App Store Google Play

Чотири шляхи для коаліції

13.06.2008 20:31

Нині вже мало хто сумнівається в тому, що нунсівець Юрій Бут і бютівець Ігор Рибаков були не останніми народними депутатами, які кинули рідну демократичну коаліцию напризволяще.

Сам Юрій Бут переконаний, що депутати з фракції НУНС і далі виходитимуть з коаліції. А от бютівці все ще сподіваються, що їхній соратник по партії отямиться і повернеться в нестрункі коаліційні лави. З початком пленарного тижня можна буде перевірити здогади та припущення, які у великій кількості плодяться навколо подальшої долі фракцій БЮТ і НУНС.

Довгий час існувала думка, що якщо коаліція почне розпадатися, то тільки унаслідок поглиблення конфлікту між Президентом і урядом, між «Народною самообороною» та Секретаріатом. В той же час можна припустити, що поведінка Рибакова й Бута дала новий приклад, і для наслідування цього прикладу в коаліції є благодатний грунт.

«Багато депутатів в коаліції потихеньку ремствували. Їм зовсім не хотілося нести відповідальність за цей бардак. Але як діяти, ніхто не знав. Двоє депутатів створили прецедент. Вони показали, яким чином можна вийти з гри», - заявив  президент Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв.

На думку політолога, цей приклад наслідуватимуть багато депутатів, і кожен матиме свій мотив. «Але об'єднувати всіх буде те, що люди в індивідуальному порядку не хочуть нести відповідальність за той бардак, який допущений і в парламенті, і у виконавчій владі. Вже наступного тижня, можливо, ще декілька чоловік заявлять про таку ж позицію. Хтось заявить про незгоду з керівництвом фракції, хтось - про проблему корупції, хтось - про репресії. Мені здається, що в коаліції зараз стан внутрішнього розбрату й недовіри. Її, як кажуть у побуті, «прорвало», - відзначив Ермолаєв.

Якою буде подальша доля нинішньої коаліції? Варіантів може бути декілька.

Варіант 1: Розпад. Не виключено, що ще до завершення поточної сесії в парламенті коаліція може розвалитися остаточно. У фракції НУНС вистачає потенційних «слабких ланок», тобто тих депутатів, які не є очевидними прихильниками Тимошенко.

Як вважає голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, за бажання й відповідних посилів ззовні від авторитетних для них людей, деякі депутати з коаліції можуть продовжити тенденцію виходу з неї.

«Думаю, що ця сесія - остання для цієї коаліції. А ось який буде обраний правовий шлях - чи то пов'язаний зі зменшенням числа коаліціантів до 220 з копійками (менше 226), чи то це буде вердикт Конституційного суду, який дасть оцінку ситуації, чи то розрив угоди про створення коаліції, що теж не можна виключати, враховуючи внутрішню напругу в НУНС - це вже питання техніки і приводу», - пояснив 
Андрій Ермолаєв.

Варіант 2: Переформатування. Представник Партії регіонів Михайло Папієв не виключає такого варіанту розвитку подій. «Є два легітимні виходи: перший - це переформатування коаліції, а другий - позачергові вибори. Нам потрібно вибирати, по якому шляху йти», - сказав депутат.

Папієв вважає за можливе створення нової коаліції, яку він іменував «коаліцією здорового глузду». На думку депутата, до неї можуть увійти більшість депутатів від фракцій НУНС, Блоку Литвина і Партії регіонів.

Парламентарій не виключив також можливість створення коаліції між Партією регіонів і БЮТ. За його словами, теоретично такий варіант також можливий - але тільки якщо представники БЮТ принесуть «публічні вибачення» за те, що «на емоціях наговорили зайвого» про «регіоналів».
Разом з тим, на його думку, дострокові вибори є вірогіднішими, ніж переформатування коаліції.

У свою чергу, нардеп з протилежного табору -
нунсівець Кирило Куликов підтримує ідею переформатування демократичної коаліції за рахунок приєднання до неї фракції Блоку Литвина. Адже «потрібно, нарешті, довести, що «країні потрібен Литвин», - заявив Куликов  і додав, що у депутатів з коаліції «повне розуміння з багатьма депутатами Блоку Литвина».

А ось Андрій Єрмолаєв вважає варіант переформатування коаліції за рахунок залучення до існуючого договору нової фракції маловірогідним. «Ні «регіонали», ні комуністи, та, мабуть, і Литвин не виступатимуть в ролі рятівника цієї коаліції з незрозумілими вигодами для себе. Навіщо своїми руками тягати гарячі каштани для іншого?», - сказав експерт.

Політолог Володимир Фесенко упевнений, що якщо нинішня коаліція розпадеться, то спробу створити нову коаліцію зробить Партія регіонів, яка шукатиме потенційних союзників. За його словами, ними стануть інші опозиційні фракції, які зараз не входять в коаліцію: Блок Литвина і КПУ.

«І вже ніхто не приховує, що як такий потенційний союзник розглядатиметься «Наша Україна». Але щоб стати союзником, «Наша Україна» повинна буде схилитися до подібного рішення усередині фракції. Поки - на сьогодні - більшість депутатів у НУНС не схильна до офіційного союзу з Партією регіонів», - пояснив Фесенко.

В той же час експерт допускає, що ситуація може змінитися. «Зокрема, якщо встане питання про те, що в нинішньому форматі коаліція не зможе існувати - що робити далі? Для частини депутатів сам факт можливих перевиборів і можливої втрати депутатського мандата, тобто інстинкт політичного самозбереження, буде дуже важливим мотивом. Тобто вони можуть, згнітивши серце, піти на союз з Партією регіонів, аби залишитися депутатами», - сказав він.

Варіант 3: «Перетягування» депутатів з інших фракцій. Цей варіант - один з найменш вірогідних. Пригадаємо парламент минулого скликання - у вересні 2006 року, коли була створена нова коаліція, депутати намагалися вирішити проблему створення більшості і коаліційного договору. Тоді до регламенту Верховної Ради було внесено положення, яке дозволяло депутатам інших фракцій (не членів коаліції) в індивідуальному порядку брати участь у складі коаліції.

В той же час
стаття 83 Конституції України свідчить, що коаліція формується на основі фракцій, а не на базі індивідуального членства. Тобто Конституція забороняє входження до коаліції на підставі індивідуального членства. Результат такої правової колізії - переманювання окремих депутатів до складу правлячої коаліції, і, як наслідок - Укази Президента Віктора Ющенка про розпуск парламенту V скликання, які підтримали представники БЮТ і НУНС.

Більше того, ці дві фракції активно критикували такі зміни в регламент і заявляли, що це порушення прав виборців та ревізія підсумків виборів. Тепер же депутатам з коаліції і хочеться, і колеться повторити досвід минулого скликання.

«Думаю, що коаліція дуже хотіла б спробувати переманити до себе депутатів з інших фракцій, щоб вони написали заяву про вступ до коаліції. Але тут хай себе за лікті кусають. Вони ж свого часу «завалили» минулий парламент, міняючи своїх політичних візаві, переманюючи. Хоча формальна проблема була та ж. Можливо, зараз, опинившись в цьому критичному положенні, коаліцианти і хотіли б цим скористатися. Але я думаю, вони розуміють: перший же такий крок переманювання хоч би одного депутата від комуністів, «регіоналів» або Блоку Литвина - і Президент отримає ті ж аргументи, які у нього були минулого року», - упевнений політолог Андрій Єрмолаєв.

Підтримав думку колеги й Володимир Фесенко. Він додав, що якщо коаліціанти спробують виходити з кількісного розв'язання проблеми за рахунок інших фракцій, то тоді їм «пред'являтимуть ту ж претензію, яку вони відкидають». «Тобто стоятиме питання про те, що вони фактично застосовують кількісний принцип. Хоча зараз вони наполягають на тому, що головний суб'єкт коаліції - це фракції, і що якщо до складу коаліції входитимуть депутати з інших фракцій, вони фактично самі зруйнують свою організаційну базу. Тому я думаю, що це навряд чи відбудеться», - заявив експерт.

Не припускає такого варіанту і Кирило Куликов. «Цей варіант неможливий, тому що ми його вже тестували в 2007 році, коли Президент ухвалив рішення про розпуск парламенту». Куликов нагадав, що розпуск парламенту був пов'язаний саме «з протизаконним входженням окремих депутатів до складу коаліції національної єдності».

Парламентарій упевнений, що повторення цієї історії неможливе, тому що це «повне порушення правових норм».

Варіант 4: Все залишається як є. Принаймні, найближчим часом. Адже доки спікер Верховної Ради Арсеній Яценюк не визнає офіційно, що коаліція припинила своє існування, і не оголосить про це з трибуни парламенту (а потім інформацію про це потрібно надрукувати в «Голосі України»), формально коаліція існуватиме.

Тому цілком імовірно, що наступного тижня головною проблемою в парламенті може стати конфлікт через факт визнання або невизнанні існування коаліції.

«Думаю, що Партія регіонів, швидше за все, офіційно вимагатиме від Яценюка, щоб він визнав припинення існування коаліції. Якщо він цього не зробить, то тоді не виключений спалах конфліктних з'ясувань стосунків, аж до блокування трибуни, як це у нас вже стало модно. Якщо ж Яценюк не визнає факту розпаду коаліції, за цим, швидше за все, відбудеться звернення ПР до Конституційного суду», - припустив Володимир Фесенко.

Ольга ШИШКО, Forpost

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...