App Store Google Play

Дніпропетровськ перейменують?

05.03.2009 10:44

В Україні знову заговорили про необхідність провести перейменування населених пунктів країни.

«Це потрібно було зробити ще в 1991-му, але біда в тому, що при владі тоді залишилися комуністи, якы або стали безпартійними, як Кравчук, або перефарбувалися в опозицію, як Мороз. Тим часом, навіть якщо не говорити про районні центри, на карті України не важко помітити Дніпропетровськ або Кіровоград. Хоча про те, що дала діяльність Петровського або Кірова, на честь яких вони названі, говорити не варто», - говорить лідер УНП, нардеп від НУНС Юрій Костенко.

Як пише
Сегодня, на рівні районних центрів таких назв ще більше. Той же Сергій Кіров увічнений в Донецькій області (Кіровське) і Луганській (Кіровськ). На честь глави ВЧК Фелікса Дзержинського названі Дніпродзержинськ в Дніпропетровській області і два Дзержинська - в Донецькій і Житомирській. Прізвище Серго Орджонікідзе збереглося на картах Криму і Дніпропетровської області, Валеріана Куйбишева - в Запорізькій області (Куйбишево), Якова Свердлова - в Луганській (Свердловськ). У різних варіантах зберігся і вождь пролетаріату - Іллічевськ (Одеська область) і Ульянівка (Кіровоградська), а в Донецькій області - навіть іноземні комуністичні вожді: французький - Торез - і німецький - Тельман (Тельманово). А ще існують Щорс, Фрунзівка, Стаханів, Комінтернівське, декілька Комсомольськів, Червоноармійськів і Первомайськів.

У той же час, нардеп від НУНС Олесь Доній вніс до Ради законопроект про відновлення на карті Криму татарських назв. За його словами, ця акція має не політичний, а національний характер.

Як відзначає видання, найчастіше говорять про перейменування Кіровограда. З одного боку, Сергій Кіров не мав жодного відношення до України, працюючи то на Кавказі, то в Ленінграді, з іншого - а в що перейменовувати. До Кіровограда місто називалося просто Кірово, раніше на честь іншого вождя - Зінов'євськ (Григорія Зінов'єва, до речі, розстріляли якраз за організацію вбивства Кірова), а до цього воно було Єлисаветградом. Незважаючи на поширену думку, що місто отримало свою назву на честь російської імператриці, насправді воно було названо на честь святої Єлизавети, яка допомагала бідним, хворим і страждаючим.

Ще складніша ситуація з одним з найбільших українських міст - Дніпропетровськом, пише видання. Він названий на честь голови Всеукраїнської ЦВК 1919-38 років Григорія Петровського, при якому відбулися й українізація 20-х, і Голодомор 1933-го (до речі, пам'ятник йому біля київського стадіону «Динамо» ще стоїть). Та й історична назва міста - Єкатеринослав, на честь імператриці, яка поставила хрест на Запорізькій січі. Правда, в історії була спроба дати йому іншу назву: у 1918 році Центральна Рада ухвалила рішення назвати Єкатеринослав Сичеславом, але влада Петлюри і Винниченка на місто фактично не розповсюджувалася, тому перейменування ніхто не помітив.

Минулого року, у зв'язку з річницею Голодомору, місцева організація УНП запропонувала Президентові ініціювати перейменування в Сичеслав. Але навіть голова УНП Юрій Костенко каже, що Ющенко не може перейменувати місто сам - це питання місцевої ради, а в місті мають владу тільки дві політсили - Партія Регіонів і БЮТ.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


останні новини

Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...