App Store Google Play

Побороти побори

23 Серпня 18:00
Побороти побори

Система поборів та хабарів у дніпровських лікарнях системно налагодження та багатьма містянами вже давно сприймається як даність. Приходячи до державного медзакладу пацієнту відкрито називають ціну прийому та вартість консультації лікаря. Окрім того, доводиться платити практично за все – аналіз крові, флюорографію чи УЗД. При цьому медики прикриваються так званими «благодійними внесками», хоча пацієнти не завжди мають бажання віддавати власні кошти за те, що здавалося б має бути безкоштовним. Дніпроград спробував розібратися, як відрізнити благодійність від звичайного вимагання та як захистити себе від хабарництва у лікарнях.

Добровільно-примусово

20 гривень на ведення картки у реєстратурі, 250 за прийом лікаря, 50 гривень за один аналіз - медичні заклади Дніпра перетворились на майже приватні структури. Форма власності ніби державна, а от послуги - платні. Ба більше, ціна цих послуг давно не відстає від вартості у приватних клініках.

Добровільно-примусові побори називають «благодійними внесками». Тобто людина сама мала би вирішувати, скільки грошей давати і чи давати взагалі. Але пацієнтів не просто ставлять перед фактом «платіть!», а й оголошують конкретну суму, яку треба внести. При цьому облік коштів, які надходять таким способом до лікарні, не ведеться.

Що говорить закон

Згідно Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”, благодійна діяльність – це добровільна особиста та майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара. Міністр охорони здоров’я Уляна Супрун наголошує, що вимагати благодійний внесок ніхто не має права, адже ключове слово у цьому твердженні - "добровільно".

«Благодійні внески не можуть бути обов’язковими для сплати, а будь-які примусові збори коштів - неприпустиме явище в медзакладах. Невиконання цих вимог тягне за собою адміністративну або навіть кримінальну відповідальність», - зазначає Уляна Супрун.

Міністр наголошує, що про гроші, які були отримані від пацієнта, лікар має публічно звітувати, адже з 1 січня 2018 року медзаклади зобов’язані щоквартально інформувати про зібрані кошти та напрями їх використання.

«Тепер у кожній лікрані, яка збирає благодійні внески, на доступному місці має бути розміщена інформація: скільки коштів зібрано і на які потреби - ліки, витратні матеріали, медичні вироби тощо. Також про це має бути опубліковано на сайті медзакладу або на сайті обласного департаменту чи управління охорони здоров’я», - зазначає Супрун.

При цьому платежі з рук у руки не можуть вважатися законними і апріорі є побором. Краще  вносити кошти на спецрахунок, який має кожна лікарня для благодійних внесків. 

«У кожного лікувального закладу є благодійний рахунок, куди бажаючі можуть тільки добровільно перераховувати кошти. Інформація фіксується на інформаційних стендах та сайтах самого лікувального закладу і на сайті департаменту охорони здоров'я. Крім того, головний лікар кожного лікувального закладу щоквартально здає в департамент звіт про гроші, які надійшли за квартал та куди їх було витрачено», - наголосила начальник відділу кадрової роботи та юридичного забезпечення департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської ОДА Ольга Устимчук.

Фінансування лікарень

Наприклад, на благодійний рахунок Дніпропетровського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії Дніпропетровської обласної ради в 2017 році надійшло 1 мільйон 170 тисяч гривень. Проте директор Кардіоцентру наголошує, що благодійні пожертви складають незначну частину загального бюджету медзакладів.

«Усі лікувальні установи області фінансуються з обласного бюджету в повному обсязі. Це  і зарплата працівників, оплата комунальних послуг, закупівля медикаментів екстреної та невідкладної допомоги, витратних матеріалів та ремонти приміщень. Також є додаткове фінансування, наприклад у 2017 році за програмою боротьби з серцево-судинними захворюваннями «Здоров'я Дніпропетровщини» наш центр отримав 50 млн грн на закупівлю спеціалізованих медикаментів та витратних матеріалів, ще 20 млн грн отримали з державного бюджету країни на закупівлю сучасного обладнання кардіоцентру», - повідомила директор Кардіоцентру Олена Лугова.

Медик зазначає, що попри фінансування питання незаконних поборів в лікарні залишається відкритим.  

«Поки лікарі і пацієнти будуть мовчати про вимагання хабарів, то побороти це коло буде неможливо. Тільки публічні покарання хабарників і відмова пацієнтів платити може щось змінити. Також нова медреформа, яка передбачає прозору систему фінансування медицини, поступово звільнити людей від постійних поборів», - зазначила Лугова.

Як не заплатити хабар

Якщо з вас вимагають надати так звану «благодійну допомогу» готівкою, миючими засобами, канцтоварами, медикаментами чи іншим, то варто нагадати, що будь-який факт вимагання карається Законом відповідно до Кримінального кодексу України.

«Через те, що вимагання відбувається в усній формі, довести цей факт складно, тим пак покарати лікаря. Але ви маєте повне право поскаржитися в правоохоронні органи або в департамент охорони здоров'я ДніпроОДА.  В будь-якому випадку, не давайте медпрацівникові грошей, одразу йдіть до головного лікаря медзакладу або до його заступника. Тоді лікарня буде зобов’язана провести службове розслідування та відзвітувати перед департаментом охорони здоров’я про отримані результати. Якщо без грошей лікар відмовляється вас лікувати – викликайте поліцію, надавайте інциденту розголосу», - зазначила Ольга Устимчук.

Окрім того, з 2017 року функціонує спеціальний сайт, де кожен житель області може в режимі онлайн не тільки отримати інформацію по всім обласним лікарням Дніпропетровщини ,зокрема про медичне обладнання, закуплене за рахунок бюджету та послуги, а й залишити скаргу, якщо у пацієнта попросили за обстеження гроші.

 

 

 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Ярема ГАЛАЙДА

Нецікава правда війни

Знову завівся з хлопцями про «правду війни». Ну, в сенсі чи треба показувати в кіно цю саму правду.Треба!Але, якщо всю її показувати в кіно, то це буде фігня, повна заунивності і нудьги.Ну...
Для соціальних виплат від держави необхідно відкрити рахунок в національному Ощадбанку. Цікаво, як обличчя держави проявляється у фінансових установах.Заходжу у відділення банку в центрі Дніпра. Довго...
Максим Мірошниченко

Зрозумілість

Можливо, єдиний мотив, який може мобілізувати широкі кола виборців, який буде сприйматися як прогресивний та новий. Не легалайз, не легалізація проституції, гендерна політика і т.д.Поясню. У 2015-16 р...
У нас небезпідставно прийнято вважати, що українська влада використовує ситуацію з війною у внутрішніх політичних іграх, в тому числі і в узурпацію.Гомо політикус в усі часи було важко втриматися від...