App Store Google Play

Дніпровський контргамбіт

25 Травня 14:00
Дніпровський контргамбіт

Чергова сесія міської ради яка відбулась минулої середи, піднесла усім її учасникам і дніпрянам неабиякий сюрприз. В останні місяці депутати голосували передбачувано, беземоційно і злагоджено – за попередньою домовленістю. Всі звикли до рекордно коротких сесій без обговорень, де кожен грав свою роль і розумів для чого.

Однак, вже напередодні сесії 23 травня спалахнула низка скандалів. Спершу виконавчий комітет затвердив рішення про зменшення бюджетних видатків на фінансування закладів естетичного виховання з метою переведення їх на режим самоокупності. Ще на етапі проекту ця ініцатива викликала обурення у дніпрян: батьки учнів музичних та художніх шкіл, педагоги і просто небайдужі городяни не лише активно висловлювали свою незгоду із запропонованою ініціативою, але й організувались у масштабний мітинг під стінами мерії.

Аби дещо вгамувати напругу, міський голова Борис Філатов буквально за півдоби до сесії вийшов з проголошеної на ФБ відпустки від соцмереж, аби повідомити, що він ветував відповідне рішення виконкому. Що, зрештою, не зупинило дніпрян – зранку під стінами міськради зібралось кількасот громадян.

Разом із тим, вже пізно ввечері у вівторок з’ясувалось, що на розгляд сесії вдруге за останній рік буде винесений  проект рішення, згідно з яким депутатам пропонується анулювати чинність Положення про застосування системи електронних закупівель товарів, робіт і послуг. По суті, депутатам наполегливо рекомендувалось проголосувати за відмову від обов'язкового використання системи відкритих торгів Prozorro для допорогових закупівель.

З 2016 року у Дніпрі діє знижена сума допорогових закупівель: без тендера за допомогою системи ProZorro всі комунальні підприємства і департаменти міської ради можуть купити товар або послугу лише на суму до 3000 грн.

На сесії ж депутатам  пропонувалось збільшити поріг до 200 тис.грн. Ця сума допорогових закупівель наразі передбачена Законом України «Про державні закупілі», однак наразі в Парламенті готуються розглянути президентську ініціативу щодо зниження граничної вартості допорогових державних закупівель товарів і послуг, при досягненні якої закупівля має здійснюватися в системі ProZorro, з 200 тис. до 50 тис. грн.

Очевидно, що попри доволі впевнену більшість, яку Філатов у різні способи спромігся сколотити у міській раді -  як підписанням меморандумів з колишніми затятими противниками, так і різноманітними «плюшками» у вигляді долучення до освоєння бюджету або посад, - на одностайну підтримку депутатів, навіть пригодованих, розраховувати не доводилось. Для фракцій БПП та Самопоміч таке голосування означало б відхилення від партійного курсу, адже саме їх лідери і були ініціаторами зниження допорогової суми. Водночас бодай позірно опозиційні фракції в умовах розголосу, якого набула ця ініціатива, не ризикнули б власним іміджем, «злившись» на користь міського голови.

Відтак, в залі зав’язалась емоційна дискусія, в ході якої Борис Філатов зрозумів, що «кіна не буде». Не змогли переконати обранців ані автор проекту – директор КП «Агентство розвитку Дніпра», укропівець Володимир Панченко, який, вочевидь витягнув жереб вносити скандальну ініціативу, ані головний розпорядник, під якого і планувалось рішення – Михайло Лисенко. Департамент останнього традиційно робить найбільше закупівель і, таким чином, зацікавлений зробити їх більш простими для себе і менш прозорими для суспільства.

Вкрай роздратований небажанням депутатів спростити життя мерії, «цар Борис» вдався до «домашньої заготовки» - такого собі контргамбіту, запропонованого, вочевидь своїм улюбленим радником – палким прихильником шахів Геннадієм Корбаном.

З виглядом переможця мер вдався до відвертого шантажу і скористався своїм правом на внесення на розгляд сесії невідкладного проекту - про визначення такого ж тритисячного порогу для закупівель товарів і послуг, які здійснюють депутати з виділеного їм з бюджету так званого «депутатського фонду», за рахунок якого вони вирішують проблеми своїх округів.

При цьому, міський голова одразу роздав депутатам заздалегідь надрукований проект рішення. Після тривалої плутанини з нумерацією питань у порядку денному, виявилось, що мерський проект опинився на місці проекту Панченка, посунувши останній вниз.

Розгублені і дезорієнтовані депутати, які виступали з критикою збільшення допорогової суми і, скоріш за все, були готові до обговорення  визначення компромісного варіанту, під прицілом камер не лише погодились внести запропонований Філатовим проект, але й несподівано для себе проголосували за нього мінімально прийнятною кількістю голосів, слідом, принагідно, «прокотивши» проект Панченка.

Плануючи сценарій сесії, Борис і Геннадій були готові до різних варіантів: грамотно спровокувавши депутатів, або, користуючись ставшою крилатою фразою Михайла Чечетова, "розвівши як кошенят", кожен з варіантів розвитку подій міський голова міг повернути на свою користь.

Якби депутатський корпус не знайшов в собі сміливості ускладнити самі собі життя, мер отримував повне право ганьбити їх на кожному кроці і звинувачувати в упередженості та лобіюванні власних інтересів. При цьому, депутати від «Укропу», отримавши відповідний інструктаж, сумлінно і дружно проголосували за проект міського голови, відтак, якщо б проект не набрав потрібної кількості голосів, реноме промерської фракції не постраждало б.

Ймовірніше за все, мер до останнього сподівався, що обранцям забракне сміливості, і хтось з ним малодушно не підтримає його ініціативу. Після цього він отримував можливіть сміливо дотискати їх на ухвалення проекту по збільшенню порогу закупівель для своїх департаментів та КП.

Втім, і невдача, яка спіткала мера з просуванням потрібного рішення, так само йому вигідна: переможцями тендерів і сьогодні стають лише "потрібні" люди, а своїм проектом він добряче підрізав крила депутатам, які за 1,5 роки до виборів втратили можливість «облизувати» своїх виборців на округах. Очевидно, що недосвідчені в роботі з ProZorro обранці, котрі досі не вичерпали свій цьогорічний фонд, навряд чи до кінця року встигнуть освоїти залишок суми, обмежившись видачею кількатисячної матеріальної допомоги. А можливо, що в найближчі кілька місяців навіть самі прийдуть до Філатова з ініціативою підняти суму допорогової закупки.

В кожному разі хитра гра, з якої стирчать вуха майстра схем і маніпуляцій Геннадія Корбана, стане Філатову у пригоді: щонайменше як тема для переможних і викривальних дописів у Фейсбуці.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Якась нездорова знову пішла хвиля від керівництва ЗСУ. То якийсь пулковник, маріупольський сиділець, добровольців не зміг за рік розгледіти, хоча вони у нього під носом були і сам Марік визволяли, і в...
Анастасія ГОРЯЧА

Прокидайтеся та дійте!

Типова картина типової української родини. Ранок, чоловік та дружина мовчки збираються на роботу. Швидка кава та сніданок. Діти зазвичай неохоче збираються до ненависної школи, а влітку прокидатись на...
Уже кілька тижнів на фейсбуці йде масова хвиля запитів на "дружбу" від явних ботів. Це не дивно - попереду нас чекають два роки гарячих виборів, - ми будемо обирати Президента, парламент, а потім ще м...
Музика, церква і спорт вже були "поза політикою". Тепер пан Медведчук вирішив додати в аполітичний список ще й кіно.Як бачимо, за планом вся наша культура повинна бути поза політикою. Поза українською...