App Store Google Play

Говориш - "нашоукраїнець"? Щось не віриться…

03.07.2008 18:32

Як повідомлялося раніше, Дніпропетровська міська організація партії "Наша Україна" надіслала до міськтервиборчкому листа з проханням позбавити депутатських повноважень п'ятьох депутатів Дніпропетровської міськради, обраних за списком партії. Причиною дострокового припинення депутатських повноважень Олександра Турчина, Миколи Царенка, Сергія Рибалки, Володимира Березинського і Леоніда Левчука стало те, що за словами голови ДОО НСНУ Віктора Гноєвого, "ці люди не позиціонують себе із "Нашою Україною". Більше того - разом з "регіоналами" вони голосували за надання російській мові статусу другої державної на території Дніпропетровська".

Користуючись нагодою, під час чергової XXXIV сесії міськради СПЕЦКОР поцікавився у члена фракції НСНУ в Дніпропетровській міській раді Якова Міносяна його особистим ставленням до прийнятого місцевим партійним керівництвом рішення та й взагалі настроєм депутатів-"нашоукраїнців" - чи не заважають виниклі пертурбації, сказати б, їхній плідній роботі на благо виборців?

Звертаючись до "нашоукраїнця" Якова Міносяна рідною державною мовою, журналіст, чесно кажучи, і не сподівався почути відповідь українською. Так, власне, і сталося. А шкода... Бути депутатом, представляти таку політичну силу, а українською - ані пари з вуст... не гарно це, не достойно. Принизливо, зрештою. Зокрема для мене, як громадянина... От, наприклад, Єхануров - який не є, але таки зміг опанувати українську, а Міносяну, виявляється, слабо? Таке ж можна сказати ледь не про всіх депутатів-"нашоукраїнців".

Залишається лише зітхати з приводу того, які ж вони "наші"... І справа тут не лише в мові. І в жодному разі - не в національній приналежності депутатів, оскільки бути вірними синами Батьківщини, гордими й щирими Українцями - честь і привілей, дарований Україною всім її громадянам, незалежно від етнічного походження. Але те, що фракція "Нашої України" не є виразником української ідентичності, не служить оплотом українства в міськраді і не розпізнається українськими патріотами "своєю", як би це не було прикро - таки факт.

Фракція "Наша Україна" залишається найтихішою, наймовчазнішою, найпасивнішою, а тому найнепримітнішою фракцією в сесійній залі міськради. Ніхто з неї ніколи не стане порушником спокою (в позитивному смислі), нічим не обуриться, не висловить своє категоричне "ні!" або рішуче "так!", не заявить, не закличе, не вступить в дискусію. Сидять собі під час сесій тихо на гальорці, по мобілці або між собою напевно про щось своє балакають - відбувають депутатський термін.

Але повернімося до інтерв'ю, що подається в українському перекладі.

- Я не юрист і не можу казати, наскільки є законною сама процедура відклику депутатів з фракції, - розмірковує Яків Петрович. - Наскільки це взагалі можливо? Скоріше за все, що ні. Принаймні, мені невідома така юридична норма, яка б дозволяла на підставі рішення міської чи районної парторганізації позбавляти кого-небудь депутатського мандату, відкликати депутата з фракції без будь-яких провинностей, без серйозних на те причин. В принципі, зараз наша депутатська фракція продовжує працювати в нормальному режимі. "Де-юре" ще ніхто ні в кого мандати не забирав.

СПЕЦКОР: Зі слів місцевого партійного керівництва можна зрозуміти, що діяльність деяких депутатів не є в повній мірі відповідною політичній позиції "Нашої України", її ідеологічній платформі. Зокрема, деяким членам фракції дорікають, що вони голосували у 2006 році за надання російській мові статусу регіональної в Дніпропетровську?

- По-перше, ми не голосували за це - не знаю, чому виникли такі підозри з цього приводу. Є протоколи голосування - можна їх підняти, подивитися.

(Тут слід сказати, що голосування в міськраді відбувається шляхом підняття рук, тож лічильною комісією фіксується лише кількість голосів "за", "проти", "утримався". До того ж, "лічильники" рахують голоси не по фракціях, а по рядах. Часто-густо при наявності переважної більшості голосів, підрахунок взагалі не здійснюється. Як з протоколів можна дізнатися про персональну позицію того чи іншого депутата, принаймні для автора цієї статті, - загадка. Здається, що в даній ситуації (при відсутності електронної системи голосування) персональна позиція депутата не піддається фіксації будь-яким протоколом в принципі. - СПЕЦКОР).

По-друге, кожен депутат має право висловлювати свою особисту позицію з будь-якого питання, якщо на це немає спеціальних рішень вищого партійного керівництва, тобто якщо це питання є поза, так би мовити, партійною дисципліною. Я не пам'ятаю, щоб у нас по цьому конкретному питанню були якісь дискусії, тим більше якісь ідеологічні розходження.

(До речі, СПЕЦКОР був на тій сесії і бачив, як йшло голосування. Однозначно стверджувати, що рівно стільки-то депутатів з фракції НСНУ голосували "за" російську мову, журналіст не може, але те, що не всі руки "нашоукраїнців" піднялися, коли визначалися ті, хто був "проти" - це точно. Може хтось утримався? Хоча така позиція - теж негідна, коли йдеться про подібне надважливе питання. В той час автор сайту концентрував увагу на голосуванні інших фракцій, фіксуючи у свідомості персональне позиціонування з означеного питання окремих народних обранців, що давно в полі його професійної уваги. А те, що така ініціатива може бути підтримана або рішуче не заперечена кимсь з фракції "Наша Україна" - про це навіть думки не виникало).

Ті, яких нібито відкликають з фракції, багато працювали саме як депутати, вели активну громадську діяльність, і так далі - це вам для довідки.

СПЕЦКОР: Гаразд, але я як журналіст дуже часто буваю на сесіях, намагаючись не пропускати жодної і взагалі не чув, щоб колись хтось виступав від вашої фракції.

- Були і виступи, і письмові заяви. Я, наприклад, виступав; Рибалка, ви ж не на всіх сесіях буваєте.

СПЕЦКОР: Принаймні, на набагато більшій кількості, ніж згаданий вами керівник фракції Рибалка - це точно. Куди він, до речі, зник? Його не видно в сесійній залі вже близько півроку.

- Рибалка зараз у відрядженні.

СПЕЦКОР: Як далеко? Він, часом, не забув, що ще "нібито" є депутатом Дніпропетровської міськради?

- Задайте це запитання йому самому.

СПЕЦКОР: Так як же це зробити, якщо він не доступний? Де його шукати? В яких світах?

- Останнім часом він у зв'язку з новою роботою, він... Одним словом, нова робота вимагає від нього присутності в Києві... на серйозних заходах.

СПЕЦКОР: Так може йому варто було б визначитись зі своїм депутатством, яке і без того виглядає досить умовним і формальним, не кажучи вже про те, що керівництво партії написало в міськтервиборчком листа з проханням про його відкликання? Хіба це не ганьба для депутата, "нашоукраїнця", до того ж - лідера фракції?

- Це ви все йому кажіть, чого ви з цим до мене звертаєтесь?

СПЕЦКОР: Ви ж теж - член фракції "Наша Україна", відповідальний за неї, за її діяльність.

- Ви вважаєте, що особиста присутність депутата на сесії - це найважливіша його місія?

СПЕЦКОР: ?!?! Однозначно так! Принаймні одна з! А як же інакше? Присутність депутата на сесії - це невід'ємна, неодмінна норма, якщо він - депутат! А ви так не вважаєте?

- ...Ми підтримуємо з ним спілкування Інтернетом, телефоном, він буває тут, в Дніпропетровську. Я не вбачаю в цьому ніяких особливих проблем.

СПЕЦКОР: Який ваш прогноз щодо того, як буде розвиватися ваш конфлікт з місцевим парткерівництвом?

- Не знаю. Думаю, що взагалі ніяк. Для відкликання депутатів немає ніяких юридичних підстав та й самого конфлікту як такого теж немає.

СПЕЦКОР: А як по-вашому, через що тоді весь сир-бор?

- Через те, що нове керівництво на свій розсуд хоче замінити список майбутніх кандидатів в депутати до місцевих рад: обласної, міських, районних. Я думаю, причина саме в цьому, а не у відсутності роботи фракції. Якщо прочитати депутатські звіти, то депутати міськради зробили в 5 разів більше, ніж вся обласна і міська парторганізації разом взяті - за кількістю добрих справ для населення.

СПЕЦКОР: Наведіть тоді, будь-ласка, в якості прикладу декілька з них.

- У депутатів більше для цього можливостей: це і трибуна, і можливість виступити, пропагувати, вирішувати якість проблемні питання. Окрім всього іншого на різні заходи в інтересах суспільного блага було витрачено багато власних коштів депутатів на спонсорування проведення турнірів, фінансування дитячих будинків, ремонтування шкіл, житлових будинків. Я тут веду мову не про гроші, які виділяються державою для депутатів - це само собою зрозуміло, а про їхні власні кошти. Наприклад, пан Гусейнов* за власний кошт відремонтував цілу купу навчальних закладів - просто, як людина. Тому якось дивно ставити питання про те, наскільки правильно чи ні вони розпорядилися власними коштами.

СПЕЦКОР: А чому ваша фракція, приміром, не виступає зі своїми заявами щодо тих чи інших політичних рішень Дніпропетровської міської ради, які в принципі є поза предметом її компетенції, зокрема як це було щодо Косова - на підтримку територіальної цілісності Сербії.

- В міськраді склалася певна конфігурація, співвідношення сил. Можна було б подати якісь пропозиції, але вони б природно не набрали необхідної кількості голосів. В даному випадку більшість проголосувала так, як захотіла. Позиція, що це голосування (стосовно Косова) поза предметом компетенції міськради була тоді висловлена. А депутати від Партії регіонів наполягли на внесенні цього пункту в порядок денний. Що можна було зробити, аби запобігти цьому? Нічого.

СПЕЦКОР: Чому б тоді вашій фракції у відповідь не було внести пропозицію на тій сесії або ж на наступних про включення в порядок денний голосування з прийняття заяви щодо засудження регулярних антиукраїнських висловлювань з боку російських посадовців, того ж Лужкова, наприклад, які ніяк інакше ніж зазіханням на територіальну цілісність України розцінити не можна. А то виявляється, місцеві депутати далеку Сербію жаліють, а як щодо рідної України та ворожої поведінки до неї з боку найближчого сусіда - Росії? Зрозуміло, що ініціатива не пройшла б - не набрала відповідної кількості голосів, але в такий спосіб була б заявлена патріотична позиція фракції "Наша Україна"! Це був би політичний крок, як на мене, цілком прийнятний в цій ситуації, який би знайшов розуміння і підтримку з боку виборців і це б спрацювало на авторитет "Нашої України", сприяло б підтримці чи збільшенню симпатій до неї помаранчевого електорату!

- У вас дещо дивна логіка. Ви щойно сказали, що регіонали не праві, коли проголосували з приводу Косово, а самі зараз виступаєте за ініціювання розгляду питання, яке теж не є компетенцією міської ради. Тобто виходить, якщо регіонали порушують, то тоді і іншим - теж можна? Як на мене, то це порочна практика... Якщо зараз хтось піде битися головою об стінку, то що, і мені бігти - ставати для цього поруч?

СПЕЦКОР: В залежності від цілі, що переслідується цим актом...

- Незалежно від цілі - не піду в жодному разі!

-------------
* Працюючи з диктофоном під час написання статті, несподівано спіймав себе на тому, що названого Міносяном прізвища "Гусейнов" немає серед членів фракції "Нашої України". Прослухав плівку ще декілька разів: "нашоукраїнець" чітко говорить: "господин Гусейнов". То про якого ж Гусейнова мовить Міносян? В міськраді такий депутат є: Гусейнов Володимир Габілович - він цілком реальний, але ж... з Блоку Лазаренка! Може Міносян переплутав Гусейнова зі своїм колегою по фракції Аслановим Хафізом Сабіровичем? Й справді можна заплутатися. Хоча з іншого боку за два роки депутатства народний обранець мав би якось запам'ятати своїх колег по фракції, де окрім нього самого ще тільки шестеро. Якщо ж Міносян не помиляється і називає це прізвище свідомо, то тоді незрозуміло, чому "нашоукраїнець", говорячи про здобутки своєї фракції, називає представника іншої. Може це сигнал до того, щоб оновити не 5 депутатів, а всіх "нашоукраїнців" в міськраді? Для профілактики.

spetskor.dp.ua

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...