App Store Google Play

Алкоголь “сховається в тіні”?

13.07.2009 15:08

З 1 липня набутив чинності Закон України № 1202-VI «Про внесення змін у деякі закони України з питань акцизного збору», яким підвищений акциз на алкоголь.

Закон, зокрема, передбачає підвищення з 1 липня ставок акцизного збору на гристі й газовані вина в 1,5 рази - з 1,6 до 2,5 грн. за літр. При цьому акциз на інші напої, що перебродили (сидр, грушеві, медяний напої), суміші з напоїв, що перебродили, підвищений на 25% - з 27 до 34 грн. за літр чистого спирту.

Також з 1 липня зросла ставка акцизного збору на пиво на 93,5%, до 0,6 грн. за літр.

Крім того, з 1 листопада 2009 року будуть підвищені на 50% ставки на важкі дистиляти - з 20, 30, 35, 45 євро до 30, 45, 50, 65 євро відповідно за 1000 кг. Також передбачається щорічне, починаючи з 2010 року, проведення індексації ставок акцизного збору на етиловий спирт й алкогольні напої залежно від індексу споживчих цін за минулих 12 місяців.

Раніше, 3 червня цього року, Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін у Закон України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» і деякі інші закони України», що передбачає підвищення акцизу на пиво. Доходи бюджету за рахунок надходжень від акцизного збору в проекті закону планувалося направити на додаткові витрати, пов'язані зі збільшенням кількості хворих цукровим діабетом і впливом цінового фактору на вартість лікування цього року. Додаткова дотація місцевим бюджетам на це передбачалася в розмірі 160 млн. грн. Крім того, кошти планувалося направити на цілодобове водопостачання Львова - 105 млн. грн.; завершення ремонтно-реставраційних робіт і створення музейної експозиції Шевченківського національного заповідника в Каневі «Дім-музей Т. Г. Шевченко» - 22,5 млн. грн.

Однак після того, як закон був переданий на підпис Президентові, стало відомо, що був у цьому документі й свій «кіт у мішку»: додаткові кошти Верховна Рада мала намір направити не тільки на закупівлю інсуліну, але й на утримання свого апарату. Передбачалося збільшити фінансування апарата ВР на 97 млн. грн. - з 740 до 837,8 млн. грн.

18 червня Президент України Віктор Ющенко ветував цей закон. А 23 червня ВР прийняла його в новій редакції. Парламент частково підтримав пропозиції Президента.

24 червня українські виробники алкогольних напоїв провели акцію протесту під стінами Кабінету Міністрів проти підвищення акцизу на алкоголь. Як виявилося, безрезультатно.

На думку експертів, підвищення ставок акцизного збору на алкоголь, так само як і нещодавнє підвищення акцизу на тютюн, приведе до скорочення легального виробництва, а попит українських споживачів буде задовольнятися нелегальною, але більш дешевою продукцією. Також можна чекати активізації поставок цих товарів з інших країн, оскільки, наприклад, податкове навантаження на тютюнові вироби в Україні буде в три рази більше, ніж у Російській Федерації, і в дев'ять разів вище, ніж у Молдові. Крім того, ставка ПДВ, а також вартість ліцензій на виробництво й реалізацію сигарет в Україні вищі, ніж у Росії.

Що стосується алкогольної продукції, то, приміром, підвищення акцизу на коньяк відразу призведе до збільшення його тіньового виробництва на 50%. Не декларована частка ринку горілки буде дещо меншою, але зовсім не 20%, як до прийняття Закону про підвищення акцизу. Шкода ж від "паленої" продукції й витрати медицини на порятунок і лікування людей, що вжили її обрахуванню не піддаються.

Днепровка

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...