App Store Google Play

Молодим куди у нас дорога?

02.07.2009 14:17

Найкращі сподівання людства завжди були тісно пов'язані з молоддю, з новим поколінням. І наше сьогодення, звичайно ж, не є винятком. Сучасна молодь - це своєрідний символ щасливої, сильної та демократичної держави. У наші часи не можливо не враховувати потенціал молоді, її ідеали, інтереси, сподівання, її радикалізм, відвертий максималізм, нетерпимість до усього оманливого і хибного, її відвертість та прямоту.

Саме зараз молодь знаходиться на етапі зміни своїх уподобань, у першу чергу політичних,  ідейних та моральних орієнтирів. Вона досить складно і загалом повільно визначає свої позиції як у політичній, так і у інших сферах життя нашої країни, як на мій погляд, насамперед через запрограмованість у період становлення чи підліткового розвитку.

Ні для кого не є секретом, що формування політичної культури молоді (поняття, чесно кажучи, абстрактного)  розпочинається ледве не в шкільному віці, коли на дитину у першу чергу впливає ідентифікація політичних поглядів з батьками, по-друге - позбавлення активності та творчих пошуків у стінах середнього навчального закладу (на жаль, не кожна школа може похвалитися вмінням вчителів зацікавлювати дитину не тільки матеріалом за шкільною програмою, а й стимулювати творчу активність, бажання самореалізуватися, які ще тільки зароджуються та потенціал дитини).

До того ж, політична культура молоді нашої країни не може існувати без чіткої опори: українських традицій, ментальності, історії, на виховання якої, власно кажучи повинна бути спрямована політична культура у нашому демократичному (начебто) суспільстві.

Але, якщо замислитися, це виявляється практично неможливим. Наше суспільство не може існувати без однієї з головних своїх сфер, а саме, без соціально-політичної, часткою якої є найбільш вагомі та прогресивні об'єднання української молоді - студентські самоврядування, функціонування яких на даному етапі розвитку своєму та нашої країни зокрема має ряд недоліків. А у розвитку країни, в свою чергу, існує багато перешкод, які заважають існуванню та гармонійній дії студентських рад, а отже й процесу становлення сильного громадянського суспільства. Схоже на замкнуте коло. Але як би там не було, злагоджено працюючі органи студентського самоврядування можуть стати одним з необхідних та головних кроків на шляху до дієвої демократії України, адже студентське самоврядування є своєрідним відбитком того, наскільки сучасна молодь цікавиться суспільним життям нашої країни, чи активну участь вона приймає у становленні нашої держави. Тож, проблеми, існуючі у цій сфері життя нашої країни потребують якщо ні негайного, то хоча б якісного вирішення, яке у свою чергу (в ідеалі) допоможе нашій державі створити базу для економічного, політичного та духовного відродження.

Одним з суттєвих недоліків функціонування системи студентського самоврядування є пряма залежність їх від адміністрації навчальних закладів. Іншою, до речі, не менш важливою проблемою, є недостатня інформованість студентів виші про діяльність студентської ради, про її проекти та проблеми. Саме через це суттєвого впливу студентське самоврядування на студентську масу свого вузу не має.

Україна вже здавна намагається стати активним та повноправним учасником Болонського процесу. Але, факт залишається фактом - функціонування сильного студентського самоврядування - одна з головних вимог цього процесу. І це знов таки зводить нанівець усі спроби нашої держави поєднати у деякому сенсі нашу систему освіти з європейською.

Цікавою здається ідея щодо включення представників студентського самоврядування до складу рад трудового колективу вузів, зокрема до складу вченої ради. Ця проблема обговорювалась тривалий час, адже начебто це дійсно змогло б допомогти у вирішенні цієї проблеми! Однак, це не може бути виконано по декільком причинам. По-перше, згідно зі ст. 34 Конституції України, у вченій раді факультету чи ВНЗ кількість представників від студентського самоврядування визначатимуть статутом вищого навчального закладу, однак вони можуть розраховувати не більш ніж на 10 % місць. Здається, до смішного, замало! Але існує інша проблема. Її сутність полягає в тому, що, відверто кажучи, представники нашого сучасного студентського самоуправління у більшості своїй не мають ані чітко виявленої громадської думки, ані власних поглядів на важку політичну обставину у країні, наприклад. Тобто, як на мене, вони не готові до такого серйозного кроку, як вступ до вченої ради. Звичайно, це лише моя думка, але усе-таки, по-першу чергу, треба піклуватись про дієвість та правильність прийнятих рішень, а не хапатись за першу-ліпшу можливість заохотити студентську владу. Це не вихід зі скрутного становища, адже, як на мій погляд, це тільки усугубить ситуацію.

Цікавим ще є ще той факт, що органи студентського самоврядування у тому руслі, коли це дозволено та відповідає положенню про студентське самоврядування ВНЗ, можуть мати окремі права юридичної особи. Це перш за все, печатка із власним найменуванням, бухгалтерський баланс, штатний розпис та рахунки в банківських установах. Але жоден банк не відкриє рахунка для такого утворення, і воно не отримає дозволу на виготовлення печатки без проходження процедури реєстрації. Юридичні особи реєструють у порядку, передбаченому законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців". А без даної процедури студентське самоврядування звичайно ж не зможе отримати цих прав. Схоже на парадокс!

Згідно нового закону про студентське самоврядування органи повинні отримати юридичний статус і фінансування. Тепер кожен студент-контрактник та й взагалі учбовий заклад будуть змушені фінансувати свої органи студентського самоврядування. Тож, який з цього висновок? Ніякої потреби утримувати таку організацію немає! Окрім того, щоб отримати масово-культурні заходи!

Представники органів студентського самоврядування часто скаржаться на те, що їх діяльністю зовсім не цікавляться інші студенти. Але, погодьтеся, воно ж само постійно відмежує себе від студента, виставляючи на показ суспільству свої, чесно кажучи, сумлінні права! Студентське самоврядування називається студентським лише через те, що воно складається зі студентів і представляє їхні ж інтереси. Тож, допоки це не зрозуміють представники студентської «еліти», є дійсно великий ризик того, що істотних змін не відбудеться ніколи!

І понині існує проект закону «Про студентське самоврядування в Україні», якій визначає систему та гарантії студентського самоврядування, правові та організаційні питання створення та функціонування органів студентського самоврядування.

Цей закон спрямований на збільшення ролі органів студентського самоврядування у соціальних відносинах у сфері освіти. І на даному етапі у ньому є багато моментів, які можна було б змінити, допрацювати, але на цьому рівні нічого не робиться. З чого є висновок: немає лобіста, значить немає зацікавлених лиць!

Що ж, ситуація безнадійна? Та, мабуть, що ні.

Як би там не було, але деякі зміни усе-таки відбулися! На початку червня після відкриття вечірнього засідання Верховної Ради депутати почали розглядати законопроект «Про внесок змін в закон «Про вищу освіту». Вони  мають намір розглянути проект у першому читанні та представити студентському самоврядуванню особливий статус. Цим законопроектом передбачується розширити функції органів студентського самоуправління. Наприклад, встановити квоту представництва студентів в колегіальних органах вищих учбових закладах, уточнити питання відносно освіти та функціонування органів студентського самоврядування, конкретизувати сфери, форми та напрямок їх діяльності. Цей проект був наданий народним депутатом Миколою Томенко.

Законопроект був прийнятий у першому читання. За нього проголосувало 326 народних депутатів.

Тож, залишається сподіватись, що у недалекому майбутньому зміни усе-таки відбудуться і, що найголовніше, наша молодь стане більш цікавитись суспільним та політичним життям нашої країни, адже без цього будь-які зміни не матимуть сенсу.

Роблячи висновок, можна сказати, що, звичайно ж, сучасна система студентського самоврядування ще далека від ідеальної, але перші кроки зроблені (окрім проекту законопроекту можна згадати створення Всеукраїнської студентської ради, існування якої дає можливість на загальнодержавному рівні представляти  інтереси студентства і яка є своєрідним інструментом, через який думка та проблема окремого студента може бути почута органами державної влади). Отже, ми на вірному шляху. І незважаючи на ті недоліки, які усе-таки існують в функціонуванні органів студентського самоуправління, можна, хоч мабуть і занадто самонадіяно, засвідчити, що наша країна робить впевнені кроки до становлення справжнього громадянського суспільства, найголовнішою та найсильнішою часткою якого є сучасна молодь!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...