App Store Google Play

Банкрутство політиків та нова політика суспільства

12.02.2009 10:00

Незадоволення діяльністю політиків, незадоволення змістом, цілями та ефективністю політики в результаті світової фінансової кризи стало явищем глобальним. Банкіри та політики розглядаються в якості головних винуватців ситуації що склалася. Перші перетворили фінансову діяльність на безоглядні спекуляції та вели себе як школярі в супермаркеті, не думаючи про те, що раніше чи пізніше але прийде «каса», другі не спромоглися обмежити їх самогубну діяльність та поставити її під контроль, і не тільки це.

Політики в усьому світі намагаються «задобрити» громадськість, відновити втрачену довіру та легітимність своєї влади. Найвигідніша ситуація склалася, як виявилося, в США. В самий розпал кризи там відбулися вибори, які дозволили усунути від влади найбільш неефективного та осоружного за усі роки існування «штатів» президента. Нова адміністрація Білого Дому поклала усю відповідальність на своїх попередників і в'їхала на свої посади на «білому коні» та з величезним рейтингом довіри - більше 80%. Можливо зміна влади чекає і решту країн, хоча зрозуміло, що такий варіант подій вже точне не влаштує авторитарні країни, які зараз в перших рядах серед тих, хто шукає «зовнішніх винуватців» своїх бід.

З іншої сторони, цю зміну гальмує відсутність альтернатив, адже моральними банкротами в очах суспільства виглядають усі політики загалом, як провладні так і опозиційні, вся «політика» як професійна сфера діяльності яку вони уособлюють. Політиків розглядають як таких, що не в змозі виконувати свої обіцянки та свої функції, відповіддю зі сторони суспільства може бути аналогічна відмова від своїх обов'язків. Навіть в законослухняній Західній Європі громадяни зазначають, що, чи не вперше в житті їм хочеться платити податки. Те, що вони сприймали як цивільний обов'язок - необхідність, щоб підтримати життя чесного суспільства, в їх очах перетворилося на примус. Призначення оподаткування повернулось до практики середніх віків: субсидування надмірностей паразитуючих класів. Ми в Україні податки завжди сприймали як примус, але те що відбувається зараз перетворюється на останню краплю: це образа, яка ставить останню крапку на нашому відчуженні від політичного процесу. Але це тільки погіршить наш стан. Суспільство може обрати апатію, але насправді воно потребує нової політики по відношенню до влади.

Ми й так перебуваємо в пастці політичного відчуження. Політика не працює для нас, тож ми залишаємо її політикам. Політика не залишає нам шансів на гідне життя, а ми їй шансів на те щоб бути ефективною. Ми ігноруємо неефективних політиків. І вважаємо, що ось тепер ми квити, а їм тільки цього й треба. Саме тоді політичний вакуум й заповнюється бездіяльними, безвідповідальними, неефективними діячами. За яких ще обставин наші керманичі залишались би на посаді і далі проводили б свої безкінечні дрібні суперечки? Залишені у спокої громадськістю, корпоративні лобісти співпрацюють із цим порожнім політичним класом, для того, щоб перетворити державу на змову проти народу. Обурені цими фантомами, не бачачи куди звернутись, ми взагалі відійшли від цього, надавши тим самим їм навіть більші можливості експлуатувати нас.

Участь громадськості у вигляді з'їздів, колегій, рад використовується тільки для того, щоб надати відблиску ретроспективної легітимності для вже готових рішень.

Якщо ми хочемо більш ефективної політики, якщо в політику потрібно вдихнути нове життя, то для цього суспільство повинно змінити свою політику по відношенню до влади. Як тільки ви визнаєте це, ви побачите проблему: ми втратили нашу базу. Все, що у нас є зараз, це недержавні організації і серія неформальних рухів прямої дії. Вони показали, що є добрими для підвищення інформованості народу, але менш добрими для розбудови тривалої, багатосторонньої компанії. Зараз потрібна перманентна мобілізації, і якраз зараз це може початись. 

Зміна влади в США, про як уговорилося вище, відбулася не на пустому місці. Протягом декількох років в цій країні існувала кампанія «Рухайся» [Move On]. MoveOn.org є веб-базованою коаліцією у Сполучених Штатах, яка з вимогою прогресивних змін мобілізувала близько 3 мільйонів людей. Її можна вважати однією з причин зміни обличчя американської політики. На початку кожного року MoveOn проводить опитування серед своїх членів на тему їхніх політичних пріоритетів і тоді мобілізує їх навколо цих вимог. Це спонукає їх бомбардувати електронними листами, телефонними дзвінками своїх представників, збирати гроші для політичних фондів і пропонувати нове законодавство. Кожен рік рух добивається малих перемог у таких розмаїтих питаннях, як реформа програма медичного страхування для літніх людей, захисту приватного життя та ін. Спільноті не вдалося виконати своє найбільш амбітне завдання - припинити війну в Іраку, проте зараз це обіцяє зробити підтриманий ними Обама.

Подібні кампанії розвиваються і в інших країнах, в їх основі добровільна участь громадян, використанні можливостей мережі Інтернет та відсутність спонсорів та політичних амбіцій. Частина з них концентруються на одній проблемі та розслабляються коли цілі досягнуто. Так «Велике запитання» [The Big Ask], який проводили екологічні організації мобілізувало в Великобританії 200 тис. людей з вимогою закону про кліматичні зміни - і згасло після його прийняття. Коаліція «Місцеві роботи» [Local Works] провела через парламент закон про реформу громадського самоврядування. Наразі в Англії розвивається рух «Відімкни Демократію» який вже змінив спосіб, у який нами керує уряд. Наприклад, працюючи минулого місяця з такими групами, як enoughsenough.org [«що досить, то досить»] і mySociety [«моє суспільство»], він спромігся зупинити депутатів від приховування від народу їхніх витрат.

Криза яка зараз охопила Великобританію вже привела до появи руху Dosomethingaboutit.org.uk [«Роби щось для цього»] який зараз розвивається і шукає шляхи - чим слід займатися і як забезпечити, аби люди не втрачали зв'язок один із одним. Тепер, коли в парламенті відбувається важливе голосування, або коли уряд погрожує закрити корисну громадський службу, або змарнувати наші гроші на субсидії багатіям, спільнота цього руху складає петицію і мобілізує своїх членів. Зараз спільнота проводить опитування стосовно того, які питання учасники хочуть відстоювати. Її метою є посіяти страх у серцях обслуговуючих самих себе політиканів, воювати проти партійних машин, які удосконалили кожен заборонений прийом у політиці; подолати безнадійність, яка виростає з років недотриманих обіцянок; підбадьорити електорат, який перестав вірити в себе. Кожне з цих завдань є важливим і для України. Подібні смілива та амбіційні ініціативи з'являються і у нас. Чи спрацюють вони? Це вже від вас залежить.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...