App Store Google Play

ЗНО як воно є

03.06.2009 21:02

Зараз по всій Україні випускники шкіл та інші бажаючі поповнити лави студентів у вищих навчальних закладах проходять зовнішнє незалежне оцінювання. Поки навкруги лунають суперечки між укладачами тестів, професорами, батьками абітурієнтів та представниками міністерства освіти щодо коректності завдань, учасникам тестування залишається лише покірно ставити хрестики у відведених клітинках.

Давні русичі як землероби та металурги

Першим проходило тестування з історії України (6 травня). Запитання і відповіді на них (що були опубліковані наступного дня) викликали хвилю обурення по всій країні. В запитаннях знайшлося багато двозначних питань, дрібних помилок, некоректно поставлених завдань, в той час як у деяких відповідях містилось декілька правильних варіантів. Наприклад, основою економічного розвитку Київської Русі виявилися не «торгівля та промисли», що є очевидним для будь-кого, хто хоч трохи знає історію, а... «землеробство та чорна металургія». Лише уявіть, яка могла бути чорна металургія в X-XII ст.? А запитання про «цілі партизанських рейдів, крім воєнних» мало два правильних варіанти відповідей: «постачання продовольства» і «нейтралізація ОУН». У підсумку вірною стала відповідь «нейтралізація ОУН». Звичайно, потім можна подати на апеляцію, відсудити правильну відповідь, та чому не можна одразу скласти тест так, щоб все було правильно, адже над цим працюють фахівці своєї справи?

Хто не встиг - той запізнився

Стосовно часу, відведеного на виконання завдання, то тут все розраховано точно. Учні говорять, що відповісти на запитання (а правильно чи ні - то вже інше питання) за визначений час взагалі реально. Проте траплялися прикрі випадки. Учениця одного з ліцеїв Дніпропетровська скаржиться, що під час тестування з української мови та літератури не встигла перенести до бланку відповіді з літератури. «Коли дописувала твір, спостерігачі оголосили про те, що до закінчення залишилось 15 хвилин. Тож я встигла перенести лише мову. Потім в мене забрали роботу, ані сльози, ані благання не допомогли. Мою затримку навіть записали до протоколу, - бідкається випускниця. - Збиралася на філологічний факультет, та тепер не знаю, куди йти з таким результатом».

В іншій школі до такої ситуації поставились зовсім по-іншому. «Під час складання тесту з англійської мови двом дівчатам з моєї аудиторії було дозволено дописати роботу, хоча час вже закінчився», - розповідає свідок порушення. На запитання чому ж не повідомили про це до виходу з пункту тестування, відповідь проста: «Мені це не потрібно».

Всі учасники рівні. Але деякі рівніші

Як бачимо, у нагляданні за дисципліною важливу роль відіграв людський фактор. Якщо в одній школі учасників тестування спостерігачі супроводжували аж до туалету, не даючи можливості зробити зайвий крок, то в іншій абітурієнти мали змогу навіть зробити «дзвінок другу». Особисто я знаходилась в аудиторії останнього типу і особливих зауважень при намірі допомогти або отримати допомогу ані я, ані інші учасники не почули. Це, чесно кажучи, додавало оптимізму, проте викликало сумніви у декларованих міністерством освіти «рівних умовах».

Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) постійно наголошує на тому, що за списування, наміри допомогти іншому учаснику тестування, роботи анулюються і абітурієнт втрачає шанс стати студентом у цьому навчальному році. Одній учениці середньої школи Дніпропетровська вдалося під час тестування непомітно списати правильні відповіді з тестового зошиту учня, який вийшов з аудиторії на півгодини раніше. Спостерігачі просто не взяли до уваги те, що на одному столі бракує тестового зошиту, а дівчина додала собі декілька балів. Інша учениця була спіймана на списуванні, проте їй дозволили дописати роботу. Щоправда, в протоколі порушення зафіксували, тож тепер нещасна випускниця вимушена чекати вироку від УЦОЯО.

Статистика в руках статистів

За даними УЦОЯО, через порушення дисципліни під час написання тесту з історії України (загалом складали близько 179 тис. осіб) було анульовано результати 16 учасників, з біології - (загалом - 102 тис. осіб) - 7, з географії (загалом - 50550 тис. осіб) - 2, з фізики (загалом - 32142 тис. осіб)- 3.

Вочевидь, цим учасникам просто не пощастило - вони стали жертвами системи, котра мала когось показово покарати для прикладу, з метою виховання та застереження, адже неможливо, щоб з такої великої кількості учасників дисципліну порушили лише одиниці.

Крім того, деякі роботи було анульовано через те, що учасники неправильно вказали номер свого тестового зошиту - 68 з історії, 41 - з біології, 13 - з географії. Дуже безглузда помилка, тож представники УЦОЯО закликають абітурієнтів «бути уважними і не псувати власноруч свого результату».

Все таємне стає явним

Що стосується конфіденційності та кодування бланків відповідей, як обіцялося, то тут УЦОЯО недопрацював. Разом з бланками відповідей у пакет, котрий запаковується на очах учасників, або навіть за допомогою одного з них, кладуть список прізвищ учасників з номерами тестових зошитів, що вже спростовує усі запевнення представників центру про «секретність». Зрозуміло, що для того, кому це буде потрібно, не складе особливої проблеми відшукати певний бланк для фальсифікації результатів.

Кращий серед гірших

Цікавою є також рейтингова система оцінювання. Саме вона виключає відсутність 200-бальних результатів. Навіть якщо учасник не виконав правильно всі завдання, проте в нього їх найбільше, він вже отримує свої 200 балів. Таким чином, я, хоча й дала правильних відповідей лише трохи більше за половину, однак отримала 178,5 бали. Що при переведенні у 12-бальну шкалу перетворилося на 10. Це викликано тим, що відповісти на більшу частину завдань взагалі змогли дуже малий відсоток учасників.

Один з учасників ЗНО з історії України відверто розповів, що не знаючи предмету, на всі питання відповідав варіант «Б». У такий спосіб хлопець зміг набрати 136 балів, тобто все ж подолав 124-бальний поріг, відкривши собі шлях до контрактного навчання.

Важливими для атестату є бали саме у 12-бальній шкалі, які рахуються за субтестом. Як пояснює УЦОЯО, субтест рахується за відповіді на запитання саме за 10-11 класи. Тож може бути таке, що один учень набрав 181 бал і це 10, а інший написав на 180 - і отримав оцінку 11. Це свідчить про те, що останній дав більше правильних відповідей на питання за темами останніх років навчання.

"Поставте хорошу оцінку, інакше батьки приб'ють!"

Стосовно перевірки учнівських знань, то на сьогодні вже перевірено бланки з історії України, біології, географії, фізики, української мови та літератури, математики. Щоправда, на своїх персональних сторінках сайту УЦОЯО учасники можуть довідатись про набрану ними кількість балів не з усіх предметів, оскільки наразі триває переведення балів у 200-бальну систему рейтинговим шляхом. Проте вчителі, які перевіряли роботи, вже сьогодні діляться враженнями. Чого тільки не робили відчайдушні учні: прикріплювали гроші до бланку з письмовим проханням допомогти, благали у творах поставити високий бал, тому що «батьки приб'ють».

«Відверто кажучи, - говорить представник комісії з перевірки тесту з української мови, - читати такі твори водночас і смішно, і сумно. Та ми, вчителі, не маємо права йти на поступки, адже знаємо, що хтось перевірятиме і нас, так само, як ми перевірятимемо інших. Кожна робота перевіряється тричі, а потім ще один раз вже незалежною комісією». Представниця перевірочної комісії з математики погоджується з колегою у тому, що «не мала права на помилку» і додає: «Не дивлячись на те, що цього року тести з математики є простішими за торішні, однаково близько 30% учнів здали пусті бланки відповідей в третій, найскладнішій частині».

Краще абияк, ніж ніяк

Та попри певні недоліки й переваги системи тестування, вона все ж таки працює, і хтось вже втрачає шанс бути студентом, а хтось його отримує. І хоча, на жаль, досконалих систем оцінювання знань не існує, це не заважає нам постійно прагнути їх вдосконалення. А поки хтось над цим працює, ми, абітурієнти, жертви нововведень влади, немов піддослідні миші, блукаємо лабіринтами ЗНО. Тож залишається лише побажати собі і своїм наступникам терпіння, наснаги, продуктивної праці і, звичайно, розвитку інтуїції. Хай щастить!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Зеленський зробив спробу зупинити дефолт, але став заручником п’ятої колони Коломойського і непотребу власної фракції, який понабирали за оголошенням і для якого $60 тис. за саботаж значать біль...
Тимур Желдак

Хроніки карантину

те, про що ніхто не говорить1) ця фігня надовго. Біл Гейтс говорить про 10 тижнів. Це у них в цивілізованих країнах МОЖЛИВО говорити про 10 тижнів. у нас це триватиме мінімум до вересня, а у вересні п...
Пандемія коронавірусу COVID-19 змусила задуматися ідеологам глобалізму. Неочікувано для них світ почав закриватися вже не просто на рівні країн, а в деяких випадках і на рівні великих міст. Територіал...
Ярема ГАЛАЙДА

Про армію Конвенту

Тож, про армію Конвенту, про яку я все торочу, бо люди вже цікавляться.Як на мене Армія Конвенту - це те, що ми з вами, панове, не змогли реалізувати і те, що олігархічна контрреволюція, очолювана поп...