App Store Google Play

Начхати на свиней

12.05.2009 22:25

Уже другий тиждень світ успішно відволікає від кризи нова напасть - свинячий грип. За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), захворіли вже майже півтори тисячі людей у 21 країні світу, померли - 30. Організація пропонує надати новому вірусові найвищий, шостий рівень загрози. Пандемія, стверджує ВООЗ, неминуча. Водночас країни, які потерпають від нової біди, називають меншу кількість хворих. Керівництво Мексики вже заявило, що епідемію зупинено, а експерти уряду США - що загроза не така серйозна, як здавалося раніше. Тиждень з'ясо­вував, чи справді світ зіткнувся з небувалою небезпекою, чи істерію навколо нового вірусу нагнітають у чиїхось бізнес-інтересах.

Обережно, зараза

Уже через кілька днів після публікації перших тривожних заяв про загрозу пандемії нового вірусу типу А - штам H1N1, яким людей нібито заразили свині, ВООЗ звернулася до журналістів із проханням не називати свинячий грип свинячим. Бо така назва негативно впливає на відповідну галузь сільського господарства, та й узагалі новий вірус ніякого стосунку до свиней не має. Звідки ж тоді з'явилося це словосполучення - свинячий грип?

«Цей вірус був уперше зареєстрований у місцевості, де багато ферм, тому й отримав таку назву, - пояснив Тижню директор українського бюро ВООЗ Ігор Поканевич. - Проте від цієї назви вже відмовилися». До речі, найпершими від назви «свинячий грип» відмовилися ізраїльтяни. В цій країні його називають не інакше як «мексиканський грип».

Неправдою виявилося також те, що вірус має дуже високу вірулентність (відсоток померлих серед заражених). Відштовхуючись від останніх цифр, можна сказати, що вірулентність нового вірусу становить приблизно 2%. А не 50%, як у випадках зараження пташиним грипом.

Насправді всі віруси грипу (а також багато інших) прийшли до людини від свиней, а до свиней - від птахів. Тож нічого надзвичайного не сталося. «Достеменно ніхто не знає, який грип і коли стане причиною пандемії, - розповідає професор, доктор біологічних наук, завідувач кафедри вірусології КНУ ім. Тараса Шевченка Валерій Поліщук. - Мож­­ливо, і цей вірус. Але мене непокоїть те, що немає його наукових характеристик, немає розшифровки молекулярної послідовності геному. На чому тоді ґрунтуються висновки? Це підозріло».

ВООЗ у своїх песимістичних прогнозах спирається саме на факт гібридизації трьох вірусів - пташиного, свинячого й людського. Щодо наукових характеристик, то, за словами Ігора Поканевича, їх іще досліджують. А інформувати громадськість почали заздалегідь, про всяк випадок...

До речі, штам H1N1 - не новий. На початку минулого сторіччя він спричинив смерть від 20 до 50 мільйонів людей (саме H1N1 називають «іспанкою»), і з того часу регулярно давав про себе знати. Навіть цього року до України прийшов вірус А Бірсбен H1N1. Тож людство вже має проти нього імунітет. «Так, імунітет має бути, - каже Валерій Поліщук. - Проте якщо мутували антигенні детермінанти, то імунна система людини не розпізнає вірус. Але насправді така мутація відбувається тоді, коли з'являється новий штам, а в цьому випадку ми про новий штам не говоримо».

Вигідна пандемія

«Дуже погано, що поширюється паніка, - каже професор, член-ко­респондент АМНУ, голова Національної ради з питань охорони здоров'я Микола Поліщук. - Навіщо нас залякують? В інтересах бізнесу. По-перше, агропромислового, йдеть­­ся про конкуренцію виробників свинини, яловичини та курятини. По-друге, фармацевтичних кампаній, які зараз активно продають усі атрибути боротьби з грипом».

Мексиці вже пообіцяли $3 млрд на боротьбу з хворобою від Міжамериканського банку розвитку і $205 млн від Світового банку. Левова частка цих коштів дістанеться фармацевтам. ВООЗ у світових масштабах лобіює посилене виробництво препарату озельтамівір (він же «Таміфлю»), який вважають ефективним для лікування нового грипу. «Ми закликаємо фармацевтів збільшити виробництво цього препарату, - каже Поканевич. - На глобальному рівні ВООЗ рекомендує урядам співпрацювати з виробниками. І, звісно, винаходити вакцину».

Коли аналогічна ситуація склалася навколо грипу пташиного, фармкомпанії отримали величезні державні замовлення на виробництво озельтамівіру. В США на випадок пандемії заготували 2,3 мільйона терапевтичних курсів цього препарату та 83 тисячі курсів спорідненого з ним занамівіру. Є запас цих препаратів і в Україні, як і в майже всіх цивілізованих країнах. Міль­ярди витратили на розробку вакцин, хоча всі фахівці визнають, що винайти вакцину від вірусу, якого ще немає (йшлося про гіпотетичну мутацію пташиного штаму H5N1 в людський) неможливо.

Україна приєднується

До України ще не дістався свинячий грип, але Кабінет Міністрів уже виділив 50 мільйонів гривень із резервного фонду на боротьбу з новим вірусом. У вівторок прем'єр-міністр Юлія Тимошенко підписала відповідне розпорядження. Раніше про таку необхідність заявляв президент Віктор Ющенко. Міністерство охорони здоров'я створило спеціальний штаб для того, щоб не пустити свинячий грип в Україну. А міністр Василь Князевич навіть заявив про готовність робити щеплення від нового вірусу, хоча ніяких вакцин від нього немає і поки що бути не може.

«Це дуже непродуманий крок - виділяти 50 мільйонів на боротьбу ­­зі свинячим грипом, - вважає Микола Поліщук. - По-перше, сьо­­год­­ні Україні ніякий грип насправді не загрожує. По-друге, в країні криза. По-третє, в нас є серйозні проблеми в галузі охорони здоров'я, для вирішення яких потрібні гроші. Тільки від наслідків тютюнопаління в країні щороку вмирає 100 тисяч людей».

Україна поки що не виробляє озельтамівіру. Про­­те днями підприємець і член Президії Українського медичного союзу, засновник Благодійного фонду «Здоров'я нації» Борис Литовський запропонував придбати технологію виробництва цього препарату та передати її групі фармакологічних компаній «Здоров'я». Пан Литовський сумновідомий громадськості через участь у тендерних скандалах у сфері охорони здоров'я, після одного з яких йому довелося навіть виїхати до Ізраїлю й отримати в цій країні громадянство. Проте зараз він перебуває в гарних стосунках із Віктором Ющенком, і навіть був призначений главою держави на посаду секретаря наглядової ради в Національний інститут раку.

Отож, можна прогнозувати, що й Україна займеться бізнесом на пандемії. І боротися з цим значно складніше, ніж зі свинячим грипом.

 

ДОВІДКА

Найбільші смертоносні епідемії гострих інфекційних захворювань за останні 100 років. Цифри є відносними, адже чіткі статистичні данні щодо епідемій минулого століття відсутні

1918-1920 рр. - грип «іспанка», померло від 20 до 50 млн. людей;

1957 р. -   «азійський грип», померло 2 млн. людей;

1968 р. - «гонконгський грип», помер 1 млн людей;

1916 г. - поліомієліт, померло 6 тис. людей;

2003 р. - атипова пневмонія, померла 1 тис. людей 

УТ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...