Депутати Верховної Ради від Комуністичної партії України Ігор Калетник, Ігор Алексєєв і Петро Симоненко пропонують парламенту визначити страту видом покарання за тяжкі і особливо тяжкі злочини. Про це йдеться в законопроекті №4432, зареєстрованому в Раді 30 квітня.
Законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс статтею 641 «Страта» і віднести страту до переліку видів покарання, які можуть бути застосовані судом до осіб, визнаних винними в здійсненні ряду злочинів.
Документ передбачає встановлення можливості застосування страти як виняткової міри покарання за такі тяжкі і особливо тяжкі злочини: умисне вбивство (ч.2 ст.115), розбій (ч.4 ст.187), бандитизм (ст. 257), терористичний акт (ч.3 ст. 258), отримання хабара (ч.3 ст.368), торгівля людьми (ч.3 ст.149), контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів (ч.3 ст.305).
Крім того, законопроектом пропонується встановити можливість застосування довічного позбавлення волі за наступні злочини: зґвалтування (ч.4 ст.152), розбещення неповнолітніх (ч.2 ст.156), грабіж (ч.5 ст.186), шахрайство (ч.4 ст.190), створення злочинного угрупування (ч.1 ст.255), сутенерство (ч.4 ст.303), незаконне виготовлення і збут наркотиків (ч.3 ст.307).
Нагадаємо, що в лютому 2000 року Рада ратифікувала протокол № 6 до Конвенції про захист прав і свобод людини, що стосується відміни страти в мирний час.
28 листопада 2002 року Рада підтвердила відміну страти, ратифікувавши «Протокол №13 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, яка стосується відміни страти за будь-яких обставин». У березні 2008 року Рада відмовилася відновити страту за особливо тяжкі злочини.
Крім того, 5 травня лідер українських комуністів Петро Симоненко зареєстрував також проект постанови щодо призначення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою стосовно членства України в Організації Північноатлантичного договору та участі у Єдиному економічному просторі.
У пояснювальній записці до документу Симоненко нагадує про ініціативу 2006 року щодо проведення референдуму стосовно членства України в Організації Північноатлантичного договору та участі у Єдиному економічному просторі. Тоді було створено 109 ініціативних груп, у 27 регіонах України. За проведення згаданого референдуму висловились більше 4,4 мільйона громадян. Втім, попри відповідні рішення ЦВК та Конституційного суду, Президент України досі не проголосив всеукраїнський референдум.
Відтак, йдеться у пояснювальній записці, Президент України В.Ющенко позбавляє громадян можливості реалізувати конституційне право на здійснення свого волевиявлення через всеукраїнський референдум. Такі дії Президента України В.Ющенка фактично є узурпацією влади, що згідно зі статтею 5 Конституції України належить виключно народові як носію суверенітету і єдиному джерелу влади в нашій державі.
Практично всі опубліковані дослідження громадської думки показують, що проти вступу в НАТО висловлюються понад 70 % населення України.
Автор: Соломія ШВАЙКА