App Store Google Play

Проблеми потрібно вирішувати з деталей!

28.02.2008 21:58

Рівень цивілізованості суспільства визначається рівнем ставленням до людей з обмеженим можливостями. Наскільки права інвалідів захищені у нашому місті, ми поцікавилися у заступника керуючого Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, голови Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації НТІ „Інститут соціальної політики" Георгія Рябцева.

Уже 10 років Ви працюєте у соціальній сфері. Що першочергово Ви б змінили у соціальній сфері, якби у Вас була така можливість?

Нажаль, фундаментальні зміни в соціальній сфері можна здійснити лише на державному рівні. Місцева влада має можливість згладити найбільш гострі питання, але і те робить не завжди. Головна проблема соціальної сфери - відсутність соціальної справедливості у розподілі фінансових ресурсів, відсутність пріоритетів та наступності в діяльність влади.

Найголовнішим я вважаю необхідність зміни ідеології соціальної політики, яка зараз спрямована на обслуговування соціально вразливої частини суспільства. Переважно це люди похилого віку. Діти, молодь, люди працездатного віку повинні стати основним об'єктом державної соціальної політики, кінцевим результатом якої має ставати забезпечена старість.

Це практика розвинутих країн, де протягом активної частини життя людина відчуває підтримку з боку держави у вирішення своїх соціальних питань, а після досягнення пенсійного віку має можливість користуватися результатами своєї трудової діяльності, не сподіваючись на «подачки» держави.

Інваліди - єдиний виняток з вище запропонованого підходу у формуванні соціальної політики. Саме тому роль Фонду соціального захисту інвалідів у системі соціального захисту населення має особливе значення. Це не просто урядовий орган, що діє у складі Міністерства праці та соціальної політики України. Своїми рішучими діями, своєю роботою ми намагаємося зробити життя цих людей трохи легшим.

Розкажіть про здобутки та успіхи Фонду соціального захисту інвалідів у нашій області.

За фінансової підтримки Фонду, в області стабільно діють сім підприємств Українських товариств глухих та сліпих, на яких працюю більше 1 000 інвалідів; відділення та центри реабілітації інвалідів кожного року отримують реабілітаційне обладнання на декілька мільйонів гривень; на базі Національної металургійної академії України успішно працює центр освіти інвалідів; спортсмени-інваліди Дніпропетровщини здобувають медалі на різноманітних вітчизняних та міжнародних турнірах.

Ми на сто відсотків профінансували компенсації на бензин, ремонт і техобслуговування автотранспорту близько 4 тис. інвалідам, виплатили компенсації за невикористані путівки санаторно-курортного лікування, перерахували кошти на встановлення квартирних телефонів 1 810 інвалідам.

Для декого такі речі, як встановлення телефону чи обслуговування авто здадуться несуттєвими. Особисто я переконаний, що усі проблеми потрібно вирішувати з деталей. Ми надто часто хапаємося за глобальні речі, не розібравшись з маленькими.

Одним із важливих напрямків роботи обласного відділення Фонду є працевлаштування інвалідів.

У 2003 році до Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" було внесено зміни, згідно з якими для підприємств усіх форм власності і господарювання було встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Якщо на підприємстві працює від 8 до 25 чоловік, то керівник має працевлаштувати у себе одного інваліда. В установах з чисельністю понад 8 чоловік кількість працевлаштованих інвалідів має становити 4% від загальної чисельності працюючих.

У більшості європейських країн такої практики немає. Складно сказати, наскільки така система дієва, але на даний момент, на мій погляд, - це оптимальний варіант, що дозволяє інвалідам жити звичайним життям і працювати, як  і решта мешканців міста.

А якщо підприємство не бажає працевлаштовувати у себе інваліда?

Підприємства, установи та організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують Фонду штрафні санкції. Сума штрафних санкцій відповідає середній річній заробітній платі на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

На жаль, штраф підприємства сплачують далеко не завжди. У такому разі ми змушені подавати до суду позов. Але іронія долі полягає у тому, що підприємства дуже часто такі справи виграють. Говорять, що до них не направляли інвалідів, що вони їх шукали, але не знайшли. Така вже справа, що судова система в нашій країні нестабільна.

Разом з тим, існує ще одна проблема - фіктивне працевлаштування.

Скільки інвалідів у нашому місті нині працевлаштовано?

Нині на підприємствах різних форм власності області працюють понад 26 тисяч інвалідів.

Ні для кого не таємниця, що вагоме значення має також реабілітація...

Реабілітація інвалідів - це, повірте, болюча тема. Надто для нашого міста. Для порівняння наведу тільки два приклади, аби стало все зрозуміло. У Дніпродзержинську 3 райони і 2 реабілітаційних центри. У Дніпропетровську ж 8 районів. А реабілітаційний центр лише один. Так само 1 реабілітаційний центр діє у Тернівці. А тепер порівняйте кількість мешканців у Дніпропетровську і Тернівці. Нині у нашому місті близько 170 тисяч інвалідів і одного реабілітаційного центру явно замало.

Крім цього, проблемою є і сама система реабілітації. Ідеальним прикладом у даному разі є Швеція. Там, коли дитина тільки народжується, її повністю обстежують, аби виявити хай і найменші відхилення від норми. Відразу ж після обстеження у разі необхідності розпочинається процес реабілітації. У нас відхилення, як правило, виявляють надто пізно.

Якою Ви бачите подальшу роботу Фонду  у нашому місті?

Перше, що необхідно усвідомити - це те, що доки ми не будемо звертати увагу на закони, ми не рушимо з місця. На жаль, дуже часто закони, що приймаються в Києві, не завжди виконуються на місцях. За таких обставин не має значення, наскільки Закон вдалий і прогресивний. Він втрачає будь-яку свою вагу, якщо окремі його пункти нівелюють або ігнорують у регіонах. Це проблема не тільки соціальної сфери.

Що ж стосується безпосередньо роботи Фонду, то головне, з моєї точки зору, - не зупинятися. У Дніпропетровську є багато невирішених питань, зокрема спеціально оснащеного для інвалідів міського транспорту, створення нових реабілітаційних закладів, забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів  житлового та громадського призначення. Тисячі інвалідів й досі залишаються без роботи.

У нас є приклади світової практики, на які варто рівнятися. Ну, а завдання максимум  - самим стати таким прикладом.

Ви були одним з ініціаторів створення Громадянського активу Дніпра. Чому виникла така потреба?

В нашому місті є велика кількість небайдужих людей до проблем економічного, соціального, культурного розвитку нашої держави. Але великий потенціал розумного, доброго, вічного, закладений в наших людях, на жаль, не завжди затребуваний можновладцями. Не дивлячись на всі проблеми, патріотично налаштована частина суспільства завжди шукала шляхи до покращення життя країни. Я відношу себе до тих людей, яким не байдуже майбутнє України, хоч як патетично це не звучить.

Багато років я був членом Народного Руху України, Української Народної партії. Я й дотепер симпатизую національно-демократичним ідеям, але практика політичного життя вимагає нових підходів до перетворень суспільного життя, потрібні нові інструменти та технології. Прекрасно це розуміючи ми й згадали про громадсько-політичні об'єднання -перевірений механізм впливу громадськості на суспільні перетворення, зокрема на місцевому рівні.

ГРАД, з моєї точки зору, перспективне громадську об'єднання, яке конкретними діями здатне змінити ситуацію в Дніпропетровську на краще. Навколо ГРАДу об'єднуються політично та соціально активні мешканці нашого міста, які мають на меті не гаслами, а конкретними програми змінювати його обличчя.

Чи можуть мешканці Дніпропетровська, з Вашої точки зору, самотужки боротися за свої права?

Історичний досвід людства показує, що лише у боротьбі за свої права тих чи інших верств населення відбуваються зміни у суспільстві. На мою думку, якщо споглядати перебіг подій зі сторони і сподіватися на когось у вирішенні своїх власних питань, результат буде невтішним. Я вважаю, що кожна людина повинна займати активну життєву позицію, ставити собі мету на прагнути її досягти.

Звичайно,  умовах постіндустріального суспільства та особливо в умовах мегаполісу самотужки боротися за свої права важко. Як на мене, то ми знайшли ідеальне рішення - об'єднуватися в громадські організації!

Без чого Ви не уявляєте собі Дніпропетровськ?

За освітою я історик, за станом душі - романтик. Тому, мене приваблюють куточки історичної частити міста, яких з кожним роком, на жаль, стає все менше і менше. Індустріальні та постіндустріальні краєвиди - це не для мене.

 

Спілкувалася Анастасія Ялова

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...
Максим Мірошниченко

Як почнеться розвал росії?

Поразку на полі бою путінський режим не переживе. Може в конвульсіях буде оголошення мобілізації, але вона провалиться і режим розсипеться сам собою. Повернення Україні Донбасу і особливо Криму відкри...
Перемовини дають Путлеру тактичну передишку, шанс закріпитися на окупованих територіях, перегрупуватися, обманути і знову піти в наступ, щоби змусити нас до капітуляції. Ми маємо битися, щомиті і...
Раптом мені наснився мій колишній китайський партнер, пан Лю, дуже шанований у Китаї бізнесмен та інвестор, засновник багатомільярдного фонду. Він серйозно дивився на мене і говорив: "Лосія ето оцінь,...