App Store Google Play

Не дуже страшний грип

11.04.2009 14:43

Цього року в країні не було епідемії грипу, але Міністерство охорони здоров'я попереджає: пік захворюваності може припасти на квітень, отож робіть щеплення.

Подарунок від кризи

У листопаді, коли традиційно розпочинається антигрипозна інформаційна кампанія, голова Українського центру грипу та ГРВІ Аркадій Фролов повідомив журналістам, що на Україну насувається кілька нових вірусів грипу, які «призведуть до страшнішої епідемії, ніж у попе­редні роки». (Варто зазначити, що таке формулювання є традиційним, як із вуст представників міністерства, так і з вуст керівництва Все­світньої організації охорони здо­ров'я, яке вже не перший рік обіцяє планеті пандемію грипу.) В зимовий сезон 2007-2008 в Україні на грип, відповідно до статистики Центру, захворіли 1,2 млн українців, тож цього року очікували на кілька мільйонів хворих.

Попри песимістичні прогнози, цього року епідемії не було. В багатьох областях школи закривали на карантин, але всюди, крім Вінниці, захворюваність менша за епідеміологічний поріг, та й у Вінниці перевищення становило лише 3 тисячі осіб. «Ми завдячуємо цим погоді, - пояснив Тижню Аркадій Фролов. - І кризі. Люди менше користувалися громадським транспортом, менше спілкувалися на роботі». Втім, запевнив Аркадій Федорович, епідемія ще має шанс спалахнути у квітні, як уже бувало. Наприклад, аж у 1957 році.

За словами Аркадія Фролова, попри відсутність епідемії, цього року спостерігається значно більше випадків важких ускладнень грипу. «Ми маємо зростання захворюваності на пневмонію з важким перебігом, а також кілька випадків енцефалітів (гостра інфекційна хвороба мозку, яка, як і менінгіт, може бути викликана менінгококовою інфекцією. - Авт.), - розповідає Фролов. - І це, ми вважаємо, по­в'я­за­но не з менінгококовою інфекцією, а саме з вірусами грипу».

Вгадай діагноз

Грип справді може стати причиною інших серйозних захворювань. «Бувають дуже тяжкі ускладнення, - каже лікар-інфекціоніст Людмила Мороз. - Насамперед, у людей з дуже слабким імунітетом, також у старих і дітей». Проте випадків енцефалітів лікарка не пригадує, принаймні за останній час. Офіційних повідомлень про енцефаліт також не було, не зміг назвати точних даних і сам Аркадій Фролов. Що ж стосується власне грипу, то, наприклад, статистика київської санепідем­станції стверджує: від нього люди не помирали вже багато років.

Проте до статистики щодо грипу є багато запитань. Досвідчені лікарі нібито легко відрізняють його за клінічною картиною від інших вірусів, але в ідеалі ставити такий діагноз мали би тільки після лабораторних аналізів.

«У нас немає лабораторій, які б визначали, грип у хворого, парагрип, чи аденовірусна інфекція, - зауважує голова Всеукраїнської ради захисту та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк. - Вірусів дуже багато, а все валять на грип».

«Грип займає приблизно 25% у загальній картині захворювань на ГРВІ, - каже професор, доктор біологічних наук, завідувач кафедри вірусології КНУ ім. Тараса Шевченка Валерій Поліщук. - Точний діагноз поставити дуже важко, для цього потрібні спеціальне обладнання, реактиви. Лікар, який приходить до вас додому на виклик, не може знати, чи у вас грип».

Кому вигідна пандемія

Світ уже бачив пандемії грипу, зокрема смертоносну пандемію «іспанки» на початку минулого сторіччя, коли померло не менше 50 млн людей. І теоретично, якщо вірус мутує, можлива нова пандемія, каже пан Поліщук, проте жоден науковець не візьметься стверджувати, коли саме і з якою кількістю жертв. Але ж ці твердження звідкись беруть?

«Компанії - виробники вакцин намагаються вплинути на науковців, щоб ті робили якісь заяви, - розповідає Валерій Поліщук. - Чиновники в нас - ті самі бізнесмени. От цього року не було епідемії, вакцина залишилася. Тож наступного очікуємо, що нас залякуватимуть тими самими вірусами, для яких розробляли цьогорічну вакцину».

«Щойно оголошують тендер на вакцини - одразу з'являються повідомлення про дуже небезпечний грип, - Віктор Сердюк підкреслює, що цей зв'язок багаторічний. - До речі, от на Харківщині знайшли мертвих гусей, у яких нібито немає пташиного грипу. А якби це сталося торік, то пташиний грип точно б знайшли, і вирізали б всіх птахів в області».

Цього року щеплення не робили державним коштом, проте на прес-конференції перед нібито початком епідемії, яка насправді так і не розпочалася, міністерські чиновники просто так роздали журналістам... список приватних клінік, де можна вакцинуватися від грипу.

Лотерейне щеплення

Насправді ефективність щеплення від грипу під великим питанням, адже різновидів хвороби дуже багато, а вакцина захищає лише від одного. Тільки цьогоріч до нас прийшли три віруси грипу. Два віруси «Брісбен» типу А, й один вірус типу В «Флорида».

Ще в лютому ВООЗ визначила віруси-претенденти, які циркулюватимуть у світі наступного сезону. Інформацію передають до фірм - виробників вакцин, які проводять розробки. Восени, коли насувається епідемія, починають активно вироб­ляти потрібну вакцину. Якщо таку, звысно, розробляли.

«Це приблизно так, як у метеорологів, - каже Валерій Поліщук. - Якщо вгадали вірус, добре, не вгадали - епідемія. Можна вважати, всі роки, коли була епідемія, то не вгадували».

Вартість щеплення становить близько 100 грн, у приватних клініках - дорожче. Торік, за словами Аркадія Фролова, вакцинувалися від грипу близько 400 тис. людей. Тобто ціна питання - приблизно 40 млн грн із кишень держадміністрацій, підприємств і громадян. Столична мерія, скажімо, минулоріч виділила на вакцинацію 0,5 млн грн. Щоправда, цього року, за словами Фролова, люди не поспішають вакцинуватися, оскільки налякані смертю від індійської вакцини краматорського школяра.

«Щеплення - це в будь-якому разі удар по організму, - каже Поліщук. - Від чого воно б не було. І робити щеплення можна лише тоді, коли вивчено стан імунної системи пацієнта. Щеплення - це ризик». І у випадку з грипом ризик невиправданий.

До речі, про пташок

Наразі відомо близько 50 видів пташиного грипу, водночас людського - тільки три (не плутати з кількістю грипозних вірусів). Учені досі не виключають, що пташиний грип H5N1 мутує в людський. У 2005 році з легкої подачі ВООЗ здійнялася істерія щодо пташиного грипу. Експерти обіцяли: помруть від 70 млн до 1,5 млрд людей у всьому світі. США навіть прийняли програму боротьби з пташиним грипом кошторисом у $7 млрд. Один мільярд пішов на закупівлю «терафлю» - парацетамолу зі смаковими домішками. Також чимало грошей отримали компанії, які розробляють вакцини.

Утилізувати чи подарувати

Генеральна прокуратура досі не назвала причин смерті краматорського школяра Антона Тищенка. Він помер у травні 2008 року після щеплення від кору і краснухи індійською вакциною, яку Україні надав ЮНІСЕФ (про це можна читати раніше. Як виявилося, вакцина не пройшла сертифікацію в Україні, що не завадило Міністерству охорони здоров'я відправити її в школи. Наразі чиновники вирішують, утилізувати вакцину або віддати її іншим країнам.          

УТ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...