App Store Google Play

Дві зірвані башти

19.01.2009 11:38

- Хто може жити в такій високій вежі, Арагорне?

- Великі та могутні чаклуни, маленький хобіте.

(з Дж.Р.Р. Толкієна)

Так часто буває - люди заздрять тому, чого не мають самі. Багатству, красі чи, наприклад, вдалому народженню ближнього. Усе це - через слабкість людини, її неміч перед спокусами та принадами життя. Але спокуси зазвичай оманливі, а принади завжди з червинкою.

Хто з нас хоч раз, заглядаючись на 100-метрові велетні, що гордо височать на крутих схилах Дніпра і возвеличуються над усім містом, не мріяв там жити. Архітектурний комплекс "Башти" - не просто найбільша та найсучасніша житлова споруда у місті, це своєрідний символ. Символ міста - за останніми опитуванням саме з ними у 18% населення міста асоціюється слово "Дніпропетровськ", а надто у молоді - майже кожен другий вважає їх візитівкою нашого мегаполісу. Вони увійшли на постери та світлини, на емблему міста до ЄВРО, їх видно чи не з кожного міського даху.

Хто живе у цих загадкових спорудах? Звісно, що мільйонери. Адже у найскрутніші часи найменша квартира у цьому комплексі (а така матиме понад 100 квадратних метрів площі) коштувала саме цю магічну суму. А з іншого боку - там мешкають такі самі люди, які так само працюють, сплять, народжують, сваряться і мріють про майбутнє. А найголовніше - захищені, так само як і кожен з нас, Конституцією України. А ще, в теорії, тим самим мільйоном, що вони його віддали за свою елітну квартиру. Але це в теорії.

У розпорядженні Дніпрограду знаходиться лист мешканців будинку №35-б по вулиці Дзержинського (житловий комплекс "Башти", ансамбль "Крутогорний") до міської та Жовтневої районної прокуратури, Жовтневого райвідділу МВС та міського управління житлово-комунального господарства. З цього епістолярного твору досить легко зрозуміти, що життя мільйонерів у елітних житлових комплексах - далеко не мед. Більш того, на трьох сторінках заяви тричі використовується слово "цинізм" та п'ять разів - слово "знущання".

Знущається з мешканців житлового комплексу, на їх думку, пан Костянтин Горохов, посадова особа ТОВ "Перспектива Інвестмент", якого керівництво даного підприємства призначило керувати житлово-експлуатаційною конторою (ЖЕКом) "Башт". Як вже згадано, перелік неподобств пана Горохова та очолюваного ним ЖЕКу займає три сторінки друкованим дрібненьким шрифтом. І навіть якщо зглянутись на емоційність та особисті образи мешканців, які складали та підписували згаданий документ, претензії виглядають більш ніж серйозно.

Насамперед, ЖЕК "Башти" взагалі ніякий не ЖЕК, а лише має таку назву. Адже ЖЕК, згідно діючого законодавства, це неприбуткова організація, яка всі отримані кошти спрямовує на упорядкування будівель та території, за яку відповідає, сплату рахунків комунальних підприємств, поточні та капітальні ремонти і таке інше. "ЖЕК" пана Горохова можливо щось там і сплачує комунальникам, але кому і навіщо - не звітує. Не кажучи вже про те, що у новій будівлі не проводяться ані профілактичні ані капітальні ремонти. Про прибудинкову територію мова піде окремо... Натомість "ЖЕК" утримує величезний штат персоналу, охорону, якій, крім іншого, видаються вказівки, кого і коли впускати або не впускати на паркінг житлового комплексу і скільки автомобілів має право ставити кожен власник.

Ще одним свідченням "нечистоти" совісті пана Горохова є те, що будь-який ЖЕК не є платником ПДВ, оскільки й прибутку в нього не буває. Чому ж для мешканців елітного житлового комплексу потрібно було створювати ЖЕК у вигляді ТОВ - не надто велика загадка. Для отримання прибутків. На думку мешканців, це не важко, адже в будинку діє єдиний комунальний тариф - 10 гривень 66 копійок з квадратного метра. Він не залежить ані від кількості мешканців у квартирі, ані від поверху, і найголовніше - не має складових. Тобто калькуляції витрат за окремими видами комунальних витрат та послуг персоналу не існує, оскільки... не встановлено навіть лічильників!

Відтак, небажання мешканців будинку сплачувати за рахунками, які не обґрунтовані економічно, є цілком зрозумілим. Адже, судячи з заяви, тарифи на житло ТОВ "Перспектива Інвестмент" встановлювало на власний розсуд. Отже, питання до контролюючих та правоохоронних органів - а чи має право у нас будь-який приватний підприємець встановлювати "зі стелі" тарифи, не узгоджуючи їх з міськрадою, міськвиконкомом та його профільними комісіями?

Тепер щодо прибудинкової території. Мешканці "Башт" бідкаються, що ЖЕК, який має займатися експлуатацією будівлі, позиціонує себе як власника будівлі, а мешканців - як тимчасове явище. Зокрема, це полягає у користуванні прибудинковою територією, на яку мешканці не можуть ані ногою ступити, ані колесом заїхати. Така позиція щонайменше дивує, адже власники ПРИВАТНИХ квартир своєю сукупністю і є ВЛАСНИКАМИ будинку. І аж ніяк не фірма-забудовник або експлуатаційна контора.

Не маючи нічого проти скарг в прокуратуру та міліцію, яким, упевнений, буде чим зацікавитися в діяльності ТОВ "Перспектива Інвестмент", хотілося б порадити ображеним мешканцям, які вже продемонстрували здатність об'єднуватися, створити ОСББ - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Принаймні, після такого утворення питання про власність будинку та при будинкових територій відпаде саме собою - юридичною особою-власником стане ОСББ.

За коментарем ми звернулися до координатора громадського об'єднання ГРАД, керівника Форуму порятунку Дніпропетровська Любові Яківни Каптєлої.

За словами пані Каптєлої, будівництво житлового комплексу "Башти" було розпочате, як це часто буває у нас у місті, без наявності повного комплексу документів про відведення землі та будівництво. В результаті, коли вони були зроблені, виявилося, що прибудинкова територія у "Башт" якраз і відсутня - газони навколо багатоповерхівок є нічим іншим, як дахом підземних споруд (котельні, щитової, трансформаторної та паркінгу). Тодішній головний архітектор міста Підорван свого часу навіть збирав на екскурсію колег з кількох міст України і вихвалявся цим фактом - "такенна махіна, а землі відвели рівно потрібну площу".

На думку Любові Яківни, люди, які купували квартири в "Баштах", а серед них і депутати міської ради, знали, на що йшли, адже цей факт не приховувався від самого початку. Хоча не визнати правоту мешканців досить складно - пані Каптєла зауважила, що ТОВ недбало ставилося як до будівництва (комплекс був зданий в експлуатацію вже після заселення), так і до його експлуатації.

Інший координатор ГРАД, голова Асоціації власників комунального житла "Наш дім" Павло Хобот  відзначив неправомірність дій та заяв так званого "ЖЕКу", адже житловий будинок з кількома десятками приватних квартир, так само, як і земельна ділянка під ним, в жодному разі не може бути власністю забудовника житлового комплексу. У власності ТОВ "Перспектива Інвестмент" можуть знаходитись окремі приміщення - квартири, що досі не продані, службові приміщення, тощо. Навіть земля - і та є орендованою під будівництво. Усі ці питання, на думку Павла Хобота, вирішуються простим створенням ОСББ, який забере на свій баланс і будівлі з усіма приміщеннями, і землю, на оренду якої матиме повне юридичне право. Відповідно, і тарифи на житло встановлюватимуть собі самі мешканці у відповідності до витрат будинку.

Пан Хобот запевнив, що у разі звернення мешканців житлового комплексу "Башти", ГРАД надасть їм повну юридичну та методичну підтримку у створенні об'єднання співвласників, порадить, як вийти з кризової ситуації, тощо.

Що ж, чекаємо реакції офіційних органів, до яких було спрямовано скарги, та подальших дій самих мешканців. Обіцяємо й надалі інформувати про розвиток протистояння тих, хто живе у "Баштах" з тими, хто їм ці башти побудував, а тепер обслуговує.

Тімур ЖЕЛДАК

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...
Ви хочете зупинити зелений реванш?Відрубати зелену голову совково-рашистській гідрі так само, як перед тим відрубали синю і червону?Я теж. Але ще дужче хочу зупинити, нарешті, постійні коливання внутр...
Васіліса ТРОФИМОВИЧ

Чи в нас уже 37 рік?

Офіційно. У зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в Україні, звертаюся до усіх проукраїнських політичних партій та рухів, таких як партії «Європейьска Солідарність», «Г...