App Store Google Play

Ігор Кузьмін: Розвиток інтелекту – питання держави

04.05.2009 23:34

Розмова з Президентом Дніпропетровської асоціації клубів "Що? Де? Коли?" Ігорем Михайловичем Кузьміним відбулася під час другого етапу першості області з цієї інтелектуальної гри, що пройшов у Дніпродзержинську 12 квітня. У приміщенні ліцею нових інформаційних технологій №2 16 кращих команд області відповіли на 60 питань. То ж спочатку ми торкнулися питань гри, а потім вже й загальних.

- Ігоре Михайловичу, минулого разу мі зустрічалися на першості області з Брейн-рингу, сьогодні "Що? Де? Коли?". Скільки загалом змагань проводити Ваша асоціація в місті та області?

- Протягом сезону, що триває в нас із початку вересня по кінець червня, ми проводимо змагання зі спортивних версій популярних телевізійних ігор "Що? Де? Коли?", "Брейн-ринг", "Своя гра". Також проводиться турнір з інтелектуальної гри "Ерудит-квартет". Ця гра, що являє собою "Свою гру" у вигляді командної естафети, ще не добралася поки до телевізійного простору. Але гра дуже видовищна. У ряді турнірів є вікові обмеження. Тобто, якщо проводяться ігри серед юнацьких команд, то більш старші гравці не можуть брати у них участь. Так само й у молодіжних іграх. В інших турнірах ніяких обмежень немає.

За сезон наша Асоціація проводить 20 турнірів обласного масштабу. Плюс до цьому кожне місто, що входить в організацію, проводить на турніри міського масштабу. А це також близько 10 турнірів. Крім цього, кращі обласні команди беруть участь у всеукраїнських та міжнародних турнірах. Це ще біля десятка. Разом, у ряду гравців протягом сезону набігає близько 30 турнірів різного рівня.

- А хто взагалі входить до цієї асоціації? Це громадська ініціатива? Чи платне членство?

- У нашу Асоціацію входять територіальні організації міст Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Кривій Ріг та Павлоград. Тобто, це ті міста, у яких працюють Клуби інтелектуальних ігор. Членство в клубах відкрите. Тобто будь-яка людина, яка почуває в собі здатності проявити себе на цьому поприщі, може приходити в ті клуби, у яких їй зручно грати, і, властиво, проявляти себе. Члени клубів об'єднані в команди, у яких і відбувається це, так сказати, таїнство гри.

Членство в Асоціації безкоштовне. Може згодом ми й перейдемо на платну основу у вигляді членських внесків. Але вони будуть зовсім мізерні. Участь у турнірах - так, платна. Адже ми повинні купувати ігровий матеріал - питання, на які проводяться наші ігри. При цьому клуби, що входять в Асоціацію, намагаються підбирати приміщення для ігор на безкоштовній основі. І ми, звичайно ж, дуже вдячні й вдячні всім тим організаціям, у яких проводяться наші ігри.

- Що дають ці змагання? Сьогодні в залі 16 команд - як вони обралися й за що вони борються?

Ці змагання дають насамперед застосування своїм інтелектуальним здібностям, знанням та умінням формувати правильну відповідь за максимально короткий проміжок часу. Ті команди, які сьогодні беруть участь у турнірі пройшли за результатами ігор минулого сезону (3 команди), є чемпіонами міст Дніпропетровська, Кривого Рогу, Дніпродзержинська, Павлограда (4 команди) та 9 кращих команд за підсумками турніру 1 ліги Чемпіонату Дніпропетровської області цього сезону. Борються вони за першість у Чемпіонаті області з "Що? Де? Коли?". Чемпіон буде представляти нашу область у Попередньому етапі Чемпіонату України наступного сезону.

- А всі ігри, у які грають знавці - принципово різні? Хіба не завжди виграє той, хто просто самий розумний чи більш начитаний?

- Всі ігри спрямовані на одне: одержати правильну відповідь за відведений проміжок часу. Різниця тільки в тому, що гра може мати індивідуальну або колективну спрямованість, а також різні обмеження за часом: від 5 секунд до 1 хвилини.

Не завжди виграє той, хто просто самий розумний і найбільш начитаний. Мало того, я вважаю, що просто найрозумніші та найначитаніші ігор не виграють ВЗАГАЛІ. Крім цих важливих складових гравця, ще повинні бути азарт, швидкість мислення, що відповідне налаштування, підбор різнопланових гравців у команді. А підбор гравців - це ціла наука.

- Більшість наших читачів бачили "Що? Де? Коли?" по телебаченню. Чи багато з тих, хто зараз отут у залі, були учасниками телевізійної гри?

- Якщо брати гру "Що? Де? Коли?", то з тих, хто безпосередньо в залі, у телевізійних іграх елітарного клубу приймали й беруть участь: Євгеній Шляхів з команди "Примати", наша сьогоднішня ведуча турніру Людмила Кривцун. Із дніпропетровських гравців також там грають Євгеній Спектор, Максим Беспалов, Олександра Дубічева, Дмитро Литвинов.

З тих, хто грав ще на московському "Брейн-рингу" у залі четверо: восьмикратні чемпіони телевізійних ігор Оксана Балазанова та Володимир Корн, Денис Михалев і Ваш покірний слуга.

- Я бачив ще кілька досить відомих молодих облич - Антоніна Гапонова, Андрій Сідельник, Віолетта Скрипникова, яка грала в першості з Брейн-Рингу, - це ж переможці "Найрозумнішого" Тіни Канделакі! Які успіхи в телевізійних зірок серед тих, хто менш відомий широкому колу?

- Ну, перераховані гравці, через свій ще дуже молодий вік, в дорослих іграх тільки починають свій зоряний шлях. Але у відповідних вікових категоріях вони займають головні позиції.

- Зазвичай коли показують "Що? Де? Коли?" на ОРТ, там одні й ті самі знавці - Друзь з родиною, Поташев, Двінятін... у залі ж сьогодні більшість - молодь. Ваша діяльність на Дніпропетровщині - це розвага старичків чи молодіжний рух?

- Знаєте, я є прихильником того, що зміна поколінь не повинна бути штучною. Той же КВК, на мій погляд, дуже багато губить від штучної зміни поколінь. Часом і не встежиш за командами, яким ти тільки починаєш симпатизувати. А останнім часом, взагалі якісь клони стали з'являтися, що працюють у тому самому сегменті генерації жартів. Приїдається.

Ті ж Друзь, Двінятін, Поташев - це особистості "Що? Де? Коли?", як телевізійної, так і спортивної його версії. Це все ДІЮЧІ гравці, такі ж азартні, як і молодь. А Максима Поташева взагалі гріх у пенсіонери записувати - йому цього року виповнилося всього лише 40 років. Як говориться, життя тільки починається. Мало того, вони завжди нові, неповторювані. Щоразу в них з'являється якась нова сторона, не помітна раніше. І взагалі, нехай більш молоді гравці результатами своїми доводять свої претензії на першість. Доведуть - будь ласка, уперед!

І наша діяльність на Дніпропетровщині - це збалансований рух. Якщо говорити штампом, то в нас дійсно прекрасний сплав молодості й досвіду. Адже подивіться: дотепер грають ті, хто кував славу Дніпропетровського руху ще в 80-і роки минулого століття: Сергій Антоненко, Оксана Балазанова. Більша частина команд складається з гравців різного віку. Перефразовуючи відому сентенцію, у нас і молодість знає, і старість знає. Ну, стосовно наших гравців слово "старість" якось і незручно застосовувати, глядячи, як у них в азарті загоряються очі. Самому старшому гравцеві нашої Асоціації - члену Павлоградського Центру Розвитку Інтелекту - Юрію Петровичу Ширинкину - 68 років. У свій час він займався спортом, був марафонцем. Хто близький до цих видів спорту, знає що це таке. Грають також і команди, які повністю складаються із молодого покоління. З кожним роком вони вдосконалюються, поліпшують свої ігрові показники.

- Дніпроград повідомляв, що дніпропетровська команда "Примати" стала нещодавно чемпіоном України. Сьогодні вони не були першими, хоча й лідирують у загальному заліку. Це сила інших команд, чи внутрішні змагання області не мотивують сильні команди на результат?

- Наша область одна з небагатьох, у якій першість виборюють команди не з одного міста, як, наприклад, у Києві, Харкові чи Одесі. У нас є 4-5 команд, які стабільно борються за першість й є так званий другий ешелон, що здатний становити конкуренцію лідерам. Але поки що локально, вистрілюючи в окремих етапах або турах. Але це нормально. Тому, думаю, що це все ж таки, сила інших команд.

- Скажіть, на Ваш погляд, чому інтелектуальний рух не такий поширений, як міг би бути? Молоді не цікаво бути розумним? Не модно?

- Це досить дискусійне питання. На мій погляд, на якомусь етапі, був розірваний ланцюжок, що пов'язує телевізійні ігри з їхніми спортивними версіями. Адже ще 12 років тому, для того, щоб потрапити на телевізійні ігри, необхідно було пройти найжорстокіший відбір, в якому враховувався цілий комплекс пріоритетів тієї або іншої команди перед іншими. І команди просто марили тим, як потрапити в число 30 обраних команд, що потрібно робити, як потрібно краще тренуватися, щоб вигравати, яку форму необхідно набрати, училися, як правильно поводитися за ігровим столом, як реагувати на ті чи інші дії ведучого. Потім, коли дозволили приїжджати всім бажаючої, на ряд моментів перестали звертати увагу. Але ж саме ці моменти й були тими, на яких трималося інтелектуальне шоу. Думаю, що сама юрба й винесла інтелектуальні ігри з телеекранів.

Ніде правди діти, у нашому середовищі досить багато маргіналів, які люблять себе в грі. А повинно бути навпаки. Звичайно, не потрібно чекати 40 років, як Мойсей водив один народ по пустелі. На мій погляд, необхідно виходити на телеекрани інтелектуальним іграм, які пропагують розум, розвиток інтелекту, застосування інтелекту. Зараз це все формує саме телебачення. Тоді це стане модно, як на початку 90-х років, коли щотижня в телеефірі йшов "Брейн-ринг". Також популярними були юнацькі ігри - школярі бачили своїх однолітків, однокласників, друзів. Розуміли, що й вони можуть бути такими ж, і тому йшли в клуби інтелектуальних ігор.

- Що може відродити інтерес, наприклад, студентства до розвитку інтелекту? Чи є майбутнє у Ваших ігор?

Для студентів і школярів зараз готується окрема програма розвитку інтелектуальних ігор. Поки що тільки в Дніпропетровську, де ми знайшли підтримку в особі однієї з громадських організацій, при медійній підтримці якої пройшов Фінальний етап Чемпіонату області по "Брейн-рингу". Є перспективи щодо підтримки цією організацією, точніше, фондом Кубка України з гри "Що? Де? Коли?", який пройде в місті Дніпропетровську 23-24 травня цього року.

Якщо ми знайдемо підтримку влади, підприємців в інших містах, ми з величезною радістю будемо впроваджувати Програму розвитку інтелектуальних ігор і там.

- Коли й де наступні змагання? Чи може приєднатися до знавців будь-хто з бажаючих?

Наприкінці квітня дві кращі молодіжні команди області візьмуть участь у Чемпіонаті України по грі "Що? Де? Коли?", що пройде в Харківській області. На початку травня в Сумах пройде Чемпіонат України з "Брейн-рингу", у якому планується участь чотирьох команд з Дніпропетровська.

Через тиждень після цього Чемпіонату в Одесі пройде Чемпіонат України по "Брэйн-рингу" серед юнацьких команд, у якому зіграють команди Дніпропетровська й Дніпродзержинська. У середині травня в Дніпропетровську пройде третій, заключний етап турніру Вищої ліги Чемпіонату області з "Що? Де? Коли?", а через тиждень після нього - анонсований вище Кубок України з "Що? Де? Коли?", у якому візьмуть участь орієнтовно 60 команд із усієї України.

До знавців може приєднатися будь-хто, якщо почуває у собі здібності й знання. Наші клуби працюють у Дніпропетровську, Кривому Розі, Дніпродзержинську й Павлограді. Плануємо також розширювати нашу обласну географію. Адже неохопленими залишаються такі немаленькі міста, як Нікополь, Новомосковськ, Жовті Води, Марганець, Першотравенськ і т.д.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...