App Store Google Play

Третій Майдан неможливий без Януковича

12.12.2018 10:00
Третій Майдан неможливий без Януковича

У річницю другого Майдану деякі міркують про третій. Але особливість в тому, що український Майдан неможливий без Януковича.

"Янукович" - це уособлення темного майбутнього. Той, хто втілює в собі думку про те, що завтрашній день неминуче буде гірший, ніж вчорашній. Той, хто здатний об'єднати настільки різну країну проти себе. Той, заради повалення якого Україна здатна повстати. І ця ніша сьогодні вакантна.

Той табір, який колись єдиним фронтом виступав проти минулого президента, встиг роздрібнитися в епоху нинішнього. Україна ділиться на тих, хто вважає, що час працює на країну і тих, хто впевнений, що він працює проти неї. Перший табір акумулював "адептів перемоги". Другий - "адептів зради".

Філософію "зради" звинувачують в тому, що вона вигідна Кремлю. Її адептів - в тому, що вони сіють зневіру, знецінюють Майдан і всі зміни, що відбулися після нього.

Філософію "перемоги" звинувачують в замилюванні очей. Її адептів - в тому, що вони намагаються виправдати корупцію, злодійство і прикривають війною відсутність системних реформ.

Особливість в тому, що всі мають рацію. І всі неправі.

Світогляд тотальної "зради" дійсно вигідний Кремлю. Тотальна невіра, розчарування і фрустрація - ось ті три кити, на які спирається російський порядок денний в Україні. "Ви програли". "Нічого не добилися". "Нові гірше старих". Ці гасла Кремль намагається перетворити в світоглядний депозит. Який потім стане приносити потрібні дивіденди.

Світогляд тотальної "перемоги" дійсно вигідний корупціонерам. Дозволяє прикриватися патріотизмом. Оголошувати журналістські розслідування - підступами ворога. Будь-який мітинг можна оголосити грою на користь агресора. Будь-яке невдоволення - записати в спроби "розгойдати човен".

Але правда, як це часто буває, десь посередині.

Тому що саме "філософія зради" з усім її скепсисом і недовірою виконує роль "контрольних вагів". Вона змушує активістів стежити за чиновниками. Журналістів - писати про зловживання. Небайдужих - чергувати під судами під час розгляду резонансних справ.

А "філософія перемоги" - це уміння співставляти результат зі стартовими позиціями. Здатність не ігнорувати прогрес і зміни. Це вміння не впадати в біснування, спекуляції і тотальні узагальнення.

Крайнощі токсичні. Дистильована "зрада" чревата фрустрацією, пораженством і робить свого адепта "корисним ідіотом" в руках Москви. Дистильована "перемога" перетворює свого адепта в "комсомольця" і "корисного ідіота" в руках вітчизняних глитаїв.

Тотальне "перемогобєсіє" нічим не краще тотального "зрадобєсія"

Беззастережна перемога будь-якого з таборів чревата. Тотальне "перемогобєсіє" нічим не краще тотального "зрадобєсія".

Обидва ці світогляди здатні приносити як шкоду, так і користь. У кожен із цих порядків денних сьогодні інвестують як зі щирих мотивів, так і з кон'юнктурних. Немає нічого гіршого, ніж судити протилежний табір за його гіршими представниками.

П'ять років тому Україна мала конкретного антигероя. Етичний і естетичний вододіл виглядав очевидним. Зло мало ім'я і посаду. Проти нього було легко згуртуватися - і тому Майдан переміг.

Але якщо п'ять років опісля ви ностальгуєте за етичною простотою вуличного протесту - це ще не дає вам право розкидатися ярликами.

Facebook автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!

«Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!», - так закінчуються богослужіння у Православній Церкві України.І ці слова не просто протокольне звернення до вірян згідно церковних канонів. Це те, до чого закли...
Без усякої скромності скажу, але правду.Дуже часто, особливо після чергового мого спітчу про наших політиків, мене питають:"Ну от, кого! Кого! Ти! Ти, особисто, ти! Бачиш гідним посади Президента?"Від...
Соборність - один з наріжних каменів фундаменту Держави, головна державотворча цінність і якість.І в смислі об‘єднання у національній державі всіх земель, населених народом.І в смислі панування...
Днями завдяки щасливому збігу обставин (спочатку в інтелектуальних іграх, а потім в робочому колективі) став глядачем вистави "Дульсинея Тобосская" в Дніпровському театрі Театр "Верим" /// Theatr...