App Store Google Play

Все одно, з ким сидіти в одній шлюпці, у той час як корабель тоне

27.11.2008 10:46

Якщо уряд не почне ефективно протидіяти кризовим явищам, багато в чому - створеним штучно, то найближчим часом Україна на додачу до існуючих проблем отримає і соціальний вибух. На цьому тлі більшість парламентарів готові приєднатися до будь-якої коаліції, яка буде сформована їхніми партійними лідерами. Про це розповів народний депутат від фракції БЮТ Святослав Олійник.

- Святославе Васильовичу, очевидно, що перерва в роботі парламенту пов'язана з тим, що у Києві зараз проводяться переговори з приводу формування в Раді нової більшості, виборів нового спікера...

- На жаль, у мене песимістичне бачення того, що відбувається в країні, і воно зовсім не пов'язане з якимись політичними процесами. Я як вважав, так і вважаю, що всі політичні процеси за своїми масштабами набагато менші у порівнянні з тим, що насправді відбувається в країні. Те, що відбувається у політичному житті, нагадує мені боротьбу за кращу каюту на «Титаніку» - це все не має жодного значення. Чесно вам скажу, мене абсолютно не цікавить, що зараз відбувається в політиці. Я вважаю, що це не має жодного значення у порівнянні з питаннями, пов'язаними з так званою кризою.

- Дуже дивно чути такі речі від депутата, що входить до складу проурядової фракції...

- Річ у тому, що і уряд, і всі інші сьогодні повинні займатися економічною кризою. Коли ми говоримо, що в країні є криза, то називаємо цим словом якусь чорну діру, і, фактично, ніхто не знає, про що саме йдеться. Однак якщо ми розкладемо нинішню ситуацію по складових, то ми побачимо, що кризи як такої нема. Є штучно створені галузеві кризи.

Наприклад, Україна забезпечує 26% світового виробництва металу. І цей сегмент ринку валяється під ногами у тих, хто поділив між собою решту 74. Для того, щоб знищити ці 26%, треба сформувати у світі демпінгову ціну на металопродукцію в перерахунку на долари на 20 доларів менше, ніж наша собівартість. Тобто 500 доларів - це найнижча собівартість для металургійних підприємств України, а 480 - сьогоднішня ціна у світі. Сьогодні один за одним в Україні зупиняються мартени. У Дніпропетровську зупинились мартенівські печі, я думаю, сьогодні-завтра вони зупиняться в Маріуполі. Я думаю, після того, як зупиниться остання мартенівська піч в Україні, світова ціна зросте, а ми вже не будемо в цій грі, і наші 26% ринку буде знищено. І за цим стоїть абсолютно зрозуміла політика, і нічого іншого там немає. Тобто це не має жодного стосунку до світової фінансової кризи. Більше того, я не здивуюся, якщо за цим стоїть хтось з наших урядовців чи керівників держави - адже їхня жахлива бездіяльність, яка сьогодні спостерігається у цій сфері, викликає у мене серйозні питання.

Друга позиція - хаос, який начебто відбувається з валютами. Я хочу вам сказати, що ніякого хаосу насправді нема. Десь рік тому, коли формувалася Наглядова рада Нацбанку, почалися певні процеси, які можна пояснити абсолютно раціонально. Листопад-грудень минулого року був останнім періодом, коли можна було взяти доларові кредити в комерційних банках. Тоді їх брали впід 13-14% річних, а долар коштував 5,30 гривні.

Що я міг робити на місці Нацбанку? Я йшов до свого банку і клав 530 гривень на гривневий депозит під 16% річних. Далі я припиняю видавати населенню доларові кредити - це вже очевидний факт, це всі знають. Лише гривневі кредити, вибачте, лохам, тобто населенню - під 22%. І починаю активну психологічну кампанію дискредитації долара, яка досягла свого максимуму в липні. Тоді я знімаю свій депозит і скуповую долар по 4,50. Тобто я отримую 80 копійок на кожному долару і додатково 4% за той час, поки цей депозит лежав у моєму банку. Ви думаєте, я на цьому зупинився? Ні. В жовтні я продав долари, які в мене були, по 7 гривень. Після цього я палю в топці кредити Міжнародного валютного фонду, інші запаси, наявні в країні, щоб долар штучно утримувався два тижні на позначці 5,86. Тобто здавши в жовтні долар по 7, я його скуповую по 5,86, і для того, щоб моя операція була логічною, я чітко можу сьогодні спрогнозувати, що долар мусить коштувати більше, ніж 7 гривень, а найімовірніше - 9.

Виходячи з такої логіки, я можу чітко спрогнозувати, що вже найближчим часом долар коштуватиме 9 гривень, і тоді цей так званий хаос у валютних курсах насправді виглядатиме абсолютно логічним і чітко спрямованим. Тобто жодного відношення до кризи описані мною процеси не мають!

- Чому тоді ніхто нічого з цим не робить?

- Ви знаєте, у мене таке саме питання. Незважаючи на те, що я належу до проурядової політичної сили, і я знаю, що уряд на цю тему щось та робить...

Але давайте поставимо питання інакше: що треба робити? Розбити кризу на галузі і по кожній галузі впроваджувати антикризові заходи. Що стосується металургії, то єдино можливий варіант - це держзамовлення по кожному підприємству окремо, щоб витиснути нульову рентабельність для кожного підприємства - бо наприклад в Маріуполі треба купувати метал по 700 доларів, а в Дніпропетровську чи Кривому Розі можна і по 500. За будь-які гроші, які є в бюджеті чи поза ним - треба перейти до цього держзамовлення. Тоді ми збережемо галузі, і в нас не зупиняться мартенівські печі. При такому держзамовленні підприємства виживуть і, найголовніше, ми не отримаємо соціальний вибух. Якщо ми цього не зробимо, то підприємство зупиниться, люди вийдуть на вулицю і крім економічної кризи ми отримаємо дуже серйозну соціальну кризу. Сьогодні у мене є можливість щодня дивитися міліцейські зведення і повірте, динаміка спостерігається надзвичайно жахлива.

Тому, єдиний вихід - це держзамовлення. Наскільки я знаю, уряд цим займається, але я вважаю, що не до кінця ефективно. Я вважаю, що це треба робити 24 години на добу і, можливо, більш публічно. Якщо ми зараз ми бачимо, що мартенівські печі зупиняються, - значить уряд діє недостатньо ефективно.

- Які причини цієї неефективної діяльності?

- У таких випадках люди можуть відповідати тільки самі за себе. Я - народний депутат, і мені зараз важко відповідати за політичну силу в цілому. Я не хочу сказати, що якби при владі була інша політична сила, то ситуація була б ще гіршою, хоча й це можливо. Але за те, що робить уряд, хай відповідає уряд, бо я особисто про те, що відбувається в країні, часто дізнаюся з засобів масової інформації.

За себе я можу відповісти. Якби закон про оскарження постанов про порушення кримінальних справ в суді не був ухвалений і не діяв, то до того хаосу, який ми сьогодні маємо, ми б додали мародерство у правоохоронній системі і те, що у нас було чотири роки тому питання господарських відносин і конкуренції вирішували вибиванням дверей, обшуками, «маски-шоу»... Тому кожна людина має відповідати за себе.

- Однак на фоні, який ви змальовуєте, бездіяльність парламенту виглядає досить дивно...  

- Я, наприклад, не був прихильником того, щоб в останній день роботи парламенту голосувати за перерву до 2 грудня. Я навіть на фракції піднімав це питання: під Литвина є голоси, нам треба йти на публічні гарантії, які нам дав Литвин, - а це гарантія непроведення виборів і невідставки уряду, - підтримувати його кандидатуру і виходити на тиждень роботи вже зі спікером.

Але якогось зрозумілого пояснення від керівництва фракції, від Івана Григоровича Кириленка я не отримав. Чому фракція голосувала за перерву, я не розумію. Це питання - не до мене.

- Кажуть, що від голосування за Литвина Тимошенко відлякала інформація про проведення Литвином паралельних переговорів з Банковою...

- Це треба питати, як мінімум, у Івана Григоровича Кириленка. Я це питання підняв на фракції, і відповіді на нього не отримав. Чому так сталося - я не знаю. Тому я це питання коментувати не можу.

Можливо, йдуть якісь переговори. Можливо, з Партією регіонів. Можливо, з іншими - я не знаю. Фракцію до відома ніхто не ставить...

- Тобто цілком можливо, що наступного понеділка, коли фракція збереться на своє засідання перед початком пленарного тижня, вам скажуть: «Всі йдемо до коаліції з Партією регіонів»...

- Можливо й таке.

- Якою буде реакція фракції на такий поворот подій?

- Думаю, що будь-який варіанти, який відвертатиме вибори, буде прийнятий. Я, наприклад прийму будь-який варіант, який введе нас в русло бодай якоїсь керованості.

- Тобто за великим рахунком, вам все одно, хто буде вашим партнером чи по формальній коаліції, чи по неформальній більшості...

- Абсолютно. Мені абсолютно все одно з ким сидіти в одній шлюпці у той час, як корабель тоне.

- Наскільки ці ваші настрої поділяються у фракції?

- На нашому останньому засіданні я бачив, що достатньо багато людей хотіли отримати ту саму відповідь, що і я.

- Ви можете спрогнозувати розвиток політичних подій на наступному тижні?

- Якщо дійсно цей тиждень буде використано для досягнення домовленостей і лідери фракцій запропонують вихід у будь-якому форматі, то цей вихід буде прийнято, цю модель буде прийнято. Просто необхідно зрозуміти логіку процесів, які зараз відбуваються, і знати, що ці процеси йдуть у якомусь певному напрямку. Якщо будь-яка модель буде передбачати керованість ситуації, то її, по-моєму, приймуть представники усіх фракцій Ради.

- Зараз цієї керованості немає?

- Ні. Ситуація зараз абсолютно непрогнозована. Що зробить Президент - ніхто не знає, яка буде реакція парламенту - ніхто не знає, бо Рада має незрозумілу конфігурацію. Ми всі продовжуємо витрачати сили на боротьбу між собою. Ми робимо суїцидальні дії в той час, коли кожен квант енергії треба витрачати на стабілізацію економіки і країни в цілому.

- Тобто ви не поділяєте думки про те, що все, що зараз відбувається, - це такий мегапроект Банкової, спрямований на дестабілізацію ситуації в парламенті, а за тим - і в країні...

- Що стосується Банкової - там немає жодних великих мегапроектів. Там є ситуація, яка пояснюється наукою психологією.

- Але, схоже Віктор Балога, почав вести свою гру...

- Нема там ніякої власної гри, він просто реалізовує якусь власну корисну спрямованість - наприклад, домовляючись з якимись там Фірташами, Ахметовими про якісь спільні проекти. Тобто його інтереси - це не політика, це - якісь власні інтереси.

- А чи є в такому випадку власна гра у Партії регіонів? З одного боку їм подолати кризу, по суті, так само важливо, як і вам...

- Я в цьому не переконаний.

- Вони, як мінімум, нестимуть відповідальність за безробіття перед працівниками своїх підприємств. Адже пересічний металург ставитиме запитання щодо свого звільнення не Юлії Тимошенко, а конкретному власнику свого підприємства...

- Я не думаю, що питання виглядає саме так. Адже в той момент, коли йдеться про якесь конкретне підприємство, його власник думає як економіст, власник, акціонер, а не політик, який перед кимось відповідає. Він у даному випадку цікавиться тільки питаннями свого бізнесу - тут немає жодної корпоративності. Тут кожен виступає сам за себе, і я не думаю, що з приводу цього відбувається якась узгоджена політика всередині Партії регіонів.

Партія регіонів як така ні за що не відповіає і, власне кажучи, ні за що відповідати не хоче. І я можу їх зрозуміти - вони не при владі.

- А як же тоді бути з акціями альтернативних профспілок, за чутками, організовані окремими представниками Партії регіонів? Чому вони постійно закликають Тимошенко піти у відставку?

- Це, очевидно, факт, що інші держави виділяють гроші на так звану «політику». Ці гроші крадуться тими, хто такі гранти обслуговує, і, мені здається, зараз ми маємо ситуацію, коли вони, просто як в «Кавказькій полонянці» звітують: мовляв, ми на ваші гроші провели стільки-то акцій, зробили стільки-то по російській мові... Тому всі ці акції - це просто списання перед тим вкрадених грошей. Не більше і не менше.

- Але ви не будете заперечувати, що зараз Секретаріат Президента надзвичайно активно домагається відставки Юлії Тимошенко. Навіщо йому це?

- Я, чесно кажучи, не бачу, щоб вони так активно цього домагалися. Їм не треба її відставки, просто треба зруйнувати її імідж - це інше питання. Тому, наприклад, я не можу виключати, що їм вигідно, аби вона залишаась на своїй посаді, і вся криза списувалась на неї. А додатково можна було б проти неї робити диверсії - наприклад, не запускати опалювальний сезон і звинувачуватив цьому уряд... Тому я не думаю, що вони справді ставлять перед собою мету відставки Тимошенко.

- Який розвиток подій в Україні ви могли б спрогнозувати на кортко- та середньострокову перспективу?

- Треба зрозуміти, що є головною цінністю для країни. А це - не нафта, газ чи інші ресурси. Реальною цінністю є інтелект. І поки ми знаходитимемося в тому стані, коли ідеологія і політичні амбіції переважатимуть над раціональною логікою, яка може допомогти вийти з будь-якої кризової ситуації, та людським розумом - ми будемо мати проблему.

І тут не треба інфантильно думати про те, який гарний у нас буде Президент чи прем'єр-міністр. Тут треба думати на іншому рівні - якщо я буду робити розумні кроки, то я врятую себе, врятую тих, хто навколо мене і врятую країну. Якщо люди цього не зрозуміють і витрачатимуть сили на боротьбу один з одним - не важливо, в уряді, в парламенті чи на фермі - це не має ніякого значення, ми всі просто загинемо, наш «Титанік» затоне. Це - реальність, яку не можна замінювати якимись гаслами. В цій критичній ситуації треба говорити про те, що країна зможе вижити тільки тоді, коли люди припинять боротися між собою на кожному місці: в уряді, в парламенті, на підприємствах, в офісах, в банках.

Святослав ХОМЕНКО, «Главред»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...