App Store Google Play

Самоспалення на знак протесту радянській агресії: у Дніпрі відзначили 50-річчя подвигу Василя Макуха

06.11.2018 16:00
Самоспалення на знак протесту радянській агресії: у Дніпрі відзначили 50-річчя подвигу Василя Макуха

Сьогодні, шостого листопада, у Дніпрі під час літературно-мистецького заходу вшанували пам'ять Василя Макуха. 50 років тому він здійснив публічне самоспалення в знак протесту проти тотальної русифікації українців і збройної агресії СРСР на територію Чехословацької республіки. Подробиці повідомляє кореспондент Дніпрограда з місця проведення - інформаційно-виставкового центру Mediaprostir.

Організатор заходу, голова ГО “Дніпровське товариство політичних в'язнів і репресованих” Іван Дремлюга розповів, що 5 листопада 1968 року мешканець Дніпра Василь Макух заявив свій протест проти комуністичної системи та вторгнення радянських військ в Чехословаччину.

«Василь Макух здійснив публічне самоспалення в Києві, на Хрещатику, напередодні чергової річниці жовтневої революції. Він свідомо пішов на жертву, тож самоспалення – це його останній бій патріота, який відстоює українські цінності. Перед здійсненням подвигу він виклав мотиви свого вчинку у листі до ЦК КПУ. Зміст цього листа довгий час приховувався КДБ, лише після відкриття архівів СБУ на наш запит нещодавно відповіли та надали фотокопію тексту листа», - пояснив Іван Дремлюга.

Тож унікальністю заходу стало публічне оприлюднення фрагментів ретельно приховуваного листа героя. Як зазначається, у зверненні Василь Макух писав, що він як колишній боєць УПА відбув покарання та залишився жити у тогочасному Дніпрі. Він висловився про фальшивість світу радянської русифікації, в якому домінують росіяни, принижуючи українців.

Звертаючись до тодішнього першого секретаря ЦК КПУ Петра Шелеста, активіст акцентував на різниці реальної ситуації в Україні від звітів партійної номенклатури КПУ. Наприкінці листа Василь Макух поставив компартію перед фактом майбутнього протесту та наголосив, що приносе своє життя в жертву українському народу.

Також під час літературно-мистецького заходу глядачам продемонстрували фрагменти відеофільмів про невизнаного героя, дослідники наголосили на важливих фактах в його біографії.

Окрім цього, представники Дніпровського товариства політичних в'язнів і репресованих провели церемонію вшанування на цвинтарі біля могили Василя Макуха.

Нагадаємо, що у Дніпрі 14 листопада відзначають 90-річчя з дня народження Василя Макуха

Нещодавно відбулось засідання громадського дискусійного клубу при Дніпропетровській обласній державній адміністрації “Dnipro Live”. Учасники обговорювали вчинок людини-смолоскипа Василя Макуха і його оцінку з точки зору сучасної України. 

Також у Празі на вулиці Українська відбулося відкриття мосту й таблички на честь Василя Макуха.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!

«Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!», - так закінчуються богослужіння у Православній Церкві України.І ці слова не просто протокольне звернення до вірян згідно церковних канонів. Це те, до чого закли...
Без усякої скромності скажу, але правду.Дуже часто, особливо після чергового мого спітчу про наших політиків, мене питають:"Ну от, кого! Кого! Ти! Ти, особисто, ти! Бачиш гідним посади Президента?"Від...
Соборність - один з наріжних каменів фундаменту Держави, головна державотворча цінність і якість.І в смислі об‘єднання у національній державі всіх земель, населених народом.І в смислі панування...
Днями завдяки щасливому збігу обставин (спочатку в інтелектуальних іграх, а потім в робочому колективі) став глядачем вистави "Дульсинея Тобосская" в Дніпровському театрі Театр "Верим" /// Theatr...