App Store Google Play

ІТ-індустрія як шанс України на ривок

4 Липня 14:00
ІТ-індустрія як шанс України на ривок

Україна активно євроінтегрується не перший рік. втім, що легко зробити туристам - оформивши біометрику та закинувши речі в наплічник, не так просто зробити бізнесу. Хоча, враховуючи відрив рівня економіки україни і Євросоюзу, ми маємо це робити величезними кроками. В багатьох галузях є певні перешкоди для активного розвитку - зазвичай вони спричинені діями попередньої або вже нинішньої влади. Проте існує сфера, в якій українці не гірші за європейців, ба більше - на високому рівні в порівнянні з фахівцями усього світу. Це ІТ-сфера, про успіхи і негаразди якої поговоримо у цій статті.

Що собою представляє український ІТ-ринок, на що він орієнтований і де вирізняються вітчизняні фахівці добре знає засновник інвестиційного фонду Fison, відомий дніпровський айтівець Дмитро Томчук.

“ІТ-ринок - це, в першу чергу, стартапи. Стандартна картина: виконавці винаходять продукт, шукають можливості його розвивати, і при цьому дуже мала частина з них орієнтується на свого ж користувача. У дев'яти випадках з десяти вони хочуть закордонного користувача, європейського, чи навіть світового. Фаундери та команди мріють про заможного, стабільного та без сюрпризів кастомера. Їм потрібна стабільність і перспектива. І більшість з них бачать її не в цій країні. Мета - глобальний ринок, його можливості, шанс йти далі”, - ділиться досвідом з кореспондентом Дніпрограда Дмитро Томчук.

На його думку, складна політична та економічна ситуація в країні не дає можливість стартаперам орієнтуватися на українського користувача.

“Український користувач часто розглядається як тестовий майданчик, можливість відпрацювати і доопрацювати продукт перед тим, як він буде запропонований західному -  уїдливому й прискіпливому - покупцеві. Але при нормальній ситуації, коли нормалізується економіка країни, розробник буде зорієнтований на внутрішній ринок, тому що внутрішній ринок дасть йому все, про що він мріє. Це в ідеалі”, - зазначив дніпровський інвестор.

Про успіхи українських айтівців має багато вражень фахівець з інновацій та електронної демократії  Яніка Мерило, яка приїхала з Естонії ділитися європейським досвідом електронної демократії з Україної, зокрема з Дніпром.

“Українські ІТ-фахівці однозначно на високому професійному рівні і конкурентоспроможні з фахівцями будь-яких країн. Це доводять і наші досягнення в різних рейтингах і, на жаль, еміграція українців для для роботи в топових компанії світу. Місцеві компанії конкурентоспроможні в сфері ІТ-аутсорсингу, що показує номінація України в минулому році на найкращу країну для ІТ-аутсорсингу, а також портфель топових світових клієнтів. Наприклад дніпропетровські ІТ-компанії співпрацюють з такими світовими компаніями як Siemens, AMD, Procter & Gamble та іншими. Взагалі динаміка обсягів продажу в ІТ індустрії дуже хороша і очікується продовження її збільшення до 20% на рік”, - повідомила Яніка Мерило.

Як стверджує Дмитро Томчук, багато країн світу ганяються за українськими розробниками. Наші фахівці всюди і працюють вони всюди, по всьому світу. Це непогано - набиратися досвіду в різних країнах, але проблема в тому, що українські фахівці не розглядають можливість повертатися в Україну, не хочуть працювати в українських компаніях. Одна з причин цьому - перешкоджання влади вести бізнес. Наразі держава не сприяє розвитку ІТ-бізнесу, і навіть екстремально йому перешкоджає - Дмитро і Яніка згадують про захоплення і розгром рейдерами або силовиками деяких компаній.

“Такого витоку мізків, особливо, айті-мізків з країни, як за останнє десятиріччя, й особливо за останні п'ять років не було ніде і ніколи. Люди їдуть і працюють на інші країни і компанії. А ось що зробити, щоб українські компанії виходили на європейський ринок - це питання цікавіше. Дати їм можливість працювати. Можливість розвиватись. Робити хоч щось. Як вийде на Європейський ринок компанія, в якій відбулося “маски-шоу”? Сервера якої в сміттєвих мішках закидувалися солдатами через борт у вантажівку? Сприяти може ось що: не заважати людям працювати і розвиватися. Прибрати руку з горла. Зупинити терор. Я не кажу про створити умови. Це інша тема. Але треба якось елементарно дати жити”, - розповів Дмитро Томчук.

Думку про те, що найкраща допомога від держави - це принаймні не перешкоджати природному розвитку розділяє і експерт з Естонії: “Держава може не заважати, спростити умови ведення бізнесу, успішно боротися з корупцією, не проводити маски-шоу і забезпечити захист прав і власності. І звичайно-ж критично важливо забезпечити рівень освіти, відповідний сучасним вимогам. Це було б уже добре, а потім можна думати, як фундаментально допомагати”.

Як переконує Яніка Мерило, наразі в Україні йде розвиток інформатизації. Є досягнення в електронній демократії, а також успіхи у впровадженні Бюджету участі та перехід на систему електронних закупівель Prozorro.

“Хто з нас сподівався, що 3G або 4G стане звичною нормою життя ще кілька років тому? Ще не так давно ми не мали ані методів електронної ідентифікації приватних осіб, ані електронних послуг, а сьогодні вже мільйони людей користуються електронними послугами. Рік тому в Дніпрі ще не було реєстра жителів, а сьогодні вже 350 000 жителів не повинні носити повторну довідку про склад сім'ї для соцслужб, скоро і комунальних служб. Декілька років тому не було ПроЗорро і Бюджету участі, а сьогодні тільки в Дніпрі завдяки Prozorro ми заощадили понад 800 мільйонів гривень, а через Бюджет Участі і Банк ІД проголосували більш ніж 3% населення Дніпра. Але на жаль повна цифровізація вимагає часу. Маленька Естонія проходила цей шлях 20 років, а при цьому президент Естонії Керсті Калюлайд похвалила Дніпро за наші досягнення”, - розповіла фахівець з інформатизації.

Україна - велика за площею, багатогранна країна, з великою кількістю працездатного населення, що має гарні за сучасними світовими мірками здібності. Втім, її законодавча і організаційна модель не передбачає конструктивної ініціативи, конкуренції й тим пак вільного ринку. Аби наздогнати рівень розвитку країн ЄС нам необхідно швидко бігти і стрибати вище голови, а ми ледь рухаємось маленькими кроками, долаючи крім природного історичного опору величезний чиновницький.

ІТ-індустрія - та перспективна галузь в країні, що може швидко витягнути нас із ями занепаду. Та для цього потрібно не перешкоджати її функціонуванню і заохочувати фахівців залишатися жити та працювати на Батьківщині.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Наслідки Першої Світової для України оформилися у конкретний факт та конкретну дату 14-го листопада 1918-го року.У цей день гетьман Павло Скоропадський видав грамоту про воз'єднання на федеративних на...
Юрій Фоменко

Птаха війни

Птаха війни. Вона над моєю хатою в Діброві літає на схід і повертається на Кодак.    В уяві, замість звуку її двигуна я чую стогін поранених, голоси лікарів і тиху молитву піл...
 Не дивлячись на певний застій українського кінематографу в “нульових” роках, сьогодні чи не щотижня на екрани кінотеатрів виходять нові вітчизняні стрічки, які без сумніву виводять н...
Марія СОЛОМОНОВА

Чергове шкільне отруєння

Дніпро. Чергове шкільне отруєння. І з вчорашнього дня жодного коментарію з боку відповідного департаменту міськради.Минулого разу, коли було масове отруєння дітей 62-ї школи, мер міста принаймні напри...