App Store Google Play

У Дніпрі відкрили відреставровану найбільшу в Україні діораму "Битва за Дніпро"

25.06.2018 16:40
У Дніпрі відкрили відреставровану найбільшу в Україні діораму "Битва за Дніпро"

Сьогодні, 25 червня, у Дніпрі презентували одну з найбільших у світі діорам "Битва за Дніпро", яку реконструювали вперше за 40 років існування в історичному музеї ім. Д.І.Яворницького. Про це повідомляє Дніпроград з місця подій.

Унікальна пам'ятка розповідає про події Другої світової війни, коли у вересні-жовтні 1943 року відбувалося форсування ріки Дніпро в районі сіл Військове-Вовніги Солонянського району. Діорама "Битва за Дніпро" за понад 40 років жодного разу не реставрувалася. За час існування епічного живописного твору відбувся природний процес старіння полотна, фарбового шару, який негативно вплинув на зовнішній вигляд твору та на стан збереженості самого музейного предмета.

"Значної шкоди діорамі завдали і неодноразові затікання вологи під час аварій, які були спричинені помилками при будівництві об’єкта. На частині живопису утворилися значні нашарування солей, які частково зруйнували живопис та ґрунт. Багаторічні пилові забруднення спотворили живописне зображення. Не менш пошкодженим був і передній план діорами, частина предметів якого була повністю зруйнована дією вологи", - розповів радник голови ДніпроОДА Юрій Голік.

Через занедбаний стан не тільки полотна, а й споруди, де розташована діорама, було вирішено відреконструювати й саме приміщення. Надзвичайно складну реставрацію було розпочато у 2017 році. Її здійснили провідні художники-реставратори та експерти з усієї України.

"Навесні минулого року зібрали істориків з усієї України. Прописали стратегію та взялися до роботи. Реставрації потребував чи не кожен сантиметр. Полотно та предметний план ретельно відмили і лише потім взялися за пензлі з фарбою. Щоб створити ефект присутності, мальовані тут навіть тіні на предматах, що перед полотном. У діорамі відремонтували покрівлю, яка раніше протікала. Окрему увагу було приділено новій системі освітлення. Вона, на відміну від старої, не псує олію на полотні", - розповів керівник проекту реконструкції діорами Дмитро Іванов.

У музеї також новий формат екскурсії. В руках у гіда замість указки - планшет. Гаджетом екскурсовод може регулювати освітлення, увімкнути найбільший в області кіноекран - він опускається перед полотном, повністю закриваючи його. 

"Екран - суцільне 25-ти метрове полотно. Він більший навіть ніж в IMAX. Зображення транслюється завдяки чотирьом проекторам", - зазначив Дмитро Іванов.

 

На екрані демонструють фільм про Другу світову, який створили спеціально для показу в оновленій діорамі. У стрічці – спогади очевидців Другої світової, архівні відеокадри, реконструкція боїв.

"Для нас важливо показати правду про цю війну. Розповісти, що 52 тисячі людей загинуло під час форсування Дніпра. Розповісти, якою ціною далася перемога, силами і життями простих людей, яких кидали під танки та під кулі, не рахуючи їх кількість", - наголосив Юрій Голік.

Новими історичними фактами наповнили й усю експозицію Другої світової війни. Історики вважають, що музей був створений з однобокою точки зору радянської пропаганди.

«На першому поверсі якісно новий музей АТО. Вони дисонують між собою. В експозиції Другої світової треба правдиво розповідати, як почалася війна, про байдужість влади на долю солдатів, про окупаційний режим та інше. Ці аспекти якісно змінюють уявлення про ту війну, яку радянська пропаганда подавала героїчно, а не трагічно», - впевнений директор українського інституту вивчення Голокосту Ігор Щупак.

Символічним є те, що на одній зі стін залу викарбувані імена воїнів радянської епохи. З протилежного боку - фотографії героїв сучасності, які загинули в зоні АТО.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!

«Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!», - так закінчуються богослужіння у Православній Церкві України.І ці слова не просто протокольне звернення до вірян згідно церковних канонів. Це те, до чого закли...
Без усякої скромності скажу, але правду.Дуже часто, особливо після чергового мого спітчу про наших політиків, мене питають:"Ну от, кого! Кого! Ти! Ти, особисто, ти! Бачиш гідним посади Президента?"Від...
Соборність - один з наріжних каменів фундаменту Держави, головна державотворча цінність і якість.І в смислі об‘єднання у національній державі всіх земель, населених народом.І в смислі панування...
Днями завдяки щасливому збігу обставин (спочатку в інтелектуальних іграх, а потім в робочому колективі) став глядачем вистави "Дульсинея Тобосская" в Дніпровському театрі Театр "Верим" /// Theatr...