Мармурову свинячу вирізку на столичному Бессарабському ринку вже можна купити за 120 гривень. Фахівці кажуть, що м'ясо в Україні - це політика, і тоді, коли воно дорожчає, і тоді, коли вирізають худобу, і тоді, коли обманюють селянина на закупівельних цінах і набивають кишені посередникам. Додайте до вартості інфляцію, постійні розмови про здорожчання, стабільну політичну нестабільність, ціни на пальне, корми і заробіток виробника - м'ясо виходить золотим.
Свининка - 40, 50, 60, 70, 80, 100... Так, перед Великоднем це - не межа. Іноді межі у ціні на м'ясо взагалі немає, а механізм ціноутворення не піддається логіці. Хоча на перший погляд усе просто.
Валентина, продавець: "Ціну формує село, якщо село продає дешево свині - значить і дешево воно на ринку, якщо дорого свині - значить свинина піднімається. А на селі піднімається свинина, наприклад, у зв'язку з тим, причина цього року - це був неврожай".
Селянин вирощує поросятко цілий рік, з'їдає воно кормів прилизно на півтори тисячі гривень. Продає власник вирощену тварину за 3-3,5 тисячі гривень. Залежно від ваги, орієнтовно по 12 гривень за кілограм. Продає посереднику, який скуповує по селах поросят і привозить на великий ринок. Там уже по 18 гривень перепродує людям, які свиней ріжуть і продають нам мінімум по 40 гривень за кіло свіженького м'ясця.
За кілька днів до свят звичним стане мінімум 60 гривень. По суті - це недорого, кажуть продавці, якщо враховувати транспортні витрати, санітарні перевірки, місце на ринку. Однак, за оцінками експертів, адекватна ціна з прибутками продавцю - у середньому 35 гривень.
Ольга Мозгова, аналітик: "Основну частку собівартості виробництва складають корми десь на 60-70%. Дивлячись на ланцюжок від виробника до самого безпосередньо споживача, ми бачимо, що найбільша частка цієї добавленої вартості - все ж таки на рівні продавця".
В Україні поки головною причиною подорожчання продуктів і м'яса зокрема, є розмови про подорожчання. Ніде немає цінового ажіотажу перед святами. Навпаки ціни знижуються, оскільки більша пропозиція, конкуренція.
В Україні споживач іде на ринок з готовністю купувати дорожче, бо все навколо дорожчає. Змініть своє ставлення до цін перед цим Великоднем, повідомляє ICTV