App Store Google Play

Маркування — дзеркало якості продукту?

02.06.2009 07:30

Ми - те, що ми їмо. А чи знаємо ми, що їмо? Останнім часом сказати з упевненістю, з чого зроблені ті або інші продукти харчування, все важче. Дуже часто під барвистою етикеткою ховається продукт, смакові якості і «корисність» якого не витримують жодної критики. Тепер молоко роблять з пальмового масла, а ковбасу з крохмалю і сої. Але ж напевне є ще натуральні продукти, смачні і корисні. Як дізнатися, які продукти їстівні, а які можна споживати тільки в умовах крайнього голоду? На наші питання відповіли провідний інженер відділу сертифікації харчової продукції Апіченок Олена Миколаївна і заступник начальника відділу сертифікації харчової продукції Сич Дмитро Леонідович.

- Навіщо потрібно маркування на етикетках?

О. А. - Маркування дає споживачу інформацію про те, що він збирається придбати. На упаковці продукту обов'язково зазначається його склад. Якщо у людини є проблеми зі здоров'ям, то за описом вмісту вона може визначити, чи можна їй вживати даний продукт. На деяких товарах є застереження Міністерства охорони здоров'я, яке вказує на можливі протипоказання даного продукту для певних категорій населення.

- Чи є в Україні Закон про маркування продуктів харчування?

О. А. - Так, в Україні діють Закони України «Про безпечність та якість харчових продуктів» і «Про захист прав споживачів» (стаття 15), в яких зазначена інформація, що повинна бути вказана на етикетці.

- Виробнику вигідно писати на етикетці, з чого дійсно складається продукт?

О. А. - Для чесного виробника це вигідно, тому що він упевнений у якості свого товару. Хоча чесність виробника іноді створює для нього додаткові складнощі. Наприклад, вказівка на етикетці на наявність харчових добавок часто лякає споживача, навіть якщо ці добавки нешкідливі. Не кожний споживач знає, що Е 330 - це звичайна лимонна кислота, і може злякатися позначки «Е». Щоб не виникало таких ситуацій, у ЗМІ потрібно вести роз'яснювальну роботу, пояснювати населенню, що означають ті або інші написи на упаковках.

- Буває так, що купиш томатну пасту, на якій зазначений склад: томати, сіль, - але при вживанні відчуваєш стійкий смак сорбінової кислоти (консерванту). Або ж придбаєш продукти з написом «без консервантів», а вони місяцями не псуються. Виробник на етикетці пише явно не все...

О. А. - Якщо продукція сертифікована, то практично в 100% випадків вміст відповідає інформації на його упаковці.

В Україні є як добровільна, так і обов'язкова сертифікація. Обов'язковій сертифікації підлягає продукція, включена до Переліку обов'язкової сертифікації. Добровільна сертифікація проводиться за бажанням підприємства - виробника продукції з метою підвищення свого іміджу і конкурентоспроможності продукції. Добросовісним підприємствам дуже вигідно підтвердити якість і безпеку продукції шляхом проведення сертифікації.

- Зараз ведеться багато розмов про наш вступ до Євросоюзу. Однією із умов вступу є корегування наших законів під євросоюзівські. Як проходить цей процес? Ми скасовуємо свої закони і вводимо нові, які відповідають європейським нормам?

О. А. - Закони України відмінятися не будуть, просто відбуватиметься поступова гармонізація наших Законів з Європейськими Директивами і Законами.

- В чому полягає складність цього процесу?

Д. С. - Це дуже великий об'єм роботи. Для гармонізації потрібно багато людських ресурсів, грошей і часу, необхідно переробити багато нормативних документів.

- Де зараз більш якісні продукти: в Україні або в країнах Євросоюзу?

О. А. - В країнах Європейського союзу абсолютно інші ринково-економічні відносини. Потрібно оцінювати кожен конкретний продукт окремо. Говорити про продукцію в цілому не коректно.

- Наскільки я знаю, норми вмісту харчових добавок в Україні більш строгі, ніж в країнах Євросоюзу.

Д. С. - За використанням добавок наша продукція виграє в порівнянні з продукцією Євросоюзу. Справа в тому, що в країнах Євросоюзу дозволена набагато більша кількість добавок, ніж в Україні.

- Нам теж потрібно буде дозволити всі ці добавки в тих же кількостях, або ми можемо гармонізувати свої закони з європейськими, залишивши при цьому свої норми? Чи не стануть вітчизняні продукти гірше, коли ми підкоригуємо своє законодавство під євросоюзівське?

Д. С. - Кожна країна виступає гарантом рівня життя і безпеки своїх громадян. Тому кожна країна має право встановлювати свої закони.

- Як споживач може захистити себе від неякісних продуктів?

О. А. - Коли купуєш продукт, необхідно досконально вивчити етикетку. Якщо виникли якісь підозри щодо якості продукту, потрібно зажадати документ, підтверджуючий якість і безпеку цього продукту. При цьому обов'язково дивитися на дату виготовлення і на термін придатності продукції. Часто щойно вироблена продукція безпечна, але під час зберігання її якість погіршується. В результаті цього продукція не витримує той термін придатності, на який розрахована і який вказано на етикетці. Тобто продукт, судячи з написів на етикетці, є годний ще якийсь час, але через неправильне зберігання вживати його вже не виявляється можливим.

- Якщо куплений явно неякісний продукт, куди може звернутися потерпілий?

О. А. - В першу чергу необхідно звертатися в той магазин, де був куплений товар. Торговельна організація повинна обміняти товар або віддати гроші. Якщо спілкування безрезультатне, потрібно звернутися в Обласне управління у справах захисту прав споживачів. Обов'язковою умовою при цьому є наявність чека. Можна також звернутися до виробника продукції.

- Є якісь дані по Дніпропетровську або по області, хто з виробників маркує свої продукти, а хто ні?

О. А. - Маркують свою продукцію всі виробники. А ось інформація на етикетці може бути різна: може відповідати або не відповідати вимогам. В іншому разі виробник потрапляє до «списку порушників». Але у нас такої інформації немає.

Д. С. - Підприємство-виробник може написати всю необхідну інформацію на упаковці, а ось зміст цієї інформації може відрізнятися від істини. Це можна виявити при проведенні технічних наглядів за сертифікованою продукцією.

- Чи можна в Україні харчуватися якісними продуктами?

О. А. - Гадаю, так. У нас достатньо багато добросовісних виробників.

Д. С. - Споживач повинен обирати продукт з якнайменшим терміном придатності. Тоді більша вірогідність того, що продукт натуральний, без консервантів.

- На упаковці сметани завжди написано, що в її склад входить закваска і молоко. А термін придатності у такої сметани часто місяць. Як таке можливе?

О. А. - Річ у тім, що не всі молочні продукти підлягають сертифікації, серед них і сметана.

- Хто ж у такому разі контролює цю молочну продукцію?

О. А. - Підприємство саме повинно контролювати якість своїх продуктів. Є нормативні документи, в яких записані якісні показники і показники безпеки того або іншого продукту. Періодично продукція перевіряється контролюючими органами. Під час перевірок з'ясовується, чи дотримується підприємство вимог нормативного документа до виготовлення того або іншого продукту.

- Як можна визначити, пройшов продукт сертифікацію чи ні?

О. А. - На етикетці продукції, що пройшла сертифікацію, є знак у вигляді трилисника. Під ним написаний код органу з сертифікації, який стандартував цей продукт.

- Тобто спочатку потрібно знайти на етикетці трилисник, потім прочитати зазначену на ній інформацію, і тільки потім вживати продукт?

О. А. - Споживач повинен сам піклуватися про себе. Неможливо біля кожного виробника поставити перевіряючого - справа в свідомості суспільства. Якщо продукція не продаватиметься через її невідповідність встановленим вимогам, то виробник цієї продукції мимоволі задумається про поліпшення її якісних характеристик.

Довідка:

Згідно з Законом України «Про безпечність та якість харчових продуктів», усі харчові продукти, що знаходяться в обігу в Україні, етикетуються державною мовою України та містять у доступній для сприймання споживачем формі інформацію про:
- назву харчового продукту;
- назву та повну адресу і телефон виробника, а для імпортованих харчових продуктів - назву, повну адресу і телефон імпортера;
- кількість нетто харчового продукту;
- склад харчового продукту у порядку переваги складників, у тому числі харчових добавок та ароматизаторів, що використовувались у його виробництві;
- калорійність та поживну цінність із вказівкою на кількість білка, вуглеводів та жирів у встановлених одиницях виміру на 100 грамів харчового продукту;
- кінцеву дату споживання «Вжити до...» або дату виробництва та термін придатності;
- номер партії виробництва;
- умови зберігання та використання, якщо харчовий продукт потребує певних умов зберігання та використання для забезпечення його безпечності та якості;
- застереження щодо вживання харчового продукту певними категоріями населення (дітьми, вагітними жінками, літніми людьми, спортсменами та людьми з алергічними захворюваннями), якщо такий продукт може негативно впливати на їхнє здоров'я при його споживанні;
- знак відповідності для продукції, яка сертифікована в Системі сертифікації УкрСЕПРО;
- штриховий код.

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Тимур Желдак

Хроніки карантину

те, про що ніхто не говорить1) ця фігня надовго. Біл Гейтс говорить про 10 тижнів. Це у них в цивілізованих країнах МОЖЛИВО говорити про 10 тижнів. у нас це триватиме мінімум до вересня, а у вересні п...
Пандемія коронавірусу COVID-19 змусила задуматися ідеологам глобалізму. Неочікувано для них світ почав закриватися вже не просто на рівні країн, а в деяких випадках і на рівні великих міст. Територіал...
Ярема ГАЛАЙДА

Про армію Конвенту

Тож, про армію Конвенту, про яку я все торочу, бо люди вже цікавляться.Як на мене Армія Конвенту - це те, що ми з вами, панове, не змогли реалізувати і те, що олігархічна контрреволюція, очолювана поп...
В реальній Україні:> "В Україні – більше мільйона онкохворих пацієнтів і щороку реєструється понад 130 тис. нових випадків"> "Ежегодно в стране от туберкулеза умирают 4 тысячи пациентов, т...