App Store Google Play

Конфлікт версій держави

02.04.2009 23:25

Цікаво інколи почути думки наших політиків, вони можуть містити, серед іншого, й їх життєву філософію, їх погляди на своє місце, на зміст політики, і навіть на питання про добро та зло. Ось в не так давно опублікованій на статті Сергія Лещенка "Андрій Портнов: Будь я прокурором, заарештував би Хорошковського", йдеться теж про світоглядні принципи, про власну версію того, що є добром для української держави.

Зокрема на репліку журналіста стосовно того, що СБУ заявляє про відключення електронної бази митниці, з тим, щоб спецслужби не змогли побачити в режимі он-лайн процес «розтаможки» газу, що належав «РосУкрЕнерго», герой статті - Портнов реагує тим, що називає подібні заяви провокацією, і що головне, достатньо своєрідно виправдовує ці дії. «Ми забезпечили результат. Гроші надійшли не на рахунки «РосУкрЕнерго», а в держбюджет України. Хіба це погано?». Ось так, і не більше й не менше. Здається БЮТ, в особі Портнова, вирішив відродити давній девіз ордену єзуїтів - «ціль виправдовує засоби», керуючись яким останні замордували в Європі тисячі людей.

Хоча для народного депутат така ситуація видається нормальною, журналіст все ж відчуває якесь сум'яття і продовжує суперечку, зазначаючи, що це було б добре, якби статус цих 11 мільярдів кубометрів газу не був спірним, на що депутат реагує відповіддю, що цей статус не є спірним допоки уповноважений суд не прийме відповідне рішення. Далі журналіст зауважує, що настороженість викликає ситуація, коли дві сторони - «Нафтогаз» та «Газпром» домовляються про те, якою буде ціна газу, який заберуть у третьої сторони, повністю цю третю сторону ігноруючи, а депутат пропонує вважати таку ситуацію - «нашою перемогою».

Можливо це дійсно перемога, але якою буде її ціна в підсумку? В цій ситуації я в жодному разі не захищаю Фірташа, який не викликає в мене жодного співчуття. Навіть більше того, я, як і решта громадян України, відчуваю певне задоволення від того, що котрогось з вітчизняних олігархів змогли усунути від однієї з його «кормушок», але я відчуваю певне збентеження, як і журналіст, який інтерв'ював Портнова. Питань немає, держава повинна бути ефективною, зокрема й в наповненні бюджету, і в поверненні незаконно приватизованої державної власності, і в решті питань. Я був би радий якби держава забрала й облгази, металургійні комбінати, надра й сільськогосподарські землі України, і не тільки у Фірташа, і вони знайшли більш ефективних та відповідальних власників, але це має відбуватися так, щоб не потрібно було засоби виправдовувати метою. «Ми маємо «растаможенный» газ, і гроші в бюджеті. Все, дискусія закінчена!»

В даному випадку держава брала участь в якихось сумнівних оборудках. Вже відомо, що на протязі кількох днів перед конфіскацією газу 1,7 мільярдів доларів спочатку надійшли в Україну від «Газпрому», а потім знову були відправлені назад в Росію. І так двічі підряд. Портнов це парирував тим, що заявив - по кожній оплаті є в наявності контракт, жодної оплати без контрактів не було проведено. Народного депутата не хвилює те, що мільярди ганялися туди сюди. Це нормальна економічна угода, коли такі суми за день переходять з рук в руки, чи спекуляції з метою дотриматися вигляду законності і поживитися за рахунок третьої сторони? Це виправдовується тим, що поживилися ж ми, наша ж держава. Подібна викривлена логіка зумовлена хибним уявленням про державу, хибною версією її сутності. Вочевидь існує конфлікт версій держави між політиками й рештою громадян, між народними депутатами й журналістами. Держава це не один з суб'єктів ведення бізнесу, це інстанція яка повинна забезпечувати універсальність і дотримання правил ведення бізнесу. Ми хочемо щоб держава була законною, для них досягнення цілі є ключовим критерієм діяльності. Проблема в тому, що якщо поставити достатньо величну ціль, то можна нею виправдати будь-які зловживання та порушення, найбільш ниці дії.

Наші теперішні політики, більшість з яких прийшла в цю сферу з бізнесу, сприймають «державу» як комерційне підприємство, орієнтоване на отримання прибутку. Вони ж принесли з собою звичні для них методи ведення бізнесу - рейдерські захоплення, «кидки», «відкати». Для них подібна викривлена логіка є виправданою, оскільки приносить успіх. Для підприємства схема, коли б отриманий від «Газпрому» за угодою поступки боргів «РосУкренерго» газ у розмірі 11 мільярдів кубометрів відразу, на протязі одного дня, був би проданий назад «Газпрому», потім відразу ж куплений в тому ж об'ємі назад вже за прямою угодою купівлі-продажу з тим, щоб на митниці надати документи по цій угоді як підставу для більш легітимного його привласнення та «розтаможки», вважалася б чимось близьким до того, що ми зазвичай називаємо махінаціями і могла б привести до втрати репутації серйозного і надійного ділового партнера. Держава натомість остаточно втрачає репутацію «правової», вона вже не просто не забезпечує законність, але й сама її не дотримується. Саме тому і відчувається збентеження. Ця оборудка забезпечила надання легітимності для 11 мільярдів кубометрів газу і втрату легітимності для української держави.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...