж ми будемо вважати втрату права проведення Чемпіонату Європи з футболу головним прорахунком нашої міської влади, тоді ми не помічатимемо дійсно важливі прорахунки, які безпосередньо відіб'ються на нашому житті і не помічатимемо шляхів до поліпшення ситуації.

Вадим МЮЛЛЕР

Теги: ЄВРО, влада, ЖКГ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...