App Store Google Play

Дмитро Яворницький - академік, який прагнув зробити Дніпро українським містом, - історики

03.08.2018 15:00
Дмитро Яворницький - академік, який прагнув зробити Дніпро українським містом, - історики

5 серпня у Дніпрі відбудуться урочистості до Дня пам’яті академіка Дмитра Яворницького. У зв'язку з цим сьогодні, 3 липня, науковці пояснили дніпрянам значення постаті вченого. Про це повідомляє кореспондент Дніпрограда зі слів завідувачки Меморіального будинку-музею Яворницького Яни Тимошенко та громадських діячів.

Яворницький – ідейний лідер для всіх мешканців Дніпра, які прагнуть жити в українському місті. Саме академік об’єднав на початку ХХ століття українську громаду в колишньому Катеринославі, адже на той час місто намагалися зробити російською колонією. Крім того, він є ідейним натхненником всіх, хто цікавиться козацькою спадщиною Січеславщини.

«Дмитро Яворницький пішов з життя 5 серпня 1940 року на 85 році життя. Його поховання відбувалося дуже нетрадиційно. За спогадами, у місті не можна було знайти квітів, тому що їх розкупили на похорон академіка. Площа біля його будинку була заповнена людьми, замість поховального маршу спочатку грав козацький», - розповіла Яна Тимошенко.

Зі слів Яни Тимошенко, у Дніпрі влада в усі часи робила все можливе, щоб про Яворницького говорили якомога менше. Тож у міській політиці завжди спостерігався феномен стирання пам’яті про козацького батька. Завідувачка Меморіального будинку-музею підкреслила, що наразі міська влада також практично не долучається до збереження спогадів про вченого.

«Сьогодні ми спостерігаємо ідентичну картину, адже пам'ять про Яворницького живе лише серед громадськості. Перейменування центрального проспекту Дніпра, який зараз називається ім’ям Дмитра Яворницького, я не вважаю офіційним актом вшанування пам’яті. Навіть під час простих меморіальних заходів біля пам’ятника академіка не з’являються представники місцевої влади. Там ніколи не буває офіціозів, тому приходять ті, хто дійсно віддає шану та розуміється на важливості справи вченого», - додала Яна Тимошенко.

На думку істориків, у 1933 році Дмитро Яворницький написав одну з кращих історій Дніпра. Попри те, що йому заборонили друкувати наукову працю української мовою, академік зібрав матеріали про автентичне минуле міста.

«Дмитро Яворницький належить до людей-інсталяторів, тому що пробуджує у сучасниках генетичну пам'ять. Його постать надає силу та поштовх до наступних звершень. Музей, будинок та могила вченого – це все місця сили для теперішніх жителів Дніпра», - висловився громадський діяч Юрій Якуба.

Нагадаємо, що у неділю, 5 серпня, у Дніпрі відбудуться урочистості до Дня пам’яті академіка, вченого, дослідника козацтва, громадського діяча міста та регіону Дмитра Яворницького.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Дніпро. Кам’яний хрест на Соборній площі. Біля нього поховано чотирнадцять січових стрільців.Межа 1918-1919-го ріку. Коли вони гинули за Україну, то хтось домовлявся з ворогами. Тільки січові ст...
Томос - це прекрасно! Я теж радію і святкую, і теж вважаю, що це велетенський крок від Москви в плані духовної та релігійної незалежності. І хоча зараз не середньвіччя, а тому церква формально - це ще...
В українських ЗМІ як регіонального так і національного рівня багато недоліків і проблем. Серед них пріоритетна швидкість подання інформації замість якості, через що інформація буває недостовірною. Окр...
Раджу всім, хто має намір віддати свій голос за кандидата-#ідітьусраку не обмежуватися полумєрамі і одразу голосувати за Тимошенко.Завжди логічно голосувати за основного кандидата, а не за його т...