App Store Google Play

Культура роботи язиком

09.04.2009 15:54

Слухаючи іноді наших місцевих чиновників, складається враження, що вони, по-перше, перманентно перебувають у передвиборчому агітаційному процесі, а по-друге, намагаються скопіювати зухвало-безпринципну поведінку депутатів у шоу Савіка Шустера.

Цього тижня соло мала найкультурніша в Дніпропетровській міськраді, заступник міського голови та депутат від Партії Регіонів Ірина Зайцева. За завісою її патетичних екзерсисів про ляльок, бездомні театри, премії талантам та школи естетичного розвитку ховалося одне дуже культурне і навіть мистецьке дійство - цирк.

Як зазвичай заведено в цирку, і як дуже полюбляють чиновники, початок було покладено еквілібристикою. Шановна пані Ірина вистрілювала цифри, які ошелешені журналісти, що зібралися на прес-конференцію, не встигали записувати, щохвилини зазираючи в прес-релізи. В місті працюють десятки музичних шкіл, у яких займаються сотні дітей, тисячі викладачів шкіл естетичного розвитку виховують десятки тисяч молодих естетів, витрачаючи на цю важливу роботу щорічно десятки мільйонів державних коштів.

За усім цим жонглюванням циферками залишилося мало кому зрозуміло, на які з саме статті витрат ідуть 60,9 млн. грн. міського бюджету (минулого року - 62 млн. грн.). Так, заступник міського голови не збрехала - серед витратних частин бюджету міста культура - чи не єдина стаття, витрати на яку у бюджеті 2009 року майже не зменшилися у порівнянні з роком минулим. Та є кілька НО. По-перше, не змінилася тільки загальна сума, в той час як розподіл фінансів різко хитнувся з розвитку бібліотек та палаців культури (загалом 108 тисяч гривень) в бік зарплат працівникам шкіл естетичного виховання (більше 32 млн. грн. ). При цьому ЖОДЕН з театрів, музичних колективів філармонія та власне цирк з бюджету не отримують АНІ КОПІЙКИ - ні на зарплати, ні на комуналку, ні тим більше на розвиток.

Не знаю вже, віднести в дресуру чи клоунаду вихваляння Іриною Зайцевою тими 25 преміями, які роздані в останні три роки театральним колективам, художникам, співакам і навіть журналістам. Не беруся оцінити ступінь визнання, що звалився на колектив музичної школи №6, яка отримала Гран-прі від журі Московського фестивалю дитячих театрів і... можливість показати оперу "Ніч перед Різдвом" 24 квітня просто неба на бульварі Гоголя від міської ради Дніпропетровська.

З театрами взагалі вийшов номер ілюзіоніста. Спочатку - відведення очей, мовляв театрів на балансі міської ради цілих п'ять: "Верим", "КВН ДГУ", "Крик", ляльковий та телетеатр. А насправді міська рада опікується одразу двадцятьма любительськими театрами, яким щорічно роздає премії та заохочення. А потім - фінт зі шляпою: в нещодавно захопленому, але досі в повні не засвоєному парку Глоби, передачу якого в управління комерційним колам, близьким до "Озерки", так активно лобіювала пані Зайцева, вигортають клуб дозвілля "Дніпровські зорі", а на його місце селять Дніпропетровський міський театр ляльок. Про ляльки в колишньому кабаку промовчимо - хоч щось же має бути в комерційному парку для дітей, не скрізь продавати пиво й пиріжки - є набагато цікавіше питання: що залишилося в шляпі, коли з неї дістали кролика - чи приміщення в спальному районі (Перемога-6), чи відкат на ремонті й переформатуванні "Дніпровських зорь".

Насправді театри, які рахуються за муніципальні, є такими лише формально - "Крик", "КВН ДГУ" та "Верим" орендують приміщення у міськради за... гроші самої міськради. І перспективи отримання приміщень поки що не мають. І це при тому, що на сайті міськради висить список з 162 (!) приміщень, виставлених на конкурс орендарів, які не користуються попитом. Так, більшість із них - дахи й підвали, але й для театру, впевнений, місце б знайшлося. Принаймні, не для сцени, а для репетиційної й адміністративної бази.

Номери спортивно-розважального характеру розбавляли програму парковою тематикою. Виявилося, що в місті ЛИШЕ ТРИ парки - Шевченко, Глоби та Богдана Хмельницького. Але не в кількості сила - за пані Зайцевою, визначені зони близько 200 скверів та паркових зон міста і готується на них відповідна документація, а майже 200 монументів на території міста та області будуть відновлені до 65-річчя перемоги у Великій Вітчизняній. А щоб компенсувати скорочення шкільних уроків фізкультури, різко скорочених Урядом, в парках планується відкрити два спортивних заклади: в парку імені Воронова (не муніципальному ?) одна з комерційних структур побудує критий льодовий палац, а в парку Шевченка - інша комерційна структура - розважальний комплекс з цілорічним льодовим катком.

Фінал прес-конференції був мультижанровим, адже мова зайшла про міські, особливо дитячі бібліотеки - у місті їх цілих 32 (з філіями). Десяток було відремонтовано минулого року. За словами заступника міського голови, не зважаючи на підвищення вартості книжок в середньому в 3 - 6 разів було "закуплено новий бібліотечний фонд". Цікаво, на яку саме суму з тих 108 тисяч, які виділені на рік на бібліотеки разом з музичними колективами й філармонією? Але навіть не це, нормальне для будь-якої бібліотеки явище було висунуте на щит. Виявляється, "Дніпропетровськ - єдине місто в Україні, де для користувачів бібліотек доступний пошук потрібних їм книжок через Інтернет". Жонглювання словами з елементами клоунади.

Жонглювання полягає в тому, що не зрозуміло, які ж саме користувачі щось там використовують і де. Якщо з приміщення бібліотеки вони можуть заходити в інтернет і шукати там щось, то це щось - або коштує грошей, або підпадає під закон про захист авторських прав. Тобто, за першою версією, міськрада витрачає гроші на те, щоб користувачі бібліотеки могли порушувати закони.

За другою ж версією, користувачі (і це логічніше) сидять вдома і користуються послугами бібліотек через мережу інтернет. Під цю версію підпало аж два ресурси: Центральної міської бібліотеки для дітей та Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей.

Перший - частина всеукраїнського проекту, написана з використанням надсучасних технологій та народних традицій. Не відрізняється ані наявністю каталогу, ані можливістю пошуку книжок. Тим більше неможливо ці книжки переглянути чи закачати через Інтернет. Натомість можна записатися на не безкоштовні семінари з користування ЕОМ чи того ж таки Інтернет - це будь-ласка, з 8:00 по 20:00.

Другий - взагалі плач душі, одвічна туга українського народу. Розміщена на безкоштовному ресурсі в Росії, ця дитяча бібліотека дає неадекватне уявлення можливим маленьким користувачам як про українську книжку, так і про систему бібліотек в області. Серед платних послуг цієї бібліотеки значаться навіть консультації психолога. Такі послуги вкрай корисні будуть кожному, хто прочитає бодай одну з аж трьох доступних для перегляду сторінок сайту обласної дитячої бібліотеки, переклад яких здійснений програмою БЕЗ наступної перевірки на відповідність не те щоб семантиці, а хоча б орфографії нашої мови. Зате віршами.

І, слухаючи пані Ірину, дуже просто відповісти на одвічне питання іноземців - чому в українців як не культурна спадщина - так неодмінно туга й печаль. З таким управлінням культурою які вже можуть бути інші відчуття чи думки...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...