App Store Google Play

Що з коаліцією в парламенті і яка її подальша доля?

04.09.2008 17:47

Таким глибоко насущним питанням опікувалися майже дві години представники чотирьох політичних партій та два політологи за круглим столом з цього ж приводу у прес-центрі інформаційної агенції "Новий міст". Можливо, аби на столі стояло щось відмінне від мікрофонів та мінералки, зібрання і дійшло б якогось висновку. А так "поперлися" кожен про своє.

Першим слово взяв голова обласної організації УНП Анатолій Сокоринський, який "узяв бика за роги": "У країні відбувся антипрезидентський переворот, вчинений олігархічно-клановими угрупуваннями!" В подальшому пан Анатолій намагався не збавляти обертів: "Широка коаліція, або просто кажучи "ширка" відбулася за участі самої Тимошенко, яка проти неї лише на словах. Руйнування демократичної коаліції є зрадою України, державним злочином". Розійшовшись, голова обласної УНП приписав всі події останніх днів в Україні "руці Кремля" та "іншим протиправним силам", які "ненавидять" президента Ющенка та демократичні цінності. Народник закинув уряду бездіяльність, інфляцію і неприйняття змін до Бюджету. "Життя складається так, - підвів підсумок пан Сокуренко, - "що не можна двічі робити одну й ту саму спробу". Можливо, він говорив про перевибори парламенту щороку. Натякнув також, що "в БЮТ не всі, далеко не всі зрадники. Іншим людям варто замислитися, над тим, з ким вони".

На подібні висловлювання першим відреагував Валерій Мурлян, заступник голови Дніпропетровської обласної організації ВО "Батьківщина": "Всім відомо, з чого почалося і чим закінчилося. Як громадянин України, я заявляю, що радикалізм не личить Президенту і гаранту конституції будь-якої країни. Слова президента по телевізору - навіть не його слова. Це слова з папірців, які пишуть йому "любі друзі" з секретаріату".

В подальшому БЮТівець від коментарів і прогнозів утримувався, час від часу обурюючись на згадування про "народних-ненародних" депутатів, що десь там, іноді, час від часу дерибанять землю.

Голова Дніпропетровської обласної організації НС "Наша Україна" Віктор Гноєвий відзначив, що коли підписували угоду про створення коаліції, там було прописано, що координатором коаліції є В'ячеслав Кириленко, який досі намагається зібрати коаліціянтів на нараду, на яку так і не приходять представники БЮТ. "В коаліційній угоді передбачений самовідвід Прем'єра з посади в разі розвалу коаліції. Чому це не робиться зараз?" - поставив риторичне питання "нашоукраїнець". Після цього пан Гноєвий спробував від проблем вишніх таки повернути на обласні: "Ми зібрали величезний урожай, але не в змозі його викупити у виробника. Нам треба займатися господарством. Як ми будемо господарювати, так нам і довірять в майбутньому". Ця сакраментальна фраза здалася мені дещо агітаційною, тому залишаю за собою враження, що партія НУ-НС принаймні вже почала готуватися до виборів, виголошуючи гасла.

Оскільки заявлений також серед учасників голова фракції Партії регіонів у Дніпропетровській міськраді Олексій Тішкін на круглий стіл не з'явився, оцінити ситуацію запропонували політологам.

Віктор Пащенко, доцент кафедри політології ДНУ, висловив думку, що на сьогодні всі 3 сторони конфлікту - БЮТ, НУ-НС та ПР - відчувають себе переможцями, що добилися переваги. Але так не буває. "Кожного дня ми бачимо, що всі були готові до такого бурхливого розвитку подій. А от хто був готовий найкраще? Покаже найближчий час. Тільки за сьогодні вже 4 законопроекти зареєстровані у Верховній Раді, ще один з'явився і одразу пропав. Зараз йде шантаж один одного. А мета у всіх одна - президентство. Треба питати не "чому пропала коаліція", а "як так вона довго проіснувала?" Єдине, що вона могла - це розвалитися. Голосно і демонстративно. Так і відбулося".

Завідувач кафедри історії та політичної теорії НГУ Віктор Пушкін був більш прямолінійним: "Коаліція не була демократичною, а депутати у нас ніколи не були народними. Гаріки, Соколови та цей мордатий, який красувався на проспекті з ветеранами - хіба це народні депутати? БЮТ - хіба це демократична партія? Як вони створили цю коаліцію? Незаконно разом з Президентом розігнали попередню Верховну Раду, на своїх спільних інтересах створили щось і назвали його "демократична" коаліція. А боротьба між ними йде завжди, боротьба за повноваження - газ, торгівля зброєю, зовнішні контракти. Джерело конфлікту - президентство. І розбереться в цьому сьогодні не політолог, а хіба що психіатр. Звинуватити прем'єра в державній зраді хіба може здорова людина? Тимошенко витягла в парламент помираючу партію "Наша Україна". Дала їм половину уряду, а вони звинувачують її у зраді. Шанс у президента залишитися президентом один - вивести ситуацію з правового поля і зберегти собі посаду за допомогою силового важеля та місцевих адміністрацій". Не менш категоричним пан Пушкін був і щодо дій голови держави: "Президент взявся багато за що, але нічого не виконав із своїх власних обіцянок. І ні до чого тут українська ідея, захист Конституції чи європейський вектор. Порядок в країні буде тільки тоді, коли влада не буде самоціллю. Коли вона не буде засобом збагачення".

Коли ж дискусія дійшла до прогнозів і бачення майбутнього, стало очевидним, що майбутнього-то звідси й не видно. Майбутнє вирішується десь там, на маленькому клаптику Печерських пагорбів. А тут...

Анатолій Сокоринський згадав філософську сентенцію про склеєні горщики і погрозив БЮТівцям: "Мороз своє отримав за зраду, БЮТ теж отримає. Від виборців". Віктор Гноєвий спробував виправдати Президента, який "не відступив від своєї програми ні на крок. Не виконано лише одне "бандитам тюрми", але це все лише через недолугість судової системи, на яку президент поки що не має жодного впливу". Далі представник НС-НУ визнав, що "створення нової коаліції неможливе. Жодному з великих гравців це буде невигідно, оскільки буде зрадою виборців. Президент і прем'єр можуть відсторонити помічників на час переговорів, провести ці переговори і на взаємовигідних умовах зберегти коаліцію. Без радників і навушників". Представник БЮТ від прогнозів утримався.

Натомість політологи спробувати моделювати ситуацію, кожен на свій лад. Пащенко: "комуністів і Литвина в коаліцію не візьмуть. НУ-НС і Регіони разом не будуть через Грузію. БЮТ з ПР - протистояння ще більше, адже воно між двома головними претендентами на посаду президента. Вони не поділять портфелі. Варіантів реально два: або відтворення коаліції, або перевибори десь на початку грудня. Коаліція сьогодні можлива лише за умови "технічного" прем'єра типу Єханурова".

Віктор Пушкін, щоправда, визнав: "Давати серйозні прогнози сьогодні - авантюризм". Але все ж спрогнозував: "я вважаю, що коаліція створена не буде. І не треба посилатися на народ - йому геть не важливо, з ким там був Мороз і чому він куди не пройшов. Але розходження ідеологічні мають місце. І досить суттєві. Поки будуть знаходитись спільні інтереси - повалити президента, отримати дешевий газ чи збройні сили, доти будуть голосування у Верховній Раді. Всі будуть ситі тільки коли зміниться система влади - повноваження президента треба урізати як мінімум наполовину. Тоді прем'єр хай буде Тимошенко, а спікером ВР, яка буде обирати президента, Янукович. Тоді хай залишається президент Ющенко і нікого це крісло не буде цікавити".

Послухавши всіх шановних доповідачів, я особисто не дуже зрозумів, а чого власне зібралися? Поговорити, як нам тут знизу бачиться рух нагорі? Та ніяк не бачиться. Ми їдемо на їх пре суху забитими транспортом вулицями, заправляємося по 7 гривень за літр, спостерігаємо гори сміття на узбіччі і зовсім не розуміємо - хто ж із наших обранців розповість нам про це? Тільки не перед виборами, А ПІСЛЯ НИХ.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...