App Store Google Play

Кому не загрожує безробіття під час кризи

24.12.2008 16:15

 Сьогодні про безробіття не говорить хіба ледачий. А причин для розмов стає дадалі все більше й більше: адже кількість людей, які шукають роботу, катастрофічно збільшується. Зустрічати Новий рік в статусі «безробітний» буде майже мільйон українців.

У порівнянні з початком року безробіття виросло на 36% ! Щодня чисельність безробітних, які звертаються у пошуках роботи до Державної служби зайнятості зростає на 9-11 тисяч чоловік, а кількість робочих місць скорочується кожного дня на 2 тисячі. За невтішними прогнозами, тільки офіційно на 1 січня 2009 року шукатимуть роботу понад 900 тисяч безробітних, а на початок квітня їх може бути понад 1,5 мільйона.

Допомоги не буде?

Тільки за перші десять днів грудня було звільнено 4,2 тисячі працівників. Серед регіонів найбільше постраждали Донецька, Дніпропетровська та Луганська області й Київ.

Звільняють переважно представників таких професій: машиніст крана, інженер, економіст, слюсар-ремонтник, водій, електромеханік, електрослюсар, бухгалтер.

Часто роботодавці, щоб не виплачувати вихідної допомоги, уникають звільняти людей за статтею «скорочення штату», а «пропонують» писати причину звільнення - «за згодою сторін». Без завчасного попередження про звільнення, тим самим не даючи людям можливість підшукати іншу роботу.

«Ситуація вже дійшла до тієї критичної точки, - вважає Володимир Галицький, директор Державного центру зайнятості, - що вкрай необхідно вживати заходів на рівні Верховної Ради. Для мінімізації негативних наслідків кризи ми разом з Міністерством праці та соцполітики розробили проект антикризового закону у сфері зайнятості. Представники практично всіх політичних фракцій долучились до спільної роботи. Маємо надію, що його підтримає більшість. Тимчасові проблеми виробництва не повинні призвести до втрати кадрового потенціалу. Неприпустимо, щоб під час кризи люди втратили мотивацію до праці, розчарувались у власних професійних силах».

Усі 654 центри служби зайнятості працюють в режимі оперативного реагування. Кожен працівник центру за день обслуговує близько 60 осіб. Це вдвічі більше, ніж було ще місяць тому. У зв'язку з ситуацією, норми пошуку роботи посилились. Відтепер, якщо людина двічі відмовилась від запропонованої центрами зайнятості роботи, її позбавляють допомоги по безробіттю. Для некваліфікованих працівників, які не мають освіти, пропонуються суспільні роботи. Але всіх заставляти «фарбувати лавки» не можна. «Адже примусова праця, згідно Конституції України, - зазначив пан Галицький, - може бути лише за рішенням суду, або в армії, або під час військових дій, або введення надзвичайного стану.

На сьогодні фінансування та виплати соціальної допомоги проходять вчасно і в повному обсязі. Однак пан Галицький не на жарт стурбований: «Про те, що буде завтра, сказати не можу.

Вже у лютому Фонд не зможе виплачувати людям допомогу по безробіттю. Фонду загрожує значний дефіцит бюджету. У порівнянні з минулим роком, на 35-37% зменшились надходження до Фонду. На початок наступного року по плану мало бути 661 млн 226 грн, а по факту буде лише 373 млн 400 тис грн.».

Виходить, що люди, які чесно спачували податок (збір) у Фонд держстраху, опинившись, не дай Бог, без роботи, залишаться без виплати допомоги.

Кому криза не указ

Ситуація сьогодні настільки серйозна, що навіть кияни, які ніколи не йшли на роботу з зарплатою 1,5 тис. грн., сьогодні згодні працювати за такі гроші.
Кількість вакансій зменшується щодня, наприклад, якщо на початок листопада їх було197 тисяч, то сьогодні лише 98 тисяч по Україні. В основі існування будь-якої держави лежить матеріальне виробництво, а це значить, що робочі спеціальності будуть потрібні завжди, під час будь-якої кризи. Сьогодні на першому місці попиту: продавці, бармени, кухарі, як не дивно. Крім того - водії, фрезерувальники, токарі. Групи ризику: фінансисти, спеціалісти в області торгівлі нерухомості, банкіри, люди з низькою кваліфікацією та ті, хто не відповідає за конкретну ділянку роботи. Власне, зараз, як то кажуть, відбувається оптимізація кожного бізнесу, коли можна звільнити непотрібних працівників, а натомість взяти цінні кадри, що з'явились на ринку. До того ж, за значно меншу платню.

За даними одного з найбільших інтернет-порталів з працевлаштування, минулого місяця вперше за декілька останніх років, кількість опублікованих резюме перевищила число вакансій вдвічі, а в рубриках «Телекомунікації та зв'язок», «Банки», «Фінанси» - в чотири рази.

Деякі роботодавці ще не наважились на скорочення штату, але працівники таких компаній, в передчутті звільнень, вже зараз підшуковують собі роботу.
На кінець осені користувались попитом секретарі, асистенти та програмісти. Останні - тому, що, на думку деяких аналітиків, вітчизняна інтернет-індустрія - чи не єдина сфера, яка може виграти від кризи.

Сьогодні більшість компаній не спроможні сплачувати дорогу друковану та ТБ-рекламу, а тому переглядають свої бюджети на користь інтернету.
Також збільшився попит на юристів. Як правило, цих спеціалістів шукають компанії, що спеціалізуються на стягненні боргів. Адже у наступному році очікується рекордна кількість неповернень кредитів.

Найближчим часом чекати збільшення робочих місць не варто, адже грудень-січень завжди були місяцями низької активності. А от навесні ситуація дещо покращиться й можна очікувати деякий приріст відкритих вакансій.

Якщо вас хочуть звільнити

У жодному випадку не можна писати заяву про звільнення за власним бажанням, тому що фінансово служби зайнятості зможуть захистити вас лише на 92-й день.

Більш-менш прийнятна причина звільнення - за згодою сторін. Якщо на вас як на працівника тиснуть, Володимир Галицький радить звернутися до найближчого районного центру зайнятості, де вас напряму зв'яжуть з Держнаглядпраці. А цей орган вже має повноваження подавати позов до суду на роботодавця, звертатися до прокуратури з проханням порушення справи. Сьогодні таких фактів - тисячі.
На два тижні відправити вас у неоплачувану відпустку роботодавець має право. А от на що не має ніякого права, так це - примушувати вас робити будь-що, окрім ваших безпосередніх обов'язків, прописаних в трудовому договорі, або у ваших функціональних обов'язках.
Тож не варто забувати про відстоювання своїх прав. Навіть в умовах кризи.

"Forpost"

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...