App Store Google Play

Дніпропетровський театр ляльок — казки для дітей і дорослих

18.05.2009 09:10

На Землі багато людей, усі вони різні. Є чоловіки і жінки, а останнім часом стали говорити ще й про проміжні статі. Є маса професій і захоплень. Є спортсмени і алкоголіки, художники, ледарі і трудоголіки. Є ті, хто будує, і ті, хто руйнує. За всіх їхніх відмінностей є щось таке, що зближує абсолютно всіх людей: кожна людина обов'язково була дитиною. Була зовсім іншою істотою, представником абсолютно іншого виду, більш розумною, але з меншою кількістю життєвого досвіду. Швидко стомлювалася, але і швидко набиралася сил. Дорослі сильніше, міцніше, у них більше знань - це так, якщо не враховувати закон відносності, описаний не тільки Ейнштейном, але і в Біблії.

Спостерігаючи, хто і скільки жертвує храму, Ісус повідав своїм учням ту істину, що мідний гріш бідної вдови - це набагато більше, ніж золотий багача. Так от, сила і розум дорослого - це золотий гріш багача. З іншого боку, час - це теж багатство. Будь-яка дитина за рік свого життя засвоює інформації більше, ніж дорослий за десять років. В різні періоди дитинства формуються такі риси вдачі, які потім вже буде неможливо змінити. Власне особистість формується до чотирьох років, при цьому дуже важливі ті умови, в яких відбувається її становлення. Якщо чоловічок росте у зграї вовків, він буде людиною тільки зовні, а всередині вовченям... Історія про Мауглі відома кожному.

З іншого боку, слабкість дитини в порівнянні з дорослим - це факт тільки уявний. Їхня слабкість - лише зовнішня. Саме такого висновку дійшов китайський філософ Лао-Цзи. Він писав, що будь-яке м'яке і юне міцніше старого і крихкого: молодий паросток витримає бурю, а могутній дуб зламається. Пригадаємо, як за радянських часів шельмували авангардне мистецтво. Забороняли, викривали, тиснули бульдозером - тобто ламали і калічили, за Лао-Цзи, могутні дуби і сосни. Ті або ламалися, або виживали, але давали тріщину. Більшість тих, хто вижив, зберегли цей надлом у вигляді злості; не всі, але багато хто з тих, хто викривав режим і в наш мирний час, час абсолютно інших ідеалів, живуть ще тим антирадянським радикалізмом. Незважаючи на всі їхні тодішні старання, Радянський Союз розвалили не вони, а дитячі письменники і мультиплікатори - ті, хто виховував молоде покоління. Нове покоління формували книги Остера, мультфільми «Жив був пес», «Пригоди капітана Врунгеля». А «Острів скарбів» вже просто стукав по кришці труни загниваючої системи.

Як зараз живеться тим мудрецям, що стояли за цим всезмітаючим потоком? На наші питання відповідає один з них, головний художник Дніпропетровського театру ляльок Віктор Нікітін.

- Сил і часу поки що, слава Богу, вистачає. За рік я роблю до десятка спектаклів, з них 2 в Дніпропетровську, 2-3 в Курську і ще 2 або 3 по дорозі. Коли був молодий, то робив ще більше. На початку трудової діяльності взагалі потрібно було зрозуміти, куди ти потрапив.

- Скільки років пішло на те, щоб це усвідомити?

- Я працюю більше 25 років і дотепер не розумію, що таке театр ляльок. Як знаходиш потрібну п'єсу і як вона стає спектаклем? Буває, що западе п'єса в душу і мучить, хочеться її поставити. Ставимо - а спектакль не йде. А буває, узяли п'єску, щось там зробили, - а спектакль вічний! За що глядачі люблять спектакль, дотепер не зрозуміло.

- Мультфільми і дитячі книги дорослі сприймають зовсім не так, як діти. Дорослий деколи відкриває якісь особливі «смисли», якусь приховану іронію. В театрі ляльок це виявляється більш чітко або втрачається?

- Дитина бачить найперший шар - вона бачить відеоряд. З дітьми часто дивляться спектакль батьки, їм цей шар не цікавий, але ж потрібно і їх зацікавити. Чим більше таких шарів, тим глибше виходить спектакль. Часто текст залишається той же, але актори щось роблять з інтонацією - і все змінюється.

- Під час спектаклю лялька - це не тільки зоровий, але ще і звуковий образ. Коли ви створюєте ляльку, це враховується?

- Звичайно. Я знаю акторів, знаю їхній тембр, їхні якісь особливі якості, і це відображається і на самій ляльці. Буває так, що ляльки виходять схожими на акторів, хоча я спеціально цього не хотів. Є тільки одне залізне правило, через яке ніколи не можна переступати: лялька не може бути страшною. Неважливо, який герой - добрий або злий, - дитина не повинна лякатися. Якщо робиш Бабу Ягу, вона має бути смішною. Дитині повинно бути цікаво - і це головне. Правда, якусь частину спектаклю вона все одно не дивиться, якусь ще не розуміє. Але те, що вона в змозі сприйняти, повинно дитину зачаровувати. Ось це і є мета моєї професії.

- Театр - досить великий, та ще і пов'язаний з глядачем організм, що нагадує якусь складну екосистему. Як художник тут може виразити себе, де його місце?

- Художників-лялькарів насправді дуже мало. Театр ляльок має своє сито. Тут не важливо, чоловік ти чи жінка. Потрібно бути спочатку художником, а потім ремісником. Потрібно пам'ятати, що краще за тебе ніхто цього не зробить. В театрах ляльок окрім художника є ще і скульптор та інженер, всі вони займаються створенням ляльок. У кожному конкретному випадку все визначається стилістикою і образністю твору. Якщо ставиться російська народна казка - це одне, якщо японська - зовсім інше. Дуже багато залежить від роботи актора: лялька повинна плакати і сміятися. І це при тому, що у неї немає міміки! Якщо хороша болванка, але поганий артист - все, спектаклю вже не буде. А якщо артист талановитий, то йому що не дай - він змусить повірити, що ця лялька живе, сміється і плаче. Якби всі актори були такими, то художник не був би потрібен взагалі. Тільки таких акторів одиниці. Тому, коли робиш ляльку, потрібно пам'ятати про відеоряд для дитини і про можливості артиста. В цьому і полягає сутність посади театрального художника. Як ти зробив свою роботу, так і зробив: чи узяв книжку і перемалював образ, чи ж спробував стрибнути вище за голову. Тут потрібен кураж, без куражу тебе ніщо не примусить працювати.

- А що лежить в основі куражу?

- Любов до справи, бажання довго і добре працювати. Працювати так, щоб друзі не відверталися від тебе і нічого не говорили за спиною.

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...