App Store Google Play

Чому не зносять пам’ятники комуністичним вождям?

10.12.2008 21:24
Представники обласної організації УНП вже майже рік намагаються домогтися демонтажу пам'ятнику Г.Петровському на Привокзальній площі. Петровського вважають головним організаторів голодомору.

"У січні цього року ми звернулися до міськради та обладміністрації з заявами щодо необхідності демонтувати цей монумент, - розповідає голова місцевої організації партії Анатолій Сокоринський. - Підозрюю, що з нашим самоврядуванням указ Президента ніколи не буде виконаний. Доки голодомор не засудять - справа не зрушить з мертвої точки. Люди не розуміють, що це може повторитися".

Замість демонтованого пам'ятника партійці пропонують встановити пам'ятник жертвам Голодомору. За даними архівів, щодоби з вокзалу вивозили 700-800 небіжчиків. І це лише за офіційними даними. Саме Петровський знаходився на той час при владі.

Використаної йому на монумент бронзи вистачить не лише на встановлення знаку Голодомору, але й на благоустрій площі.

На неодноразові звернення до влади стосовно перейменування проспектів та вулиць, що мають назви на честь комуністичних лідерів, немає жодної дієвої реакції. Створено навіть комісію з перейменувань, однак далі процес не рухається.

"Подібні рішення у місті не приймалися і не плануються до прийняття", - повідомив координатор організації ГРАД Андрій Денисенко. На його думку, причиною цього є те, що у Дніпропетровську занадто полюбляють культивувати міфи радянської дійсності. Особисто він відносить себе до прихильників перенесення пам'ятника Леніну з центральної площі.

На думку Андрія Денисенка, Леніну не місце на центральній площі. Демонтовану скульптуру він пропонує встановити у спеціальному музеї тоталітарного режиму - для бажаючих ознайомитися з монументальною творчістю радянської епохи.

Існує Указ Президента, яким передбачено демонтувати пам'ятники діячам тоталітарного режиму напередодні 75-річчя Голодомору. Цей документ стосується усіх органів місцевого самоврядування, адже більшість пам'ятників знаходяться під опікою місцевої влади.

"А що, хіба в Указі був пункт про знесення пам'ятників?" - дивується депутата обласної ради від "Партії регіонів" у Дніпропетровську Світлана Колесникова. На думку депутатки, не варто переглядати історію та перекроювати її подібними указами.

"Гарний, поганий, однак це фрагмент нашого життя, тож не потрібно реставрувати його у такий спосіб", - переконує Світлана Колесникова.

Розберуться лише з Косіором

Відповідно до Указу, знесенню підлягають усі пам'ятники комуністичним лідерам, заявляє заступник начальника управління культури міської ради Майя Бойко.

"В Інтернеті є список осіб, які причетні до організації голодомору. Він складається з 18 прізвищ, - розповідає Майя Бойко. - Жодному з вказаних у списку осіб пам'ятник у Дніпропетровську не встановлений. Тож ніхто в місті пам'ятники не зноситиме".

В переліку є лише прізвище Косіора, на честь якого названа одна з вулиць міста.

Пам'ятники комуністичним вождям має сенс зносит лише у випадку, якщо вони псують загальний вигляд архітектурного ансамбля, вважає історик Станіслав Руденко. На його думку, демонтаж пам'ятників - є подвійним явищем. З одного боку, білшість комуністичних вождів напряму не пов'язані з історією нашого міста.

Однак, після демонтажу одного пам'ятника одразу виникає бажання знести ще декілька.

"Аби не довелося зносити пам'ятники, перед їх встановленням необхідно проводити опитування населення стосовно доцільності "увічнення", - вважає історик.

"Гарні" замість "політичних"

На Катерининськлму бульварі самовільно встановили бронзову скульптуру бізнесмена з цигаркою в руці. Смкуьптури намагалися прибрати, хулігани відламували цигарку. Ще одна новинка - гіпсовий пмятние міліціонеру біля входу до будівлі обласного УВС. Дотепні городяни жартома називають скульптуру Ментокрилом за плащ, що майоріє від вітру за синою у міліція та.

"Подіьні пам'ятники відомим "незнайомцям" не мають особливої цінності, - вважає історик Станіслав Руденко. Тим більше, що встановлювати пам'ятники за життя - то є погана прикмета, та й взагалі це вважається проявом поганого смаку".

Замість "політичних" він пропонує повернутися до створення "гарних" скульптур. Скажімо.ю поблизу театрів можна встановлювати пам'ятники відомим акторам, або персонажам улюблених спектаклів. Приміром, у Києві є пам'ятник Голохвастову та Проні Прокопівні.

"Останнім часом усі торочать про те, що Дніпропетровщина - столиця козацького краю. Між тим, окрім пам'ятників дослідникам козацтва Дмитрові Яворницькому та Олександрові Полю ми не маємо, що показати гостям міста", - вважає Стансілав Руденко. Аби надолужити втрачене, історик радить встановити пам'ятник кошовому отаману Іванові Сірку. Або Петрові Калнишевському, адже саме на території його маєтку у Петриківці була створена відома школа Петриківського розпису.

Офіціально:

Музей для вождів

Міністерств культури підшукує місце для створення музею соціалістичного мистецтва, повідомив міністр Василь Вовкун. "Потрібно створити парк, що мав би назву "Парк соцарту", або певного періоду мистецтва, куди позвозили б усі пам'ятники, картини, книжки", - прокоментував Вовкун свій наказ про виведення усіх монументів радянських часів з реєстру пам'ятників місцевого значення.

Міністр впевнений, що подібний європейський підхід до цієї проблеми буде більш доречним, аніж просто знищення пам'ятників.

До речі

За Леніна платять!

У селі Леськи Черкаського району зроблений з 1 т 200 кг бронзи пам'ятник Леніну прдали фірмі "Вторметал" за 24,5 тисячі гривень.

У селищі Млинів Ровенської області за бронзовий постамент виторгували 56 тисяч гривень. Придбав пам'ятник бізнесмен-колекціонер з Дніпродзержинська Олег Морозов. У його колекції вже є Дзержинський та Брежнєв.

В Лієпаї (Латвія) бронзового Леніна переплавили на 500 дзвоників. Кожен з них продали по 320 доларів.

А як у сусідів?

Київ. У листопаді на Лук'янівці знесли монумент комуністичному діячеві Косіору. Тепер він знаходиться на цвинтарі. Решту постаментів комуністичним діячам мають демонтувати до кінця року і відправлять або також на цвинтар, або до Чорнобильської зони. Про це повідомив заступник мера С.Рудик. Крім того, у Києві можуть демонтувати ще вісім пам'ятників Леніну та по одному Чубарю і Дзержинському.

Житомирська область. З 12 монументів "вождю пролетаріату" у Новоград-Волинському районі лишилося чотири: пам'ятник та три бюсти. Решту знесли.

Полтавська область. Губернатор Асадчев запропонував створити музей радянських експонатів. Там розмістять найбільш красномовні експонати. Зокрема, пам'ятник Леніну з вибитою на ньому цитатою: "Що більше розстріляних священників, то краще". Ті з експонатів, які не вмістяться у музей, запропоновано продати. Виторг спрямують на перейменування вулиць.

Черкаси. 1 грудня з центральної площі прибрали пам'ятник Леніну. Рішення про демонтаж ухвалив виконком міської ради. Пенсіонерів до зони демонтажу не підпускали правоохоронці. Усі витрати на демонтаж взяли на себе будівельні організації. Монумент піднімали п'ятьома вантажними кранами, однак так і не змогли повністю відірвати від постаменту.

Троси зісковзнули і пам'ятник вагою 70 тонн впав на землю і розколовся на декілька частин. Пізніше монумент перенесуть в парк і від реставрують.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...