App Store Google Play

Криза навчить триматися на економічних хвилях

02.03.2009 09:30

Одна з перших економічних криз, описана у літературі, була зпрогнозована біблійним Йосипом. Він завдяки своєму прогнозу, що після семи врожайних років у Єгипті буде сім злиденних посушливих років, був випущений фараоном із в'язниці.

У свою ж чергу директор інституту кон'юнктури Микола Дмитрович Кондратьєв, навпаки, за своє вчення про великі економічні цикли та "хвилі Кондратьєва" був репресований.

Фараон за "теорію циклів" наблизив Йосипа та призначив другою після себе людиною у царстві. Миколу Кондратьєва влада потримала шість років у таборах і у 1938 році розстріляла.

Але історичні перпендикуляри на цьому не закінчуються. Сім врожайних років фараон, як істинний державний діяч, не розбазарював народне добро, а звелів збудувати зерносховища. Сьогодні це називається резервним фондом. Зерна зберіг стільки, що в роки кризи країна почала надавати гуманітарну допомогу сусіднім народам. Це зміцнило владу фараона і збільшило авторитет Єгипту на міжнародній арені. Єгиптяни стали багатші під час кризи, скориставшись нею.

Всі сучасні країни і їх громадяни, знаючи про неминучість кризи, ведуть себе так, наче її не буде. Хвилі Кондратьєва, існування яких в СРСР заперечувались, цю країну і зруйнували. Думаю, що особливо тяжкою буде нинішня криза у нас (у пострадянських країнах), оскільки ми і психологічно і економічно ще не звикли до розуміння циклічності криз.

На пам'яті по суті одна для нас була велика криза - криза розпаду великої країни. Ця криза ніколи більше не повториться, оскільки уже ніколи не буде тієї країни. В кінці дев'яностих більшість населення це зрозуміла, і з оптимізмом і вірою у краще майбутнє, а також з  непохитною вірою у зростання своїх майбутніх доходів набрались як "жаби меду" кредитів.

Ось Вам іще один історичний перпендикуляр - у боргове рабство до фараона народи потрапили під час кризи, а не до неї. І семітські родичі Йосипа переселилися у дельту Нілу, а вже згодом потрапили в рабство до фараонів, після років процвітання.

Сьогодні стало зрозуміло всім: від кризи хтось постраждає, а хтось відповідно виграє. Тож яку вигоду для себе хоч не економічну, так психологічну, світоглядну повинні мати ми?

По-перше, слід перебудувати свої думки: кризи - це нормально і закономірно. Кризи і економічні підйоми змінюють одні одних, як пори року. Саме єгиптяни вперше в історії помітили наявність щорічного циклу повторів паводків на Нілі та навчились їх застосовувати, забезпечивши цим процвітання своєї цивілізації.

По-друге, кожна наступна криза не буде повторювати попередні.

По-третє, для того, щоб наступні кризи не стали повторенням попередніх, слід з попередньої винести певні уроки. Думаю, що з нинішньої кризи слід винести такі: населення України повинно зняти рожеві окуляри і відкинути ілюзії з приводу ринкової економіки. Ми живемо в умовах капіталізму - людина людині вовк  - криза прийшла і треба віддавати борги. Правило "живи в борг сьогодні", а борги віддавай за іншим курсом і за підвищеними відсотками - буде переглянуте.

Після цієї кризи ми навчимося читати умови кредитних угод, почнемо відстоювати свої права у суді, у повному відчаї перестанемо розглядати свого сусіда за робочим місцем як конкурента за зарплатні подачки, а, можливо, зможемо разом із ним почати вимагати від роботодавця своїх законних прав. Ми перестанемо вірити популістичним закликам політиків, про те що вони покращать життя вже сьогодні, щоб погіршити його вже завтра.

Новинар

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Так вже склалось в українській національній традиції, що практично у кожній родині є певного роду звичай час від часу навідувати померлих родичів, аби утримувати їх могили у належному стані. Це є вияв...
Що таке історія без філософії? Просто набір суперечок академічних істориків. І ті суперечки вже завели в такі тупіки суспільство … що виходити з них потрібно десятиліттями. А з деяких тупіків і...
Максим Мірошниченко

Україна, формула Штайнмайера...

В юності, коли читав як розчленували Першу Чехословацьку республіку, ніяк не міг второпати, як п'ята армія у Європі з доволі нормальним озброєнням та укріпрайонами у гірських, важкодоступних Судетах м...
Почитав тут молодих революціонерів. З кількома навіть поспілкувався особисто по телефону. Суцільний занепад духу. «Всьо пропало! Та що би я та ще раз, та воювать пішов?! Та ні в жисть! В революц...