App Store Google Play

Не дуже страшний грип

11.04.2009 14:43

Цього року в країні не було епідемії грипу, але Міністерство охорони здоров'я попереджає: пік захворюваності може припасти на квітень, отож робіть щеплення.

Подарунок від кризи

У листопаді, коли традиційно розпочинається антигрипозна інформаційна кампанія, голова Українського центру грипу та ГРВІ Аркадій Фролов повідомив журналістам, що на Україну насувається кілька нових вірусів грипу, які «призведуть до страшнішої епідемії, ніж у попе­редні роки». (Варто зазначити, що таке формулювання є традиційним, як із вуст представників міністерства, так і з вуст керівництва Все­світньої організації охорони здо­ров'я, яке вже не перший рік обіцяє планеті пандемію грипу.) В зимовий сезон 2007-2008 в Україні на грип, відповідно до статистики Центру, захворіли 1,2 млн українців, тож цього року очікували на кілька мільйонів хворих.

Попри песимістичні прогнози, цього року епідемії не було. В багатьох областях школи закривали на карантин, але всюди, крім Вінниці, захворюваність менша за епідеміологічний поріг, та й у Вінниці перевищення становило лише 3 тисячі осіб. «Ми завдячуємо цим погоді, - пояснив Тижню Аркадій Фролов. - І кризі. Люди менше користувалися громадським транспортом, менше спілкувалися на роботі». Втім, запевнив Аркадій Федорович, епідемія ще має шанс спалахнути у квітні, як уже бувало. Наприклад, аж у 1957 році.

За словами Аркадія Фролова, попри відсутність епідемії, цього року спостерігається значно більше випадків важких ускладнень грипу. «Ми маємо зростання захворюваності на пневмонію з важким перебігом, а також кілька випадків енцефалітів (гостра інфекційна хвороба мозку, яка, як і менінгіт, може бути викликана менінгококовою інфекцією. - Авт.), - розповідає Фролов. - І це, ми вважаємо, по­в'я­за­но не з менінгококовою інфекцією, а саме з вірусами грипу».

Вгадай діагноз

Грип справді може стати причиною інших серйозних захворювань. «Бувають дуже тяжкі ускладнення, - каже лікар-інфекціоніст Людмила Мороз. - Насамперед, у людей з дуже слабким імунітетом, також у старих і дітей». Проте випадків енцефалітів лікарка не пригадує, принаймні за останній час. Офіційних повідомлень про енцефаліт також не було, не зміг назвати точних даних і сам Аркадій Фролов. Що ж стосується власне грипу, то, наприклад, статистика київської санепідем­станції стверджує: від нього люди не помирали вже багато років.

Проте до статистики щодо грипу є багато запитань. Досвідчені лікарі нібито легко відрізняють його за клінічною картиною від інших вірусів, але в ідеалі ставити такий діагноз мали би тільки після лабораторних аналізів.

«У нас немає лабораторій, які б визначали, грип у хворого, парагрип, чи аденовірусна інфекція, - зауважує голова Всеукраїнської ради захисту та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк. - Вірусів дуже багато, а все валять на грип».

«Грип займає приблизно 25% у загальній картині захворювань на ГРВІ, - каже професор, доктор біологічних наук, завідувач кафедри вірусології КНУ ім. Тараса Шевченка Валерій Поліщук. - Точний діагноз поставити дуже важко, для цього потрібні спеціальне обладнання, реактиви. Лікар, який приходить до вас додому на виклик, не може знати, чи у вас грип».

Кому вигідна пандемія

Світ уже бачив пандемії грипу, зокрема смертоносну пандемію «іспанки» на початку минулого сторіччя, коли померло не менше 50 млн людей. І теоретично, якщо вірус мутує, можлива нова пандемія, каже пан Поліщук, проте жоден науковець не візьметься стверджувати, коли саме і з якою кількістю жертв. Але ж ці твердження звідкись беруть?

«Компанії - виробники вакцин намагаються вплинути на науковців, щоб ті робили якісь заяви, - розповідає Валерій Поліщук. - Чиновники в нас - ті самі бізнесмени. От цього року не було епідемії, вакцина залишилася. Тож наступного очікуємо, що нас залякуватимуть тими самими вірусами, для яких розробляли цьогорічну вакцину».

«Щойно оголошують тендер на вакцини - одразу з'являються повідомлення про дуже небезпечний грип, - Віктор Сердюк підкреслює, що цей зв'язок багаторічний. - До речі, от на Харківщині знайшли мертвих гусей, у яких нібито немає пташиного грипу. А якби це сталося торік, то пташиний грип точно б знайшли, і вирізали б всіх птахів в області».

Цього року щеплення не робили державним коштом, проте на прес-конференції перед нібито початком епідемії, яка насправді так і не розпочалася, міністерські чиновники просто так роздали журналістам... список приватних клінік, де можна вакцинуватися від грипу.

Лотерейне щеплення

Насправді ефективність щеплення від грипу під великим питанням, адже різновидів хвороби дуже багато, а вакцина захищає лише від одного. Тільки цьогоріч до нас прийшли три віруси грипу. Два віруси «Брісбен» типу А, й один вірус типу В «Флорида».

Ще в лютому ВООЗ визначила віруси-претенденти, які циркулюватимуть у світі наступного сезону. Інформацію передають до фірм - виробників вакцин, які проводять розробки. Восени, коли насувається епідемія, починають активно вироб­ляти потрібну вакцину. Якщо таку, звысно, розробляли.

«Це приблизно так, як у метеорологів, - каже Валерій Поліщук. - Якщо вгадали вірус, добре, не вгадали - епідемія. Можна вважати, всі роки, коли була епідемія, то не вгадували».

Вартість щеплення становить близько 100 грн, у приватних клініках - дорожче. Торік, за словами Аркадія Фролова, вакцинувалися від грипу близько 400 тис. людей. Тобто ціна питання - приблизно 40 млн грн із кишень держадміністрацій, підприємств і громадян. Столична мерія, скажімо, минулоріч виділила на вакцинацію 0,5 млн грн. Щоправда, цього року, за словами Фролова, люди не поспішають вакцинуватися, оскільки налякані смертю від індійської вакцини краматорського школяра.

«Щеплення - це в будь-якому разі удар по організму, - каже Поліщук. - Від чого воно б не було. І робити щеплення можна лише тоді, коли вивчено стан імунної системи пацієнта. Щеплення - це ризик». І у випадку з грипом ризик невиправданий.

До речі, про пташок

Наразі відомо близько 50 видів пташиного грипу, водночас людського - тільки три (не плутати з кількістю грипозних вірусів). Учені досі не виключають, що пташиний грип H5N1 мутує в людський. У 2005 році з легкої подачі ВООЗ здійнялася істерія щодо пташиного грипу. Експерти обіцяли: помруть від 70 млн до 1,5 млрд людей у всьому світі. США навіть прийняли програму боротьби з пташиним грипом кошторисом у $7 млрд. Один мільярд пішов на закупівлю «терафлю» - парацетамолу зі смаковими домішками. Також чимало грошей отримали компанії, які розробляють вакцини.

Утилізувати чи подарувати

Генеральна прокуратура досі не назвала причин смерті краматорського школяра Антона Тищенка. Він помер у травні 2008 року після щеплення від кору і краснухи індійською вакциною, яку Україні надав ЮНІСЕФ (про це можна читати раніше. Як виявилося, вакцина не пройшла сертифікацію в Україні, що не завадило Міністерству охорони здоров'я відправити її в школи. Наразі чиновники вирішують, утилізувати вакцину або віддати її іншим країнам.          

УТ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Спрощена видача російських паспортів для жителів ТОТ (тимчасові окуповані території) - крок передбачуваний. Аналогічні кроки Кремль здійснював на рубежі 90-их/2000-их для Абхазії та Осетії.Що це дає К...
Марія СОЛОМОНОВА

Нехай нас єднає наша мова

22 квітня настало. Світ не зрушився з місця. А Україна – тим паче)Тож, життя продовжується, і нам, звісно ж, своє робити – суто українське, національне, гідне нашої нації та наших Героїв.Н...
Максим Мірошниченко

Моя президентська програма

Україна first!1) Реінтеграція підконтрольної частини Донбасу2) Міністерство окупованих територій займається питаннями моніторингу за дотриманням санкцій, підготовкою теоретичних засад майбутньої кримс...
Тема не нова, але я не перестаю дивуватися на кожному кроці, як все запущено з автоматизацією процесів в Україні. Як можна мати такий ресурс, такі світлі голови, які працюють на міжнародні компанії, і...