App Store Google Play

Самоспалення на знак протесту радянській агресії: у Дніпрі відзначили 50-річчя подвигу Василя Макуха

6 Листопада 16:00
Самоспалення на знак протесту радянській агресії: у Дніпрі відзначили 50-річчя подвигу Василя Макуха

Сьогодні, шостого листопада, у Дніпрі під час літературно-мистецького заходу вшанували пам'ять Василя Макуха. 50 років тому він здійснив публічне самоспалення в знак протесту проти тотальної русифікації українців і збройної агресії СРСР на територію Чехословацької республіки. Подробиці повідомляє кореспондент Дніпрограда з місця проведення - інформаційно-виставкового центру Mediaprostir.

Організатор заходу, голова ГО “Дніпровське товариство політичних в'язнів і репресованих” Іван Дремлюга розповів, що 5 листопада 1968 року мешканець Дніпра Василь Макух заявив свій протест проти комуністичної системи та вторгнення радянських військ в Чехословаччину.

«Василь Макух здійснив публічне самоспалення в Києві, на Хрещатику, напередодні чергової річниці жовтневої революції. Він свідомо пішов на жертву, тож самоспалення – це його останній бій патріота, який відстоює українські цінності. Перед здійсненням подвигу він виклав мотиви свого вчинку у листі до ЦК КПУ. Зміст цього листа довгий час приховувався КДБ, лише після відкриття архівів СБУ на наш запит нещодавно відповіли та надали фотокопію тексту листа», - пояснив Іван Дремлюга.

Тож унікальністю заходу стало публічне оприлюднення фрагментів ретельно приховуваного листа героя. Як зазначається, у зверненні Василь Макух писав, що він як колишній боєць УПА відбув покарання та залишився жити у тогочасному Дніпрі. Він висловився про фальшивість світу радянської русифікації, в якому домінують росіяни, принижуючи українців.

Звертаючись до тодішнього першого секретаря ЦК КПУ Петра Шелеста, активіст акцентував на різниці реальної ситуації в Україні від звітів партійної номенклатури КПУ. Наприкінці листа Василь Макух поставив компартію перед фактом майбутнього протесту та наголосив, що приносе своє життя в жертву українському народу.

Також під час літературно-мистецького заходу глядачам продемонстрували фрагменти відеофільмів про невизнаного героя, дослідники наголосили на важливих фактах в його біографії.

Окрім цього, представники Дніпровського товариства політичних в'язнів і репресованих провели церемонію вшанування на цвинтарі біля могили Василя Макуха.

Нагадаємо, що у Дніпрі 14 листопада відзначають 90-річчя з дня народження Василя Макуха

Нещодавно відбулось засідання громадського дискусійного клубу при Дніпропетровській обласній державній адміністрації “Dnipro Live”. Учасники обговорювали вчинок людини-смолоскипа Василя Макуха і його оцінку з точки зору сучасної України. 

Також у Празі на вулиці Українська відбулося відкриття мосту й таблички на честь Василя Макуха.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

У нас чергова серія саги про #мовнийпатруль у Дніпрі. Цього разу у центрі нашого епізоду феєрична відмазка Стоп Нелегал - Закон один для всіх, два активісти якої ̶Б̶о̶ш̶и̶р̶о̶в̶ ̶т̶а̶ ̶П̶е̶т̶р̶о̶в̶ і...
Останнім часом, коли дивлюся на те, що відбувається навколо, вже вкотре мені спадає на думку аналогія між Україною та Іудеєю часів Другої Іудейської війни. Події тої війни досить живописно описав у св...
Ярослав СИНИЦЯ

Станиця Луганська

Станиця Луганська зараз,це  не те, що було три роки тому.  Людська натура така, що має здатність пристосовуватись до будь-яких умов, і за дуже короткий час. Про війну тут нагадують цілі квар...
Наслідки Першої Світової для України оформилися у конкретний факт та конкретну дату 14-го листопада 1918-го року.У цей день гетьман Павло Скоропадський видав грамоту про воз'єднання на федеративних на...