App Store Google Play

Антикризова програма по-дніпровськи: багато галасу даремно

20.07.2009 10:06

Програми складають, тому що криза, а не щоб виконувати. Саме такий висновок напрошується, якщо уважно почитати звіт міської ради з виконання заходів та завдань Антикризової програми міста Дніпропетровська на 2009 рік станом на 1 липня. Цей монументальний документ був проголосований без обговорення на черговій 48 сесії міської ради Дніпропетровська 15 липня.

Всі без винятку депутати покивали головами й проголосували майже одностайно - звіт затвердити. Передбачалося, що всі і кожен ознайомлені з ним і, гірше того, всі як один згодні з прописаними там цифрами і невтішними висновками. Головний з останніх, нажаль, прикрий: в нашому місті гучні антикризові програми складаються, проголошуються й приймаються, тому що криза, а не тому що потрібно шукати з неї якийсь вихід.

Насправді уважний читач як самої програми, так і піврічного звіту про її виконання зрозуміє, що криза - поняття всеохоплююче. Так звана антикризова програма - результат не однієї кризи, себто економічної, а одразу кількох криз. Насамперед, кризи впізнаваності.

Як же тільки наші місцеві обранці носилися з цією програмою, як вперто й голосно проголошували її засади, та як радісно звітували Уряду (листом) та мешканцям міста (протягом місяця в усіх ЗМІ) про „покращення життя вже сьогодні", яке даною програмою буде забезпечено! Програма приймалася, тепер це проявляється щодалі яскравіше, як інформаційний привід побачити себе в телевізорі й зайвий раз продемонструвати свою активність на захисті інтересів громадян. Ми ж не тільки крадемо землю, встановлюємо незаконні торговельні точки, кришуємо гральний бізнес і торгівлю спиртним для дітей, ми - ОСЬ - з кризою боремося!

Але давайте ближче до тіла, тобто до самої програми, адже через цей непересічний документ неозброєним оком можна побачити ще одну кризу депутатського корпусу - кризу фантазії. Нагадаємо, що сама програма складається з шести частин, або розділів:

- соціальні заходи (загалом 11) на кшталт гарячих обідів безпритульним (яких начебто немає - коли звітуємо, і начебто є коли розписуємо кошти на їх обігрів) та пільгового проїзду студентів - речі безумовно антикризові й невідкладні;

- організаційні питання (загалом 14) , серед яких чомусь вкралися такі "антикризові" дії, як інвентаризація майна міськради та „забезпечення інформаційних потоків за напрямками реалізації розділів Антикризової програми";

- наповнення дохідної частини бюджету (31 пункт) - за назвою пошук джерел фінансування попередніх заходів та виконання бюджету, якщо з ним, не дай боже, щось станеться через проклятущу кризу;

- інвестиційна політика (7 пунктів) - типу куди діти наекономлені в попередньому розділі кошти, щоб наступного року хвалитися досягненнями, а не знову боротися з кризою;

- створення комунальних фінансових інститутів та інструментів (4 пункти) - дії, що мали б забезпечити стабільність на майбутнє, аби питання "економічних криз" не обходило наше місто в майбутньому.

Що ж ми отримали в результаті? Ну, з "соціалкою" все зрозуміло: як всі пам'ятають, нашу міськраду хлібом не годуй - дай покритикувати Уряд. Тому невеличкий розділ соціальних заходів - це, скоріш за все, не відсутність фантазії (з гарячими обідами - це ж хіт сезону!), а політична платформа. Тобто Уряд у нас привертає симпатії соціальним захистом, а ми будемо вдаватися до непопулярних заходів і підніматимемо економіку міста. Гаразд. Погодували (двічі, та й то за спонсорський кошт) безпритульних, послали кататися в трамваї „зайцями" студентів, створили аж 2(!) робочих місця в „Міськзеленбуді" та 10 - в управлінні з ремонту й експлуатації автошляхів, визнали, що картками малозабезпечених не забезпечиш, та й побороли соціальну кризу. Зняли, так би мовити, напругу в суспільстві.

Щодо карток - то ще велике питання, чому коли цю ідею включали до програми, ніхто не думав, що вони там будуть щось коштувати і виготовити їх не вдасться? Куди дивилися? Вірно - в телевізор: чи гарно виглядає новий костюм і чи не збилася зачіска, коли хвалимося допомогою малозабезпеченим. А що виконати прийняте НЕРЕАЛЬНО - то мовчок, треба лише прийняти - криза ж бо!

Але менш із нею, соціалкою ненависною, давайте краще перейдемо до організаційних питань - вони ж бо й витрат не передбачають і, найголовніше, на майбутнє розраховані. Тільки щось організуватися так само не вдалося. А що ви хотіли від „термінових антикризових заходів", до яких увійшли реорганізація Будинку вчителя та трьох НВК, сприяння створенню ОСББ (щоб самі прибирали територію міста), забезпечення функціонування „гарячої лінії" (щоб щотижня хтось почув себе в телевізорі та прочитав у газетах) та заходи щодо контролю за видачею квитків у маршрутках та таксометрів у таксі.

Останній пункт міг би один наповнити бюджет ну якщо не вдвічі від поточного, то як мінімум вистачило б на реалізацію усіх антикризових заходів. Та чомусь віз і нині там. Тобто катають у нас маршрутки стада "стояків", "рубаючи капусту", а як ніч - місто наповнюють тисячі таксі, яких на папері не снує. Всі гроші за проїзд - по кишенях перевізників та їх лобістів у міській раді. Останні взагалі нахабніють - чого вартий був похід голови профільної комісії проти міського електротранспорту, який закінчився закриттям тролейбусного маршруту №13! А постійна відмова приймати на баланс міста метрополітен? Жах? А от  ні - це все виконання пункту 9 організаційних заходів Антикризової програми "Перегляд транспортної мережі міста". Я розумію, що криза - привід позбутися чогось зайвого та збиткового. Але чому цим "чимось" стає міський електротранспорт?  Хто його таким зробив?

А ось іще один, безумовно, цікавий пункт - інвентаризація об'єктів комунальної власності, що можуть бути використані під соціальне житло. Управління комунальної власності надіслало в кожне районне КВЖРЕП листа з метою "відшукати й врахувати". Що б видумали? Від Бабушкінського та Красногвардійського районів досі немає відповіді - їм міськрада не начальство. Інші ж нарахували загалом 21 об'єкт. Думаєте, когось вже "соціально" поселили? Куди там - "проводиться збір додаткової інформації".

Цей приклад є типовим і викриває загальну тенденцію Антикризової програми - до неї включені пункти або нагальні й серйозні, які не виконуються, або безглузді й неможливі до виконання, які проте можна гучно рекламувати.

Згадана тенденція яскраво прослідковується і в головному (принаймні, найтовщому розділі) Антикризової програми - присвяченому наповненню бюджету. Перші шість його пунктів - це шість граней одного питання, дуже багатогранного й спірного у нашому місті. Стосується воно орендної плати земельних ділянок. Питання не те що болюче й важливе - просто кричуще, адже в порівнянні з іншими великими містами бюджет Дніпропетровськ отримує просто копійки, в рази менше за провінційні Запоріжжя та Черкаси, в десятки разів менше за Львів, Харків та Київ.

Так, робота ведеться. За півроку відомство пана Афанасьєва втричі посилило листування з об'єктами підприємництва, що орендують в місті земельні ділянки, проводить "претензійно-позовну роботу", та от лише жодного матеріального виразу ця робота поки що не набула. Не в останню чергу, як йдеться у звіті, через ... Уряд. Який знову ж таки виявився винним - не дозволив виконати найгучнішу з запланованих дій - "збільшення орендної плати за землю гральних та розважальних закладів". Немає казино - немає плати за землю.

Земельні питання... що б робила наша міськрада, аби не вони, як би важко було нашим депутатам боротися з кризою! До чого тут криза, спитаєте? Я теж не знаю, але наступні 5 пунктів "заходів щодо наповнення" - знову про землю. Цього разу - як її будуть в місті продавати з аукціонів і як на цьому міський бюджет круто розпухне. Тільки от у звіті - вітер замість грошей. Земельне управління за півроку підготувало документацію на продаж аж трьох ділянок та прав на оренду ще двох. Так, в роботі ще 161 ділянка, але то вже який рік? Тільки за поточний рік ГоловАПУ передало земельному управлінню пропозицій щодо продажу 59 (!) вільних ділянок. Але чи дійдуть вони до аукціонів - питання. Наразі ж маємо такі цифри: до 1 травня мали бути проведені аукціони з продажу 40 га міської землі, проведено 0, на вересень заплановані згадані п'ять загальною площею 2,0841 га.

Тепер про перлину антикризової програми - проект реконструкції теплопостачання лівобережної частини міста. Хто вже включив цей пункт до програми не знаю - звідки взялися серед авторів розумні й далекоглядні - але пункт беззаперечно корисний і актуальний. Кілька разів цей масштабний проект включався до Програм соціально-економічного розвитку міста, проте жодного разу не виконувався. Кожен, хто живе на лівому березі підтвердить, що існує два типи будинків - з теплопостачанням від ГРЕС і з теплопостачанням від місцевих котелень. Вартість однакових за станом і площею квартир може коливатися тисяч на 10-15 через одне - в "гресівських" будинках гаряча вода є круглий рік, опалення ДУЖЕ ЯКІСНЕ - з 15 жовтня по 15 квітня. В інших, що стоять поруч, про гарячу воду вже давно не згадують, опалення жевріє, щоб не замерзали батареї. При цьому вартість опалення від "Дніпротепломережі" НИЖЧА ніж у міських теплових мереж! Та й боргів населення за спожите тепло й гарячу воду МЕНШЕ - адже коли тобі подають якісний носій, ти, якщо нормальна людина, платиш. А якщо дорого й погано - логічніше не платити, особливо коли криза.

Але як би там не було - не розраховуйте, що одним стане тепло, а інші отримають підвищення платежів. Багато рядків тексту з посиланнями на різні нормативні акти зводиться до простого бюрократичного формулювання "тривають проектні роботи". Можливо, триватимуть ще довго, адже авторами Антикризової програми на це виділено трохи більше мільйона гривень, а тільки на 2009 рік, згідно з проектом, необхідні кошти в сумі 55,5 млн. грн. Яких, відповідно, немає, бо криза.

Так само немає грошей на встановлення 2600 приладів обліку електричної енергії ліфтів та місць загального користування. Електроенергія, яку ніхто не рахує - є, прилади є, пункт Антикризової програми - також є. А от фінансових ресурсів в управлінні житлового господарства - ні, немає.

А ще немає необхідності наднормово виходити на роботу водіям електротранспорту. Бо немає ані рухомого складу - зданий на металобрухт, ані ремонтно-будівельного управління - в рамках боротьби з кризою його нарізали на земельні шматки й підготували до оренди.

Це все були "актуальні" питання. Серед безглуздих, але "промовистих" наведемо лише два: "розробка та реалізація заходів щодо запобігання виплати заробітної плати у конвертах" та "проведення аналізу та перегляду всіх програм, прийнятих міськрадою раніше". Вже не знаю, як там виконують перший пункт наші місцеві обранці - вочевидь ходять по підприємствах і в день зарплати ловлять нечесних директорів та власників підприємств на гарячому. Але з другим не погодитися важко - іноді такого наприймаєш, що потім годі й зрозуміти, чи вже вистачить, чи прийняти ще щось, бо криза. А із того що наприймали...

Увійшов до Антикризової програми не перший рік обговорюваний проект використання тепла каналізаційних стоків для обігріву міста - управління промисловості визнало неактуальним. Запропонований проект встановлення в місті фандоматів для збору й переробки на місті скляної, алюмінієвої та ПЕТ тари - визнаний невигідним управлінням економіки. Отака от інвестиційна діяльність. Щоправда, виконаний із цього розділу один пункт, а саме "проектування та будівництво типових зупинок міського транспорту з кіоском і лайтбоксом з подальшою здачею в оренду".

Цього добра в місті тепер хоч відбавляй, наставили навіть там, де раніше були досить нормальні зупинки, лайтбокси правда поки що ніхто не викуповує - криза, натомість в кісочках на повний зріст торгують пивом, поповненнями до мобільних телефонів, а найголовніше - приймають крадені речі в ломбард. При цьому "хто винен" - не зрозумієш: управління транспорту, якому передбачено було зупинки встановити, радо звітує про 100% виконання. А от щодо пива в кіосках відписується, що договори оренди - не його парафія, а управління комунальної власності. Останні взагалі, начебто, до Антикризової програми відношення не мають.

Читати про заходи на підтримку міської промисловості й підприємництва вже не смішно, бо гірко. Починаються всі заходи семінарами для молоді "як вести в нашому місті підприємницьку діяльність", а далі - все про ярмарки та базари. Навіть дивно, де ж "міська промисловість", адже ані "соціальні магазинчики" пані Бочарнікової в новозбудованих "малих архітектурних формах", ані "ринок кожному у двір" від Івана Івановича з антисанітарією й спекулянтами заводам та фабрикам навряд чи допоможуть. Так само, як примусовий випуск соціального хлібу, примусова демонополізація роздрібних торговельних мереж, облаштування парковок на будівельних майданчиках та інші Антикризові пропозиції.

До речі, просто завидки беруть, як бореться з кризою окремо взятий "Міськавтопарк" на чолі з депутатом Ченчевичем. В Антикризовій програмі парковки згадуються чотири рази: і як інновація, і як наповнення бюджету і як сприяння підприємництву. То ціну на них треба збільшити вдвічі, то місць додаткових надати, а то й використовувати відведену в оренду під будівництво землю використовувати як паркову, поки будівництво не почалося. Як би там все місто не жило, а фракція Вітренко, вочевидь, свою власну кризу подолає з кишень автолюбителів.

З огляду на все згадане дуже примарною виглядає остання за ліком, але не найгірша за задумом ідея, викладена в Антикризовій програмі - взяти позику в мешканців міста, випустивши облігації. Планувалося взяти у мешканців 50 мільйонів гривень, аби виконати всі попередні пункти й пересидіти кризу. Але почитавши, що депутати хотіли б зробити в кризових умовах, а ще до того - як вдало виконком міськради з цими задачами впорався - хто з дасть 50 копійок цій владі, щоб вона нас з кризи виводила?

Криза є, і вона об'єктивна. Це криза довіри до влади. Стало звичною нормою, що подібні програми, як і бюджет міста, зазвичай гучно анонсуються і радісно приймаються. А потім тишком заслуховуються і голосуються звіти - без питань і обговорень. Бо наступного року теж треба щось включати до бюджету, програм розвитку та інших. Але не виконувати. І якщо депутат народний для пересічного дніпрянина - просто обличчя в телевізорі, які не мають прямого відношення до нашого повсякдення, то прикро, що відірвалися від народу депутати місцеві. Люди, які нехай в Порше, але їздять одними з нами вулицями, дихають тим самим смогом і залежать від нас з вами, хоча й в якості трудових ресурсів, мають пам'ятати напис на персні стародавнього єврейського царя. І вони пройдуть. А нам тут жити.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...