App Store Google Play

Репетиція війни: як 13 років тому Янукович і Ко покликали Росію

28.11.2017 14:00
Репетиція війни: як 13 років тому Янукович і Ко покликали Росію

13 років тому в Україні закликали створити сепаратистський анклав. У розпал Помаранчевої революції команда Віктора Януковича зрозуміла, що влада вислизає у неї з рук. Без бою здаватися вона не збиралася (і не здалася, як показав 2014 рік). 28 листопада в Сєвєродонецьку союзники Януковича провели "Всеукраїнський з'їзд депутатів усіх рівнів", на якому презентували проект Південно-Східної Української Автономної Республіки (ПСУАР) зі столицею в Харкові.

За підсумками з'їзду стало ясно, що всередині України сформувалася організована сила, націлена на роділ країни. Правда, тоді з амбітного проекту "регіоналів" нічого не вийшло: Росія ще не була готова до активних дій, та й не було формального приводу для вторгнення, яким через десять років стало "повалення легітимного".

Референдум і ПСУАР

У сєвєродонецький "Льодовий палац" з'їхалися близько 3,5 тисячі делегатів різних рівнів: переважно члени Партії регіонів зі східних і південних областей. Де-юре вони зібралися, щоб обговорити політичну кризу, нібито викликану Помаранчевою революцією. Де-факто - щоб озвучити ультиматум: якщо не визнаєте перемогу Януковича, ми запустимо маховик сепаратизму в країні.

На з'їзді прозвучали відкриті заклики до повалення конституційного ладу. Делегати заявили про необхідність провести обласними радами референдуми, вивівши на голосування питання про недовіру державної влади. Ідею, до речі, сприйняли бурхливими оплесками.

Далі соратники Януковича запропонували створити ПСУАР - "державне утворення, у якого буде найдемократичніша Конституція в світі". Замахнулися "регіонали" відразу на вісім областей, Автономну республіку Крим та Севастополь. Але щоб нікому не було образливо, столицею назвали Харків, а не Донецьк.

У риториці наближених Януковича звучали незавуальованою загрози. Ось лише кілька дуже показових витягів з виступів делегатів:

"Прислухайтеся до нас сьогодні, приберіть людей з площ, сідайте за "круглі столи", і ми згодні розглядати будь-які питання. Тільки так можна зберегти нашу Україну. В іншому випадку ми підведемо її до крайнього кроку, якого не хоче жодна зі сторін" , - підкреслив тодішній мер Запоріжжя Євген Карташов.

"Ми повинні створити координаційну раду, ми повинні створювати бригади, ми повинні створювати цілі загони, ми повинні формувати свій захист... Просто так владу не беруть, ми її повинні завоювати", - заявила Людмила Кириченко, пізніше обрана в Раду від Партії регіонів .

"У день, коли раптом комусь спаде на думку проводити повторне голосування, ми на нього з вами не підемо, ми будемо проводити референдум про створення Південно-Східної держави", - зазначила майбутній віце-прем'єр України Раїса Богатирьова.

Протягом усього з'їзду раз у раз звучали скривджені репліки на адресу чинного президента Леоніда Кучми, який на той момент вже відчайдушно намагався позбутися статусу протектора Януковича. "Ідеї, які висловили керівники місцевих органів державної влади, не відповідають ні Конституції, ні українському законодавству", - скаже згодом Кучма.

До Росії - 40 км

Більше того, вже у 2004-му Янукович і Ко фактично натякали на збройну агресію Росії. "На будь-який випад у нас є гідна відповідь. Аж до самих крайніх заходів. І я хочу нагадати гарячим головам під помаранчевими прапорами: від Харкова до Києва 480 км, а до кордону з Росією - 40 км", - зірвав овації тодішній губернатор Харківської області, один з ідеологів Партії регіонів Євген Кушнарьов.

Власне, і сам з'їзд не обійшовся без посланників Росії. Ідеологами і натхненниками заходу називали кремлівських політтехнологів на чолі з колись впливовим фахівцем Глібом Павловським. Крім того, в Сєвєродонецьк приїхав тодішній міський голова Москви та співголова правлячої партії "Єдина Росія" Юрій Лужков. Його виступ, що претендує на зворушливість, трохи нагадує офіційну риторику РФ початкового періоду Революції Гідності.

"Ми бачимо з одного боку цей помаранчевий підгодовуваний шабаш, який претендує на те, щоб представляти повністю народ України. І з іншого боку ми бачимо спокійну силу творення, яка зібралася в цьому залі", - заявив Лужков, окинувши поглядом делегатів.

Повний дисонанс у сепаратистський з'їзд привніс фінальний акорд - гімн України.

Паростки сепаратизму, що не обрубали

Сепаратистські паростки тоді не проростили, але і не обрубали на корені. Ніхто з делегатів з'їзду не поніс відповідальності за заклики до повалення конституційного ладу, хоча стаття вимальовувалася більш ніж чітко. Слабкість "помаранчевого" керівництва дала про себе знати через десять років, коли проти ідеологів ПСУАР, що стала владою, повстав народ, а Росія зрозуміла, що остаточно втрачає Україну. Та ввела "ихтамнетов": спочатку у Крим, потім — у Донбас (неочікувано?). І розпочалася війна.

Обозреватель

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Рейдер из кремля

Чтобы картина о рейдерстве не только в Днепре, но и во всей Украине, была завершенной, её следует дополнить весьма немаловажным фактом, который дамокловым мечом завис над каждым украинцем, небезразлич...
92-роки тому Катеринослав перейменували у Дніпропетровськ. Звісно, не було ніяких референдумів/громадських слухань/можливості подати альтернативну петицію.Теоретично і зараз у місті живуть люди, які н...
Юрій Фоменко

Божі пензлики

У Бога є велика стара торба. Наскільки стара, що геть зношена і в латках. А у тій торбі: гачки, пензлі, гребінці, веретена, сита, сопілочки, граматки, вуздечки, тронки…   І ходить він з то...
Багато чую останнім часом про геройство, мотивованість та крутість, як необхідні якості для солдата. Скажу чесно: фігня це все, як на мене.Герої затикають подвигами чужі або ж свої помилки.Найкраще пр...