App Store Google Play

Криза навчить триматися на економічних хвилях

02.03.2009 09:30

Одна з перших економічних криз, описана у літературі, була зпрогнозована біблійним Йосипом. Він завдяки своєму прогнозу, що після семи врожайних років у Єгипті буде сім злиденних посушливих років, був випущений фараоном із в'язниці.

У свою ж чергу директор інституту кон'юнктури Микола Дмитрович Кондратьєв, навпаки, за своє вчення про великі економічні цикли та "хвилі Кондратьєва" був репресований.

Фараон за "теорію циклів" наблизив Йосипа та призначив другою після себе людиною у царстві. Миколу Кондратьєва влада потримала шість років у таборах і у 1938 році розстріляла.

Але історичні перпендикуляри на цьому не закінчуються. Сім врожайних років фараон, як істинний державний діяч, не розбазарював народне добро, а звелів збудувати зерносховища. Сьогодні це називається резервним фондом. Зерна зберіг стільки, що в роки кризи країна почала надавати гуманітарну допомогу сусіднім народам. Це зміцнило владу фараона і збільшило авторитет Єгипту на міжнародній арені. Єгиптяни стали багатші під час кризи, скориставшись нею.

Всі сучасні країни і їх громадяни, знаючи про неминучість кризи, ведуть себе так, наче її не буде. Хвилі Кондратьєва, існування яких в СРСР заперечувались, цю країну і зруйнували. Думаю, що особливо тяжкою буде нинішня криза у нас (у пострадянських країнах), оскільки ми і психологічно і економічно ще не звикли до розуміння циклічності криз.

На пам'яті по суті одна для нас була велика криза - криза розпаду великої країни. Ця криза ніколи більше не повториться, оскільки уже ніколи не буде тієї країни. В кінці дев'яностих більшість населення це зрозуміла, і з оптимізмом і вірою у краще майбутнє, а також з  непохитною вірою у зростання своїх майбутніх доходів набрались як "жаби меду" кредитів.

Ось Вам іще один історичний перпендикуляр - у боргове рабство до фараона народи потрапили під час кризи, а не до неї. І семітські родичі Йосипа переселилися у дельту Нілу, а вже згодом потрапили в рабство до фараонів, після років процвітання.

Сьогодні стало зрозуміло всім: від кризи хтось постраждає, а хтось відповідно виграє. Тож яку вигоду для себе хоч не економічну, так психологічну, світоглядну повинні мати ми?

По-перше, слід перебудувати свої думки: кризи - це нормально і закономірно. Кризи і економічні підйоми змінюють одні одних, як пори року. Саме єгиптяни вперше в історії помітили наявність щорічного циклу повторів паводків на Нілі та навчились їх застосовувати, забезпечивши цим процвітання своєї цивілізації.

По-друге, кожна наступна криза не буде повторювати попередні.

По-третє, для того, щоб наступні кризи не стали повторенням попередніх, слід з попередньої винести певні уроки. Думаю, що з нинішньої кризи слід винести такі: населення України повинно зняти рожеві окуляри і відкинути ілюзії з приводу ринкової економіки. Ми живемо в умовах капіталізму - людина людині вовк  - криза прийшла і треба віддавати борги. Правило "живи в борг сьогодні", а борги віддавай за іншим курсом і за підвищеними відсотками - буде переглянуте.

Після цієї кризи ми навчимося читати умови кредитних угод, почнемо відстоювати свої права у суді, у повному відчаї перестанемо розглядати свого сусіда за робочим місцем як конкурента за зарплатні подачки, а, можливо, зможемо разом із ним почати вимагати від роботодавця своїх законних прав. Ми перестанемо вірити популістичним закликам політиків, про те що вони покращать життя вже сьогодні, щоб погіршити його вже завтра.

Новинар

Читайте також

Краще не буде

Краще не буде

18 Травня 18:00
Поговоріть зі мною

Поговоріть зі мною

15 Травня 18:00
П'ять років потому

П'ять років потому

12 Травня 14:00

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Ойойой! Вони образили Україну і весь народ!Вони не віддали честь Президенту(!!!)Ооо! Наші герої! Скрутили дулю клоуну!Я промовчу про честь. Бо тут окрім посміятися не виходить. Честь можна мати, або н...
Потенційна реабілітація Росії в очах євробюрократії висить над нами уже кілька років. В цьому немає нічого дивного, адже Росія має набагато більший вплив у Європі, ніж Україна. Цей вплив напрацьовував...
Марія СОЛОМОНОВА

Георгиевская лента

Георгиевская лента. Когда-то это был символ победы над фашисткой Германией. После 2014 года, когда эта лента стала символом оккупации Россией украинского Крыма и военного захвата востока Украины,...
Ярема ГАЛАЙДА

Коломойський стратив

Всі так зачепились за «громадянську війну» в інтерв‘ю Коломойського і забули, що він навіть винних назвав і причини тієї війни.А винні «оголтілі радикали», причиною ж є в...