App Store Google Play

Драгоманія

18.01.2009 15:36

Ольга Сенюк сидить у своїй вітальні в «письменницькому» будинку на Гончара, 52, тримаючи в руках число Тижня, покреслене простим олівцем. «Ось у вас оповідання Куркова, перекладене з російської, - каже вона. - Ну хто так перекладає? «Дістав із кишені» - це ж калька! Треба «витяг із кишені». Мені соромно.

Пані Оля - легенда вітчизняного перекладу. З її працею знайомий кожен, хто читав українською дитячі книжки Астрід Ліндгрен, детективи Марі Шеваль і Пера Вальо, «Ярмарок суєти» Вільяма Теккерея... Вона розгортає ще один свій переклад - «Чудесну мандрівку Нільса Гольґерсона з дикими гусьми» Сельми Лагерлеф - і пропонує порівняти його із сучасною книжкою «Дивовижні мандри Нільса» (видавництво «Махаон»): «Кінцівка змінена, до тексту теж щось пододавали, але найобурливіше - перекладено з російської».

«Мишеня хотів...»

Такою є одна з тенденцій нинішніх видавничих реалій. Намагаючись утвердитися на ринку, видавництва часто вдаються до швидкого «перекладу» з російської.

«Ось, дивіться! Перше речення: «Мишеня побігло до входу», - Ольга Сенюк розгортає ще одну дитячу книжку. - А наступне: «ВІН хотів допомогти...». Зрозуміло, що в оригіналі був «мышонок», а не little mouse чи ще щось. Крім комп'ютера, цю книжку до друку ніхто не готував».

На думку класика, відсутність фахових редакторів - головна проблема нинішнього українського перекладу: «Перекладачі виростали здебільшого з тих, хто працював у редакціях перекладної літератури видавництв «Молодь», «Дніпро», «Веселка».

«Сьогодні бракує літературних редакторів із широкою філологічною та загальнокультурною ерудицією і знанням мов, - погоджується з Ольгою Дмитрівною письменник і перекладач (Тракль, Бернгард, Ґадамер) Тимофій Гаврилів. - Тиск масиву неперекладеної літератури негативно вплинув на якість перекладу». Так і з'являються «Загальне правління» замість «Генеральної губернії» або «приховали ЛСД» замість сленгового «прихавали».

Інше нагальне питання - словники. «Коли заходить про фразеологізми, голова пухне, - скаржиться перекладач Орхана Памука Олесь Кульчинський. - Доводилося чути, ніби російські перекладачі з турецької можуть «гнати» на день по 20 сторінок. Дайте нашим якісні словники - і вони не відставатимуть».

Проте найбільша проблема - мізерна оплата перекладацької праці. У радянські часи за один друкований аркуш (40 тис. друкованих знаків) перекладач отримував 150 крб (місячна платня, скажімо, слюсаря) зараз - 150 - 200 грн.

«Навіть якщо книжка видається за грант, у якому гонорар перекладачеві обумовлений на рівні $8-10 за сторінку (2 тис. друкованих знаків), то видавництво дає 5-20 грн за сторінку, забираючи решту, - розповідає модератор семінару з художнього перекладу при Ґете-Інституті Євгенія Бєлорусець. - Але перекладачеві відверто кажуть: «Знайди спершу грант».

Потрібна профспілка

Грант - основа сучасного перекладу. Франція, Німеччина, Австрія, країни Скандинавії, Японія через свої культурні центри в Україні підтримують видання власних класиків і сучасників. Видавництво небагато витрачає на таке видання, тому особливо не витрачається і на розповсюдження та просування. «У результаті на твою роботу можуть просто не звернути уваги, - каже Женя. - Тому немає критики і літературного перекладацького процесу як такого».

Перекладачі розкидані по різних спільнотах, які навіть не завжди знають про існування один одного. Особливо важко початківцям-енту­зіастам. «Цехове життя художнього перекладу завмерло, - розповів Тижню перекладач Максим Стріха. - Ось сьогодні я отримав добірку перекладів Кіплінга. Цей хлопець, якому бракує загальних знань, - приміром, він colour sergeant (звання у британській піхоті) перекладає як «сержант-мулат», - має певний перекладацький рівень, але йому потрібні цехове спілкування і добрий вишкіл майстрів».

Така можливість є в Інтернеті, де Євгенія Бєлорусець разом із товаришами заснувала спільноту ПроStory для публікації та обговорення текстів. Є в Україні й інші спільноти: надзвичайно сильна у Львові, сере­довище у Чернівецькому університеті, «Лабораторія перекладу» (щоправда, наукового) в Могилянці.

«Серед відгуків, які ми отримуємо на семінарах, на другому місці після «Знайдіть гроші на публікацію» є «Якнайбільше різних заходів!» - каже Женя. - А в нас навіть кав'ярні немає, де можна було б зібратися. «Бабуїн» щось подібне намагався робити, але він був орієнтований на япі. Звісно, ми знайдемо місце для наших майстер-класів чи читань, той самий Ґете-Інститут, але ж це колоніальні осередки».

Але є в Україні і переклади, які видаються не на гранти.

Авторські права - за $10

Олег Іванович Микитенко стоїть посередині редакції журналу «Вітчизна» на Грушевського, за двісті метрів від Верховної Ради. Редакція виглядає так: величезний простір обдертих від шпалер та штукатурки стін і цегляні стовпчики, на яких колись лежала підлога. У дальньому кутку - обшиті фанерою залишки туалету, куди змушені ходити, долаючи перешкоди, працівники редакції журналу іноземної літератури «Всесвіт» і працівники авіакаси, яка орендує у «Всесвіту» кімнату. Працівники «Вітчизни» сюди не ходять, бо цього журналу вже немає. Тобто він є, але тільки у вигляді якоїсь юридичної особи, яка вже ніби й не має стосунку до Спілки письменників і, схоже, вирішила відремонтувати редакцію під прибутковіший бізнес.

«Добре, що ми ще в 1990-х відокремилися від Спілки, - каже Олег Микитенко, повертаючись до свого кабінету шеф-редактора «Всесвіту». - А тоді ж ще й вагалися». Завдяки цьому рішенню і здачі в оренду однієї кімнати «Всесвіт» досі виходить друком, будучи, по суті, єдиним осередком практичного перекладознавства у країні.

«Інше джерело доходів - передплата, - розповідає Тижню головний редактор «Всесвіту» Юрій Микитенко. - Зараз у нас 1800 передплатників». У 1990-му наклад «Всесвіту» сягав 76 тис., з них 50 тис. передплатників.

Нині легендарний бренд сповідує дещо подвижницьку бізнес-модель, коли середній розмір зарплати сягає 800 грн, і найбільша вона у дизайнера. Відділу реклами немає. На заклики про підтримку держава не відгукується, натомість у редакцію сам прийшов приватний підприємець Віталій Майстренко. На пожертвувані ним 5 тис. грн і видається грошовий додаток до перекладацької премії ім. Миколи Лукаша Ars Translationis - за нобелівським принципом, із річних відсотків депозиту.

Сьогодення не виглядає похмурим. «Жодної кризи наразі немає: видають десятки видавництв, до того ж перекладене з оригіналів, - зазначає Олег Микитенко. - Приблизно 50 назв щороку. Ми вже й нових публікацій не анонсуємо, боїмося, що хтось оперативніше надрукує».

Я згадую ситуацію з авторськими правами на «Код да Вінчі» Дена Брауна. «Всесвіт» почав друкувати бестселер, дещо поквапившись, «у процесі переговорів» (Юрій Микитенко), а потім видавництво з німецьким капіталом «Клуб сімейного дозвілля» викупило права на Україну. «Це безпрецедентний випадок, - каже пан Юрій. - Зазвичай нам вдається домовитися. Приміром, Орхан Памук продав права на «Мене звати Червоний» за $10».

Самі ж видавництва змушені платити за авторські права більше (залежно від тиражу 1000 і вище). Зате бестселери і продаються непогано. Українські наклади Дена Брауна і Стівена Кінга перевищують 15 тис., класиків друкують по 5 тис., хоча звичайний тираж перекладної книжки менший - 2 тис. «Щоб читали більше, потрібна масова реклама, - каже Максим Стріха. - У Голандії, скажімо, є відповідна державна програма».

Заняття для мазохістів

Сучасний переклад стає більш буквалістичним, втрачаючи художність 1960 - 1970-х, коли сяяли Кочур і Лукаш. «Нам потрібна добірна мова, - каже Тижню керівник кафедри перекладознавства ім. Г. Кочура Львівського національного університету Роксолана Зорівчак. - Треба піднімати читача, а не спускатися до його смаків. Як казав Франко: «Я наркотиками не шинкую». Роксолана Петрівна не погоджується з твердженням Стріхи, що український художній переклад уже виконав державотворчу місію, перетворившись на звичайну галузь.

Але початківці й досі сприймають переклад як місію, а не спосіб заробити. «Головне - ставитися до перекладу як до хобі. Нічого не очікувати. Перекладати тексти, яких, на твою думку, бракує українській літературі й тобі особисто, - радить один із наймолодших перекладачів сьогодення Ілля Стронґовський («Бійцівський клуб» Чака Палагнюка і «Поштамт» Чарльза Буковскі). - Як і більшість справ культурних, переклад - заняття для мазохістів. Але можна сподіватися на краще. І готуватися до цих кращих часів, вивчаючи мови, копирсаючись у словниках і вилизуючи переклад. Я так і роблю». Цілком кочурівська декларація.

Український Тиждень

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...