App Store Google Play

Альтернативна енергетика по-українськи

27.04.2009 08:36

У недалекому майбутньому запаси нафти, газу і вугілля на Землі вичерпаються, - прогнозують учені. Якщо не подумати про інші джерела енергії наперед, на людство чекає катастрофа. А тут ще й газовий конфлікт нагадав, як погано бути енергетично залежною від когось державою. Громадськість з новою силою заговорила про вживання інших джерел енергії, які можуть допомогти розв′язати енергетичні проблеми.

Поговорити про альтернативні джерела енергії і розвиток цього напряму в Україні ми вирішили з доцентом кафедри енергетики Дніпропетровського національного університету Анатолієм Васильовичем Трофименком.

- Зараз всі говорять про нетрадиційні джерела енергії, які терміново потрібно впроваджувати в Україні, щоб зменшити енергетичну залежність від інших країн. Про які джерела йде мова?

- Нетрадиційні джерела енергії були відомі людству давно. Це енергія Сонця, вітру, хвиль, геотермальна енергія.

У всьому світі вже застосовують технології використання цих природних ресурсів. В Німеччині, Швейцарії, Данії активно використовуються фотоелектричні перетворювачі, які в нічний час віддають електричну енергію, накопичену протягом дня. Встановлюючи на дахах будинків такі фотоелементи, можна освітлювати приміщення.

У США знайшли широке розповсюдження світловоди. В денний час затемнені приміщення в будівлях освітлюються за допомогою цих приладів без витрат електрики.

В Китаї перевагу віддають вітряній, геотермальній енергетиці і біоенергетиці.

До речі, використання біоресурсів як альтернативного джерела енергії є досить перспективним на сьогодні. В Україні, наприклад, багато харчових відходів та рослин, з яких у біореакторах можна було б виробляти газ, який потім використовувався б для опалювання й отримання електроенергії. В нашому регіоні останніми роками розвивається напрям, пов′язаний з використанням низькопотенційного тепла землі за допомогою ґрунтових сезонних акумуляторів тепла. У світі ця технологія використовується вже 10-15 років. У нас поки тільки власники приватних будинків можуть собі дозволити будівництво таких енергетичних установок для теплопостачання приміщень. Майже круглий рік, окрім декількох найхолодніших днів в січні-лютому, коли доведеться підключати газ або електроенергію, будинок може повністю забезпечуватися утилізованим теплом від Сонця. Як це робиться? Весною, влітку і восени, коли приплив сонячного тепла значний, геліоколектор поглинає енергію за допомогою теплоносія. Відбувається зарядка теплових акумуляторів, розташованих у ґрунті. З настанням ночі акумулятори віддають тепло до теплогенеруючої системи з тепловим насосом. Для роботи останнього потрібен перепад температур хоча б у 5-10°С.

- Чи існують якісь унікальні українські розробки?

- У виданні «Зелена енергетика» постійно публікуються матеріали про нові проекти цього напряму. Але даних про те, що десь уже впроваджена яка-небудь унікальна установка, яка дозволяє економити електроенергію, поки, на жаль, дуже мало. Дніпропетровський національний університет вже 10 років випускає фахівців з альтернативних джерел енергії. При цьому ми не маємо нагоди встановити на даху навчального корпусу фізико-технічного факультету вітряк або сонячну батарею, щоб на практиці демонструвати корисність цього напряму і рекламувати себе.

Ще в 1988 році разом з одним студентом я зробив модель сонячного колектора, яка одержала срібну медаль на ВДНХ СРСР, було одержано і авторське свідоцтво. Тоді вже виготовляли сонячні колектори в Ташкенті, Волгограді і Тбілісі, але виконані вони були дуже незграбно. Моя модель була більш довершеною. Але Радянський Союз розвалився, і до виробництва установки справа так і не дійшла.

Для того щоб зараз запустити у виробництво такий колектор, потрібно визначити його енергетичні характеристики, підготувати конструкторську документацію, але для цього потрібно провести лабораторні дослідження, витратити гроші. Приватні фірми на це йти не хочуть - бояться ризику. Хоча тут немає такого ризику, як на скачках. Наукою доведено, що позитивний ефект є.

Витрати на встановлення устаткування для вживання нетрадиційних джерел енергії окуповуються протягом 4-6 років. Зараз, з новими цінами на газ, варто замислитися: а чи потрібно витрачати гроші на його використання? Може, краще проінвестувати закупівлю нового устаткування, яке через 5 років почне приносити прибуток?

Зараз міська влада Дніпропетровська розглядає новий проект: оснащення п′ятиповерхового будинку по вулиці Косіора теплоперетворювальними панелями. Вони виконують функцію покрівлі, і в той же час за допомогою енергії Сонця нагрівають теплоносій для роботи теплонасосної установки. Це тепло може використовуватися для опалювання, подачі гарячої води у водопровід, а в літній час для кондиціонування.

- Як я розумію, будь-яке з нетрадиційних джерел енергії залежить від зовнішніх чинників. Якщо немає вітру, не працюватиме вітряк, в похмуру погоду не ефективне використання сонячної батареї...

- В Україні є райони, де можна успішно застосовувати вітряки. Це Миколаївська, Херсонська області, Крим. В Дніпропетровській області можна використовувати сонячну енергію. За статистикою в нашому регіоні десь 270 сонячних днів на рік. Цього цілком достатньо, щоб використання сонячної енергії стало доцільним у нашому регіоні.

В Криму дуже непогані умови для розвитку геотермальної енергетики, геліоенергетики.

Енергію хвиль Азовського і Чорного морів можна застосовувати для освітлення маяків, роботи радіостанцій, освітлювальних приладів на території прибережних таборів і баз відпочинку.

Розробки в області альтернативних джерел енергії у нас є, але немає достатнього фінансування. До того ж у нас менталітет особливий: все, «що погано лежить», дуже швидко зникає.

До нас звернувся один дослідник з хіміко-технологічного університету, який запатентував модель електричного генератора, що використовує енергію хвиль. Він їздив у Філіппінський університет. Там прийняли його проект з використання енергії моря. Для того щоб одержати паспортні характеристики моделі, він проводив експерименти на Чорному морі. Так у нього кілька разів крали експериментальну базу! Напевно, на металолом...

- Швейцарія ставить сонячні батареї. Бразилія активно вирощує цукрову тростину, щоб одержати з неї бензол, яким через 5 років буде забезпечено 80% транспорту країни. В якому напрямі має намір рухатися Україна? Чи обрано якесь пріоритетне джерело енергії для нашої країни?

- У нас поки немає загальнодержавної концепції розвитку цієї галузі промисловості. В Україні було б доречно впроваджувати розробки за дуже багатьма альтернативними джерелами енергії.

- Світ наближається до виснаження природних ресурсів. Деякі вчені прогнозують катастрофу, пов′язану з тим, що скінчаться нафта і газ. Як скоро цей прогноз може стати реальністю?

- Це кажуть люди, які не до кінця розуміють природу корисних копалин. Перші статті про швидку катастрофу почали з′являтися, коли я ще вчився в школі. Вугілля на Землі ще багато. Правда, частина покладів знаходиться на великій глибині, і його добування стає небезпечним, бо там утворюється багато метану. Але якщо створити технологію, яка забезпечить роботу на глибині, то добування цих ресурсів Землі стане цілком реальним. Технологічні розробки цього проекту вже є у нас в Національному гірничому університеті.

Дані про запаси нафти і газу дуже суперечливі. Хтось каже, їх вистачить на 20 років, хтось - на 50. Я думаю, в найближчі 20 років проблем з видобутком вугілля, нафти і газу не буде точно. Але вже зараз треба оптимізувати всі технологічні процеси. Адже у нас на заводах стоїть устаткування ще з радянських часів.

- Що потрібно, щоб в Україні почали активно впроваджуватися нетрадиційні джерела енергії?

- Альтернативна енергетика не зможе успішно розвиватися, доки не будуть переможені лобісти структур, які тримають монополію на традиційні джерела енергії, адже саме вони не дають розвиватися альтернативним напрямам.

- Яке з альтернативних джерел енергії можна вважати енергією майбутнього?

- Не можна говорити про домінування якогось одного напряму. Думаю, активно розвиватимуться всі перераховані вище напрями отримання енергії.

- У фантастичних книгах часто описують майбутнє, в якому люди зуміли досягти повної гармонії з оточуючою природою, при цьому досягнувши і високого технологічного рівня. Питання отримання енергії в цьому майбутньому успішно вирішено. Чи може настати такий час на Землі?

- Досягти повної гармонії у взаємодії між людиною та природою, мабуть, дуже складно. Адже людство в даний момент вже досягло певного енергетичного потенціалу, який ним же і використовується. Зменшити споживання енергії мало реально. Адже ми не можемо дозволити собі повернутися в печери, одягатися в шкуру вбитого звіра і грітися біля багаття. Але робити поступові кроки на шляху розвитку і впровадження енергетичних установок, що працюють на альтернативних джерелах енергії паралельно із традиційними (вугілля, нафта і газ), ми можемо.

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...