App Store Google Play

Справжній конкурент для мера

22.01.2009 09:26

Рейтинги ймовірних претендентів на крісло мера Дніпропетровська з'являються в місцевій пресі з регулярністю гідною кращого застосування. Спільним місцем для них є а) першість чинного мера, який отримує 25-30 % голосів дніпропетровців, б) його ж значний негативний рейтинг, тобто до 40 % опитаних, які в жодному разі не будуть голосувати за Куліченка, та в) значний відрив чинного мера від усіх потенційних переслідувачів, які отримують, в найкращому випадку, до 9 % опитаних готових віддати свій голос.

Щодо конкурентів меру, то організатори та виконавці опитувань зазвичай достатньо ґрунтовно підходять до підбору вірогідних претендентів, включаючи до нього усіх більш-менш помітних представників місцевого політикуму - від Царьова та Швеця до Ступака та Соколова, хоча жоден з них не показує реальної конкуренції і не може розраховувати на «освоєння» величезного масиву негативно налаштованих щодо чинного мера городян. Проте при цьому вони випускають з уваги, і це можна вважати їх четвертою спільною рисою, ще одного політика, який дійсно може стати реальним конкурентом для мера.

Цей політик молодий, але досвідчений, пов'язаний з місцевими елітами, але й має гарні зв'язки з Києвом, займався бізнесовою діяльністю і працював на адміністративних посадах достатньо високого рангу, має високий процент пізнаваності серед мешканців нашого міста і низький рівень негативного рейтингу. Найкраще зазначені риси втілюються у особі нашого губернатора - Віктора Бондаря.

Здавалося б достатньо неймовірне припущення, адже він і так обіймає достатньо важливу посаду і жодним чином не заявляв про свої наміри чи взагалі можливості брати участь у виборах мера Дніпропетровська. Саме так вважають і організатори усіх досліджень рейтингу потенційних претендентів на цю посаду за виключенням одного опитування, яке проводиться ... обласною державною адміністрацією.

В цьому опитуванні не задається питання про те, чи збираються городяни голосувати за Бондаря на виборах, взагалі в контексті виборів губернатор не згадується, проте дуже пильна увага приділяється його рейтингу як політика, та сприйняттю мешканцями міста соціальних ініціатив Бондаря. Навіщо губернатору знати свій рейтинг і, більше того, проводити практично щомісячні його заміри? Він посадова особа яку призначають нам з Києва і від його популярності на місці мало що залежить. Тут важливий його рейтинг у президента, а не у мешканців Дніпропетровська. Навіщо губернатору знати - що знають городяни про побудову в рамках особисто ним започаткованих програм поліклінік, доріг і т.д., і як вони оцінюють кожну з його ініціатив? Виходить, що його цікавить - не як вони реалізуються, а як оцінюються громадською думкою, а самі об'єкти, що споруджуються, виходить не є важливими, важливим є ефект від їх спорудження? Чи може губернатор не впевнений в необхідності та доцільності запропонованих ініціатив, або ж хоче оцінити їх значимість в якості своїх майбутніх «козирів» під час виборчої кампанії?

Неймовірність припущення про можливу участь Віктора Бондаря в виборах мера Дніпропетровська відразу зменшиться, як тільки ми розглянемо її в контексті загальної політичної ситуації в країні. Які подальші політичні перспективи має наш губернатор? Слід пригадати, що за рік нас очікують вибори як мерів так і президента. Бондар - людина чинного президента, який має мізерні шанси на переобрання. Хто б не став президентом, Тимошенко чи Янукович, нас очікує зміна губернатора. Відносини між Бондарем та Тимошенко характеризуються високою мірою напруження, претензії, скарги та кпини губернатора навряд чи будуть забуті. «Регіонали» знайдуть кандидатуру серед своїх, яку слід віддячити за тривале перебування в опозиції. Єдиний шанс для Бондаря залишитися на своїй посаді може виникнути в випадку радикальної трансформації системи регіонального управління в Україні і переходу до обрання губернаторів територіальною громадою. Проте це малоймовірно, особливо в наступні два роки, коли на губернаторів будуть покладатися особливі сподівання під час виборів парламенту в 2011 році, і хто б не став президентом, він чи вона будуть зацікавлені в збереженні контролю над ключовими фігурами на місцевому рівні, і не допустять подібних трансформацій. Тому всерйоз розраховувати на такий шанс важко.

Які ж тоді перспективи залишаються? Повернутися до Києва можна, але вже не до Кабінету Міністрів чи Секретаріату Президента. Можна спробувати свої сили під час наступних парламентських виборів, але до них ще два роки, та й потрапити в прохідну частину списку якоїсь партії буде важко. «Двері» до БЮТу зачинено, в Партії регіонів вистачає своїх претендентів на місце, щодо решти партій, то Бондар не олігарх, який може місце придбати, і не такий вже популярний політик, щоб брати його з цих міркувань, до того ж, на той час він вже не буде й губернатором.

Навіщо йому чекати? Вибори мера Дніпропетровська відбудуться на рік раніше, та й посада ця виглядає кращою ніж місце одного з парламентських «кнопкодавів», за яких усе вирішують партійні вожді. Зрозуміло, що сам по собі Бондар змагатися з Куліченком не в змозі, йому недостає ресурсів і можливостей, йому потрібна підтримка. Проте цю підтримку він наполегливо намагається здобути, і здається не без успіху. Достатньо дружніми по відношенню до губернатора вважаються «младоолігархи» - Єрмолаєв, Шамотій та інші, пов'язані з ним, зокрема, і через об'єкти з «Списку губернатора», нейтрально-конструктивні відносини склалися з представниками групи «Приват». Місцеві ЗМІ, кошти - все це можна отримати у зацікавлених осіб, проте наразі жодна з потужних фінансово-промислових груп нашого міста не є прямо та відверто зацікавленою в зміні Куліченка і не буде грати на стороні Бондаря проти чинного мера. Причини цього зрозумілі, Куліченко - людина компромісу, яка намагається узгодити усі інтереси і не йти відверто проти когось, він влаштовує усіх, чим же Бондар може бути краще?

Проте він може виявитися краще саме завдяки своїм напруженим стосункам з Тимошенко та БЮТ. Якщо Тимошенко стане президентом, то це означатиме автоматичне посилення позицій БЮТ в Дніпропетровську, якщо мером при цьому залишиться Куліченко, то пани Соколов та Арутюнов отримають додаткові аргументи для розмови з ними. На протязі попередніх років довкола Куліченка існували динамічна рівновага і доступ до нього мали усі, в тому числі й «приватівці», й «младоолігархи» і «бютівці». Такий фактор як Тимошенко - президент, посилить позиції «бютівців» і Соколов з Арутюновим можуть знищити існуючу рівновагу, «монополізувавши» мера. Тоді конфлікти довкола площ, телеканалів та земельних ділянок нашого міста будуть мати інші і цілком прогнозовані наслідки.

Натомість важко собі уявити Бондаря, який співпрацює з БЮТом. Він теж не буде повністю дотримуватися рівноваги, але порушуватиме її вже в іншу сторону. В цьому плані на нього можна покластися, і він є кращим кандидатом ніж чинний мер. Він є, напевно, кращим конкурентом меру з усіх хто фігурує в опитуваннях. Часи змінюються і потребують нових рішень і нових людей. Він краща кандидатура для захисту інтересів місцевих фінансово-промислових груп. Тому ставка цілком може бути зроблена саме на нього. Спільний ворог є найкращою умовою для надійного співробітництва.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...