App Store Google Play

Страждання за сильною рукою

15.02.2009 17:40

Українська молода демократія загралася. Стало дуже модним лякати один одного апокаліпсисом. Країні можна очікувати приходу диктатора.

За останні півтора десятиліття Україна приміряли на себе всі можливі сучасні форми державного устрою. Жодна не підійшла. Країна в повному ступорі й незрозуміло, хто або що може вивести її з глухого кута.

Страждаючий електорат з приреченою надією вдивлятися в нові обличчя політичної еліти, намагаючись розгледіти в них Месіанські риси свого рятівника. Від довгого і пильного вдивляння в очах з'являється марево. І тоді, раптово осяяний відкриттям, кожен намагається переконати себе і своє оточення у правдивості своїх припущень.

Прозріння настає дивно швидко. Виявляється, замість месії, який наполегливо чомусь оминає нашу країну, до нас знову заблукав осел ...
Так, це проблеми росту. Але чи не занадто затягнувся цей ріст? Створюється враження, що ця ситуація багатьом подобається там, нагорі. Але вона не може бути безкінечною. Перший серйозна криза виявила системні погрішності у державному устрої. Попереду глухий кут, у який зайшла молода і недосвідчена, але вже досить лукава українська демократія. І оскільки жодна політична сила не дає достатніх підстав їй довіряти, народ почав знову оглядатися по сторонам: а раптом десь побачимо героя-рятівника.

Як показують свіжі опитування, близько 80% населення всі надії про вихід країни з кризи пов'язує з появою сильної руки. Припускаючи, що ця рука одночасно повинна бути і справедливою, і чесною. А оскільки весь нинішній політикум вже встиг себе досить скомпрометувати, погляди більшості (60%) з надією спрямовані на нові політичні проекти. Це прямо підтверджується і раптовим фантастичним злетом рейтингів Арсенія Яценюка та його Фронту змін.

Чи надовго вистачить електорату поки-що безпідставного ентузіазму відносного нашого кіндерсюрпризу і його команди - важко сказати. Але факт залишається фактом. Хоча як не дивно, якостей сильної руки Арсеній Петрович ніде не виявляв. Більше того, багато запам'ятали знамените засідання Кабінету Міністрів Віктора Януковича, яке транслювалося по всіх основних телеканалах, коли молодий міністр закордонних справ вагався й відчайдушно маневрував, коли треба було чітко визначити свою позицію. Ну, хоча б так, як це зробив тоді не менш молодий політик і міністр оборони Анатолій Гриценко.

Так, незважаючи на займані ними високі посади у великій політиці це були їхні перші кроки. Тому вони в жодному разі не можуть бути вироком, але не можуть не насторожити. Одне тішить: розуму і знань молодим не позичати, а от з лідерськими якостями потрібно ще розібратися. Тому й Арсеній Яценюк, і не менш перспективний і вольовий Анатолій Гриценко в силу своєї маловідомості навряд чи стануть серйозними претендентами на посаду Президента.

До того ж, найімовірніший претендент, здається, вже визначений. І останню крапку, схожу на вирок, поставив не хто інший, як Віктор Янукович зі своєю командою. Після провалу досить безглуздої спроби відправити Кабінет Міністрів у відставку можна з великою часткою ймовірності припустити, що наступним Президентом України, за логікою подій, може стати Юлія Тимошенко.

Отримавши півроку перепочинку, прем'єр-міністр в кращих традиціях українського популізму негайно перейде в масовану атаку. Можна не сумніватися, що незважаючи на неабияк пошарпаний рейтинг, її ставки почнуть зростати в геометричній прогресії. Знаючи дивовижні здібності цієї пасіонарної леді не тільки успішно зализувати електоральні рани, але й обростати новими шарами фанів, найближчим часом перед нею почнуть падати ще вчора неприступні бастіони опонентів і особистих ворогів. Не говорячи уже про нейтралів.

Процес здачі на милість переможця уже розпочався. І очолив його, продемонструвавши свій напрочуд тонкий політичний нюх, перший президент України Леонід Кравчук. Ще нещодавно непримиренний противник всіх помаранчевих. Другим виявився, як і варто було очікувати, найзаможніший житель країни Рінат Ахметов. Його головний інформаційний ресурс, ТРК Україна, став відверто підігравати Тимошенко. Ще задовго до голосування в парламенті. А слідом починає сипатися Партія регіонів.

Схоже, що на сьогоднішньому політичному небосхилі Тимошенко практично не має реальних конкурентів. Але судячи з того, з яким неймовірним натхненням вона під час найжорсткішої кризи запевняє країну, що все добре, - нас чекає одна з форм диктатури. Схоже, в дуже м'якій формі. Але диктатури. І можна не сумніватися, що за час свого правління вона і Конституцію відкоригує, і політикум перевиховає. У державному ключі. Вся політична еліта почне думати так, як це робить Юлія Володимирівна. І говорити теж. Рафінованою українською. Кудись зникнуть олігархи. Зростання ВВП перевершить всі розумні показники. "Юлину тисячу" щомісяця виплачуватимуть навіть тим, у кого ніколи і не було вкладів в Ощадбанку СРСР. Рейтинг пані Тимошенко досягне неймовірної позначки в 90% ...

Це, мабуть, все погано звучить? Багатьом, знаю, не сподобається. Вибачте. Але хтось знає найкращий вихід? Крім того, у нас є чудовий спосіб отримати деякі гарантії: перш ніж стати у державного керма в січні майбутнього року прем'єр-міністр Тимошенко повинна витягти країну з найглибшої кризи і переконати українців у своїй незамінності.

Але для цього не потрібно заважати Юлії Володимирівні. Потрібно дозволити їй повністю розкрити свої можливості. Інакше вона постійно буде переконувати всіх, що її блокували. І матиме рацію. А країну при цьому продовжуватиме трясти. А давши нарешті таку можливість цьому маленькому, прекрасному, але неймовірно небезпечному атомному реактору реалізувати свої можливості, ми спробуємо використати їх у мирних цілях.

... Французи, виховані на сотні років рафінованого парламентаризму, що на початку 50-х не побоялись наділити Шарля де Голля практично диктаторськими повноваженнями. І не помилилися. Оскільки ніщо інше не спрацювало, може, й українців влаштує така диктатура?

Кореспондент

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...