App Store Google Play

Петро та Февронія замінять Валентина

10.07.2009 13:35

12 липня на території Храму на честь ікони Божої Матері «Іверська», що на житловому масиві Північний, відбудеться свято на честь захисників родини та шлюбу - святих благовірних Петра й Февронії.

Про це протоієрей Микола, настоятель Храму на честь ікони Божої Матері «Іверська» повідомив під час прес-конференції в інформаційному агентстві "Время". Як пояснив протоієрей, це свято можна вважати православним аналогом Дня святого Валентина, адже воно покликане сприяти твердженню високих моральних цінностей та зміцненню інституту сім'ї. Відменність католицького святого Валентина від  Петра та Февронії полягає у тому, що Валентин лише допоміг молодятам побратися, у той час, як Петро з Февронією є взірцем вірності та родинних стосунків. Іншими словами, Петра та Февронії -  свято не закоханих, а тих, які кохають.

Наразі складно передбачити чи припаде це свято до душі українцям і чи замінять "февроньки" традиційці для закоханих лютневі "валентинки". Втім, популяризувати християнське свято планують за допомогою технологій та заходів, які добре себе зарекомендували. Зокрема, на гостей свята чекає концерт  "Романтика крізь віки", який відбудеться просто на сходах храму. Участь у концерті візьмуть відомі українські музичні колективи та виконавці.

Руська Православна Церква вшановує пам`ять муромського святого подружжя Петра і Февронії, які жили на рубежі XII- XIII століть, 8 липня (25 червня за ст.ст.). Їх шлюб вважаєьться взірцем християнського подружжя. Святих Петра та Февронію вважали на Русі захисниками шлюбу, вважалося, що своїми молитвами вони зводять небесне благословіння на молодят.

Згідно з житієм святих, благовірний князь Петро був другим сином Муромського князя Юрія Володимировича. Він посів на Муромський престол 1203 року. За декілька років до того Петро захворів проказою, від якої ніхто не міг його вилікувати. Уві сні князеві було видіння, що його може зцілити дочка бджоляра Февронія, селянка із селища Ласкавого, що в Рязанській землі. Февронія була  красивою, благочестивою і доброю дівчиною. Вона розумілася на зіллі та вміла лікувати недуги, її слухалися дикі тварини. Князь покохав Февронію за її благочестя, мудрість і доброту й дав обітницю одружитися на ній, коли одужає. Дівчина зцілила князя, та він не дотримав свого слова. Хвороба повернулася. Февронія вдруге вилікувала князя, після чого вони одружилися.

По смерті брата Петро успадкував княжий престол. Бояри поважали свого князя, але пихаті боярині не злюбили Февронію, бо, як вважали, що селянка  не може правувати ними. Бояри стали вимагати, аби князь покинув свою дружину. Петро, дізнавшись, що його хочуть розлучити з його коханою, вирішив, що краще йому добровільно відмовитися від влади і багатства і податися разом з дружиною у вигнання. Петро і Февронія залишили  Муром, відпливши на човні по річці Оці. Невдовзі у Муромі  почалася смута:  бояри пересварилися між собою за князівський престол. Полилася кров. Тільки тоді бояри схаменулися, зібралися на раду й вирішили перепрохати князя Петра назад. Князь і княгиня повернулися. Февронію стали любити і шанувати. 

На схилі літ Петро і Февронія прийняли постриг у різних монастирях з іменами Давид і Єфросинія. Єдине, про що вони благали Бога, - аби померти їм в один день. Заповідали поховати себе разом у спеціально приготованій труні з тонкою перегородкою посередині.

Вони померли кожен у своїй келії в один день і годину 8 липня (25 червня за ст. ст.) 1228 року. Люди вирішили, що негоже ченцям в одній труні лежати, та й порушили волю покійних: поклали тіла у різних монастирях. Проте наступного дня вони опинилися разом. Двічі їхні тіла розносили по різних храмах й щоразу вони дивним чином опинялися поряд. Святе подружжя так і поховали укупі в місті Муромі побіля соборної церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

Приблизно через 300 років після кончини Петра і Февронію приєднали  до лику святих Руської Православної Церкви. Нині їхні мощі  лежать у жіночому Свято-Троїцькому монастирі в Муромі.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...