App Store Google Play

Святослав Олійник: «Альянсу БЮТ з Партією регіонів немає"

03.09.2008 18:56

Сьогоднішнє внесення до парламентського порядку денного змін до законів про СБУ, КСУ, Кабмін, а також проекту закону про слідчі комісії Секретаріат Президента вже встиг охрестити «конституційним переворотом».

І справді, спільне голосування БЮТ та Партії регіонів за ці законопроекти може суттєво ускладнити життя главі держави. Однак «бютівський» юрист Святослав Олійник каже, що йдеться у даному разі виключно про унормування недосконалого правового поля держави. Хоча і не приховує: нагадування про імпічмент - чіткий сигнал Секретаріатові Президента, який користується цією недосконалістю.

«Главред» розмовляв зі Святославом Олійником про запропоновані для розгляду законопроекти, які вже встигли охрестити «антипрезидентськими», та про те, якими можуть бути подальші спільні дії «бютівців» та «регіоналів». Зокрема, про можливість ухвалення ними нової Конституції...

- Святославе Васильовичу, ваші партнери по коаліції звинувачують БЮТ у розвалі коаліції, у тому, що ви по-зрадницькому б'єте у спину Президента...

- В жодному разі не можна регламентацію процедури імпічменту трактувати як ніж у спину Президентові. Процедура імпічменту - це взагалі єдиний стримуючий фактор, який взагалі може існувати стосовно Президента. То чому б не поставити це питання?

- Але йдеться одразу про чотири законопроекти...

- Вірно. Запропоновані нами зміни до закону про Службу безпеки України теж мають логічне пояснення. Сьогодні СБУ не приховує того, що вона на рівні закону і на рівні призначення виконуючого обов'язки її голови абсолютно підконтрольна Секретаріатові Президента. Це проявляється сьогодні в тому, що всі безглузді звинувачення, які продовжує генерувати Секретаріат - вже дійшло до того, що ми хочемо когось вбити, - СБУ фактично бере як підставу для того, щоб організовувати прослуховування, стеження і все інше. Причому це оформлюється не як оперативно-розшукова діяльність, а вже навіть як контррозвідувальна! Вже навіть пішли звільнення працівників зі Служби безпеки. Значить, треба й тут навести лад, адже ми бачимо, що СБУ використовується абсолютно не за призначенням.

Що ще? Питання по слідчих комісіях? Коли Яценюк каже, що це питання спрощує процедуру імпічмента, то це - спекуляція. Слідчі комісії - це питання навіть не попередньої каденції, воно ставилося у всіх каденціях Ради, і весь час всі президенти накладали на цей закон вето. Фактично це призводить до того, що слідчі комісії, яких сьогодні існує безліч, недієві. І парламент не може виконувати контрольну функцію, яка йому належить за Конституцією.

Третій проект - по Конституційному суду. У цьому законопроекті лише третє питання стосується імпічмента. Перші два стосуються процедури і форми подачі заяви взагалі, адже сьогодні це питання нічим не регламентовано, і тому Конституційний суд завалений незрозумілими поданнями, в тому числі і з боку Президента. З 50 чи 60 його подань жодного не задоволено - він їх відкликає і видає нові укази. Це питання нічим не врегульовано, то чому б не врегулювати його змінами закону про КС?

- А що з законом про Кабмін? Ви ж тільки нещодавно за нього проголосували.

- Так, ми проголосували за нього в межах виконання коаліційної угоди. Але якщо уважно прочитати коаліційну угоду, то першим пунктом там стоїть голосування за закон про імперативний мандат. Ми вимагали провести це голосування, але вже більше, ніж півроку, наші партнери по коаліції навіть не ставлять його до порядку денного. Відсутність цього закону фактично призвела до руйнування коаліції тим самим Секретаріатом Президента. Виходи з коаліції Бута і Рибакова - саме на совісті Балоги.

Нова редакція закону про Кабінет Міністрів призвела до дисбалансу влади... Що я взагалі називаю дисбалансом влади? В одному з пунктів звинувачень, які Кислинський висунув прем'єр-міністру, йдеться про те, що РНБО видала 611 доручень уряду, а третину з них уряд не виконав. У цьому Секретаріат Президента побачив ознаки державної зради.  Уявіть собі - 611 за півроку! РНБО мала б давати їх чотири рази на день, враховуючи вихідні. Але ж РНБО стільки разів щодня не збиралася, це якийсь маразм!

Це теж є наслідком того, що законом про Кабмін ми розбалансовуємо систему влади і надаємо неконституційні повноваження Секретаріату Президента, а він ними зловживає.  Поведінка Секретаріату зараз не залишає нам інших шансів, щоб пояснити йому, що існує і імпічмент, і нормальне врегулювання повноважень.

- Розкажіть, як процедурно відбувалося погодження позицій БЮТ і Партії регіонів? Адже очевидно, що для цього потрібно було проводити системні консультації, якось напрацьовувати узгоджені тексти законопроектів...

- Я не був учасником всіх цих процедур. Для цього у нас є керіваництво фракції, в тому числі, Андрій Портнов, Андрій Кожемякін, Іван Кириленко. Стосовно БЮТ в цілому, то це рішення приймалося на вчорашньому і сьогоднішньому засіданнях фракції. І це рішення - абсолютно нормальне, це - позиція, прийнята консолідованим рішенням фракції. Який був механізм прийняття цього рішення у Партії регіонів - питання не до мене.

- Що в такому разі буде наступним вашим кроком? Може, ви приймете закон про Президента чи про Секретаріат Президента?

- Ні, якщо ми сьогодні виконаємо порядок денний, то це означатиме наступне. По-перше, припиниться монополія Яценюка на ведення сесії. Це дуже важливо, через те, що, як би там не було, але Яценюк узгоджує всі свої дії з Банковою, і це не є парламентаризм. По-друге, я думаю, що парламент замінить виконуючого обов'язки глави Служби безпеки, і вона почне виконувати функції, покладені саме на цей орган. Я думаю, що на цей тиждень цього достатньо.

- А які ваші стратегічні плани? Спільне з Партією регіонів голосування за нову Конституцію?

- Я би цього не виключав. Якщо вийде на конфігурацію нової Конституції, то і це вже варто того.

Я вам скажу ще один момент. Можна було б ще багато чого терпіти, але проблема в тому, що Секретаріат Президента просто хоче розв'язати війну з Росією. Це - об'єктивно. Хтось втовкмачив Президентові в голову, що військові дії підвищать його рейтинг. Це якась модель за мотивами американських кінофільмів. І сьогодні ми бачимо постійні провокативні заяви і дії, спрямовані на роздмухування конфлікту, в тому числі військового. Мова йде про те, що якщо далі так буде продовжуватись, то ми просто опиинимось у небезпечній ситуації.

- А ваш альянс з Партією регіонів якось від цього убезпечує?

- Ну, по-перше, не треба говорити про альянс з Партією регіонів. Його немає. Тоді вже треба говорити про альянс з усіма, тому що сьогодні за включення окремих питань до порядку денного голосували 383 депутати - тобто навіть кілька людей з НУНС. А згодом, коли дійде до розгляду цих питань, то їх навіть буде ще більше. Тому не можна говорити про альянс з Партією регіонів.

Я думаю, що від цих військових проблем нас збережуть не якісь альянси, а виважена позиція і мудрість. Ця позиція має полягати в тому, щоб ми не провокували конфлікти з Росією. Своїм вчорашнім рішенням ЄС чітко показав, що у цьому конфлікті він нікого не підтримує і жодної гарантії безпеки нікому не надає. Грузія залишилася практично сама зі своїми проблемами. Ні я, ні ви, ні, думаю, будь-хто не хоче, щоб Україна знайшла собі проблеми і залишилася з ними сама.

Є дві речі, які мають бути головними критеріями поведінки будь-якого нормального громадянина - це незалежність і територіальна цілісність. Сьогодні ми маємо це в максимальному обсязі за всю нашу історію. І ставити це на кон під будь-що, під коаліцію, якісь там рейтинги - неправильно. Тому, якщо сьогодні є така загроза, то у нас немає іншого виходу, крім узгоджених дій, про які, власне, сьогодні йдеться.

- Якщо сьогодні ви пройдете по всьому порядку денному і ухвалите всі заплановані закони, то чи можна буде говорити про те, що коаліція між НУНС і БЮТ існує і далі?  

- Юридично коаліція існувала, існує і існуватиме до тих пір, поки будь-яка фракція - суб'єкт коаліції не прийме рішення про вихід з коаліції, перед цим офіційно повідомивши про це своїх партнерів. Це юридично. А фактично ми знаємо, що в коаліції з математикою вже погано. І Бут, і Рибаков і «Єдиний центр» - антиурядова, антикоаліційна сила всередині коаліції - вже фактично підрубали цю коаліцію. Але юридично вона, звичайно, існувала і існує до цих пір.

«Главред»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...