App Store Google Play

Як не стати жертвою продавця. Споживачеві на замітку.

20.08.2008 14:43
Хто з вас читав Закон про захист прав споживачів? А скільки разів за день ви робите покупки? А скільки з цих разів вас обманюють? Певно кожен може пригадати випадки, коли продавець на касі казав, що вибраний вами товар коштує трохи дорожче, бо його переоцінили, просто «нові стікери ще не наклеїли». Чи коли у вас не хотіли приймати назад зіпсований товар до кінця гарантійного терміну.

«Мало хто із споживачів знає свої права, тому часто залишають без уваги їх порушення з боку продавців, - розповів голоний консультант Інформаційно-консультаційного центру захисту прав споживачів Олександр Юффа на сьогоднішній прес-конференції в ІА «Новий міст». - Наш центр створено якраз для того, щоб допомогти людині грамотно поскаржитися».

Центр було створено в рамках регіональної програми захисту прав споживачів у грудні 2007 року. Спеціалісти допомагають споживачам, що звернулися до них, скласти заяву та оформити претензії - адже, претензії треба надавати керівникові підприємства, що продало вам неякісний товар, у письмовому вигляді. Координатори також надають консультації експертів, юристів, адвокатів.
По словам Олександра Яффи, найчастіше проблеми у споживачів виникають при покупці і експлуатації складної побутової техніки. Вагома група питань стосується також мобільних телефонів.

«Що стосується гарантійного ремонту, то його строк не має перевищувати 14 днів, - заявив Олександр Юффа. - На час проведення експертизи чи ремонту представники магазину мають вам видати аналогічний товар, наприклад, холодильник чи телевізор, з обмінного фонду. Ви маєте право вимагати цього, написавши заяву».

Часто виникають спірні питання і продавець відмовляється приймати зіпсований товар. В цьому випадку, слід знати, що підставою для виконання гарантійних зобов'язань є не примхи продавця, а те, що написано на товарі виробником.
«Був випадок, людина купила енергозберігаючу лампочку, вона виявилася зіпсованою, покупець прийшов до магазину з чеком і коробкою, а там відмовилися поміняти товар, - розповів захисник прав споживачів. - Хоча на самій лампі виробником написано, що гарантія у неї 8 років чи 3000 кіловат/годин. Так от в цій ситуації продавець має дотримуватися гарантійного строку даного виробником».
Часто буває, що при покупці техніки вам гарантують безкоштовний ремонт. Проте, забувають сказати, що за запчастини вам доведеться платити.

«При покупці техніки слід звертати увагу на те, яку гарантію вам пропонують: повну чи часткову, - розповів Олександр Юффа. - Якщо вона часткова, то про це буде написано маленькими літерами внизу на гарантійному талоні».

Крім консультацій щодо покупки і експлуатації товарів, працівники центру допомагають громадянам розібратися з надавачами послуг. Найбільше проблем виникає з тепловиками і Укртелекомом. По словам спеціаліста, згідно договорів з теплогенеруючими компаніями, температура в квартирі не має опускатися нижче 18 градусів. Якщо ж вона нижча, ви можете скласти акт, на підставі якого будете платити менше за тепло. Крім того, ви можете вимагати компенсації за моральний збиток.

«В кінці зими до нас звернулися мешканці будинку по Чичеріна, 40, у їх квартирах вже три роки не було опалення, - розповів Олександр Юффа. - Вони зверталися вже і до виконкому і до інших інстанцій, але їм ніде не допомагали. Ми з ними склали грамотну скаргу, яка була направлена до суду, і теплогенаруюча організація тепер зобов'язалася виконати свої обов'язки».

Часто проблеми виникають із встановленням у будинках домофонів, металопластикових стеклопакетів. В цих ситуаціях спеціалісти радять уважно читати умови договору, який він заключає з фірмою. В ньому має бути оговорено, які елементи підлягають обов'язковій безкоштовній заміні.

Найбільше випадків порушення прав споживачів спостерігається при купівлі продуктів харчування. Адже їх споживачі купують кожен день. Дуже часто в супермаркетах можна зітнутися з таким явищем, як переоцінка. Тобто, на касі продавець каже, що товар переоцінений і вже коштує дорожче, а на ньому наліплений старий стікер.

«Це не ваша проблема, а проблема продавця, - заявив Олександр Юффа. - Згідно із законом, якщо покупець дійшов з товаром до каси, то йому зобов'язані продати товар по тій ціні, яка вказана на ньому».

Спеціалісти радять завжди забирати чек і звіряти ціну на ньому з ціною на товарі. Також, у деяких магазинах і супермаркетах існує практика продажу прострочених товарів. Вони просто заклєюють старі стікери з датою реалізації новими.

«Всі виробники по закону маркерують товари, обов'язково вказуючи дату виготовлення чи реалізації на упаковці, - розказав спеціаліст із захисту прав споживачів. - Якщо ж заводська маркіровка заклеєна, ми не рекомендуємо брати цей товар».

Багато проблем виникає з меблями. При покупці меблів обов'язково слід перевіряти наявність усього пакету документів від постачальника. Тут має бути і гігієнічний сертифікат на меблі, і сертифікат походження, і знак якості.

«Нам подзвонила жінка, якій 15 разів ремонтували диван, тому що його спинка постійно ламалася, - розповів Олександр Юффа. - Ми звернулися до продавця, він відповів, що то просто вередлива клієнтка. Коли ж ми поспілкувалися з виробником, то виявилося, що даний завод виготовляє лише ортопедичні ліжка і корпусні меблі. Таким чином, виявилося, що магазин реалізовував підробки».
Багато людей надає перевагу придбанню меблів на замовлення. Тобто, приходять в магазин і замовляють бажані форму чи колір дивану або м'якого куточку. Продавці обіцяють виконати замовлення, наприклад, за місяць. А потім, коли покупець приходить забирати товар, виявляється, що він досі не готовий.

«В хід ідуть будь-які відмовки: то нема тканини, то нема машини для доставки, - розказав спеціаліст. - Для того, щоб уникнути такої неприємної ситуації, слід при складанні договору обов'язково прописати строки поставки та штрафні санкції за прострочення терміну. Згідно із законом, кожен день прострочки коштує один процент від сплаченої суми».

В будь-якому випадку, спеціалісти захисту прав споживачів радять обов'язково перевіряти весь товар, по мірі можливості, ще у магазині, зберігати чек і уважно читати умови договору чи гарантії.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Моя президентська програма

Україна first!1) Реінтеграція підконтрольної частини Донбасу2) Міністерство окупованих територій займається питаннями моніторингу за дотриманням санкцій, підготовкою теоретичних засад майбутньої кримс...
Тема не нова, але я не перестаю дивуватися на кожному кроці, як все запущено з автоматизацією процесів в Україні. Як можна мати такий ресурс, такі світлі голови, які працюють на міжнародні компанії, і...
Реакція на 30% Зеленського мене лякає набагато більше, ніж самі 30%. Люди раптово відкрили для себе, що світ набагато ширший за Фейсбук чи Ютуб. Всі раптово забули в якій країні ми живемо і яке минуле...
Спостерігаючи за тим ідіотизмом, який відбувається серед виборців у Фейсбуці, дійшла до висновку, що українцям взагалі не потрібен президент. Їм потрібен лише дуже хороший психіатр. І тому напрошуєтьс...