App Store Google Play

Конфлікт версій держави

02.04.2009 23:25

Цікаво інколи почути думки наших політиків, вони можуть містити, серед іншого, й їх життєву філософію, їх погляди на своє місце, на зміст політики, і навіть на питання про добро та зло. Ось в не так давно опублікованій на статті Сергія Лещенка "Андрій Портнов: Будь я прокурором, заарештував би Хорошковського", йдеться теж про світоглядні принципи, про власну версію того, що є добром для української держави.

Зокрема на репліку журналіста стосовно того, що СБУ заявляє про відключення електронної бази митниці, з тим, щоб спецслужби не змогли побачити в режимі он-лайн процес «розтаможки» газу, що належав «РосУкрЕнерго», герой статті - Портнов реагує тим, що називає подібні заяви провокацією, і що головне, достатньо своєрідно виправдовує ці дії. «Ми забезпечили результат. Гроші надійшли не на рахунки «РосУкрЕнерго», а в держбюджет України. Хіба це погано?». Ось так, і не більше й не менше. Здається БЮТ, в особі Портнова, вирішив відродити давній девіз ордену єзуїтів - «ціль виправдовує засоби», керуючись яким останні замордували в Європі тисячі людей.

Хоча для народного депутат така ситуація видається нормальною, журналіст все ж відчуває якесь сум'яття і продовжує суперечку, зазначаючи, що це було б добре, якби статус цих 11 мільярдів кубометрів газу не був спірним, на що депутат реагує відповіддю, що цей статус не є спірним допоки уповноважений суд не прийме відповідне рішення. Далі журналіст зауважує, що настороженість викликає ситуація, коли дві сторони - «Нафтогаз» та «Газпром» домовляються про те, якою буде ціна газу, який заберуть у третьої сторони, повністю цю третю сторону ігноруючи, а депутат пропонує вважати таку ситуацію - «нашою перемогою».

Можливо це дійсно перемога, але якою буде її ціна в підсумку? В цій ситуації я в жодному разі не захищаю Фірташа, який не викликає в мене жодного співчуття. Навіть більше того, я, як і решта громадян України, відчуваю певне задоволення від того, що котрогось з вітчизняних олігархів змогли усунути від однієї з його «кормушок», але я відчуваю певне збентеження, як і журналіст, який інтерв'ював Портнова. Питань немає, держава повинна бути ефективною, зокрема й в наповненні бюджету, і в поверненні незаконно приватизованої державної власності, і в решті питань. Я був би радий якби держава забрала й облгази, металургійні комбінати, надра й сільськогосподарські землі України, і не тільки у Фірташа, і вони знайшли більш ефективних та відповідальних власників, але це має відбуватися так, щоб не потрібно було засоби виправдовувати метою. «Ми маємо «растаможенный» газ, і гроші в бюджеті. Все, дискусія закінчена!»

В даному випадку держава брала участь в якихось сумнівних оборудках. Вже відомо, що на протязі кількох днів перед конфіскацією газу 1,7 мільярдів доларів спочатку надійшли в Україну від «Газпрому», а потім знову були відправлені назад в Росію. І так двічі підряд. Портнов це парирував тим, що заявив - по кожній оплаті є в наявності контракт, жодної оплати без контрактів не було проведено. Народного депутата не хвилює те, що мільярди ганялися туди сюди. Це нормальна економічна угода, коли такі суми за день переходять з рук в руки, чи спекуляції з метою дотриматися вигляду законності і поживитися за рахунок третьої сторони? Це виправдовується тим, що поживилися ж ми, наша ж держава. Подібна викривлена логіка зумовлена хибним уявленням про державу, хибною версією її сутності. Вочевидь існує конфлікт версій держави між політиками й рештою громадян, між народними депутатами й журналістами. Держава це не один з суб'єктів ведення бізнесу, це інстанція яка повинна забезпечувати універсальність і дотримання правил ведення бізнесу. Ми хочемо щоб держава була законною, для них досягнення цілі є ключовим критерієм діяльності. Проблема в тому, що якщо поставити достатньо величну ціль, то можна нею виправдати будь-які зловживання та порушення, найбільш ниці дії.

Наші теперішні політики, більшість з яких прийшла в цю сферу з бізнесу, сприймають «державу» як комерційне підприємство, орієнтоване на отримання прибутку. Вони ж принесли з собою звичні для них методи ведення бізнесу - рейдерські захоплення, «кидки», «відкати». Для них подібна викривлена логіка є виправданою, оскільки приносить успіх. Для підприємства схема, коли б отриманий від «Газпрому» за угодою поступки боргів «РосУкренерго» газ у розмірі 11 мільярдів кубометрів відразу, на протязі одного дня, був би проданий назад «Газпрому», потім відразу ж куплений в тому ж об'ємі назад вже за прямою угодою купівлі-продажу з тим, щоб на митниці надати документи по цій угоді як підставу для більш легітимного його привласнення та «розтаможки», вважалася б чимось близьким до того, що ми зазвичай називаємо махінаціями і могла б привести до втрати репутації серйозного і надійного ділового партнера. Держава натомість остаточно втрачає репутацію «правової», вона вже не просто не забезпечує законність, але й сама її не дотримується. Саме тому і відчувається збентеження. Ця оборудка забезпечила надання легітимності для 11 мільярдів кубометрів газу і втрату легітимності для української держави.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Сьогодні хочу відкрити про себе декілька страшних таємниць. Я – з тих, хто замовляє каву українською, не купляє на касі пластикові пакети, підтримує Січеславську, а ще я - віруюча людина.Я завжд...
Спрощена видача російських паспортів для жителів ТОТ (тимчасові окуповані території) - крок передбачуваний. Аналогічні кроки Кремль здійснював на рубежі 90-их/2000-их для Абхазії та Осетії.Що це дає К...
Марія СОЛОМОНОВА

Нехай нас єднає наша мова

22 квітня настало. Світ не зрушився з місця. А Україна – тим паче)Тож, життя продовжується, і нам, звісно ж, своє робити – суто українське, національне, гідне нашої нації та наших Героїв.Н...
Максим Мірошниченко

Моя президентська програма

Україна first!1) Реінтеграція підконтрольної частини Донбасу2) Міністерство окупованих територій займається питаннями моніторингу за дотриманням санкцій, підготовкою теоретичних засад майбутньої кримс...