App Store Google Play

Менора як символ культури, традицій і бізнесу Дніпра

24.10.2017 14:00
Менора як символ культури, традицій і бізнесу Дніпра

Існує думка, що Дніпро відоме лише як місто індустріальне – з потужними підприємствами та одноманітною архітектурою. Однак стверджувати, що Дніпро не має родзинок, які відрізняють його від інших – неможна. Протягом останніх п’яти років в центрі міста функціонує унікальний та найбільший у світі єврейський центр «Менора». В ньому вдало поєднуються декілька складових: духовність, культура та бізнес.

Відкриття центру «Менора» відбулося 16 жовтня 2012 року. На урочисту церемонію завітали понад триста почесних гостей, серед яких релігійні, державні, громадські та наукові діячі з України, Ізраїлю, США та інших країн.

Про «Менору» як центр культури, науки, бізнесу, розваг та єврейської самобутності розповідає кореспондент Дніпрограда.

Архітектура

Комплекс «Менора» вражає своїм архітектурним рішенням. Композиція з семи веж символізує Храмовий семисвічник - менору. Найвища вежа розташовується висоті 77 метрів, тому з даху будівлі відкриваються неймовірні краєвиди.

Автор ідеї та головний архітектор Олександр Сорін вважає «Менору» найвидатнішою роботою в своєму житті.

«Не кожному архітектору так пощастить. Спочатку, коли розмова зайшла про об'єкт і про майданчик, на якому він повинен бути зведений, перша думка, яка у мене виникла при появі в руці олівця - показати кроки до Бога: ступінчастість та піднесення. Пізніше народилася візуальна ідея центру: сім свічок різної висоти, які символізують прагнення непереможного єврейського духу підніматися вгору», - зазначив в одному з інтерв’ю Олександр Сорін.

Прикметно, що в першому випуску української версії журналу «Forbes» «Менора» визнана знаковим сучасним архітектурним об'єктом України.

Релігія

Серцем Дніпровської єврейської громади називають Центральну синагогу «Золота Роза», яка входить до архітектурного комплексу. З її відкриттям почався новий етап єврейського відродження. В цьому році до Дня міста та єврейського свята 18 елула після реконструкції відкрився молитовний зал історичної синагоги «Альтершіл».

Кожна єврейська громада – особлива, а у Дніпрі вона ще й одна з найбільших в Україні. В ній об’єднано понад 60 тисяч євреїв міста. Представники громади активно підтримала Революцію Гідності та європейський вибір України.

Діяльність духовного лідера та Головного рабина Шмуеля Камінецького лише сприяє формуванню добросусідських відносин між різними релігіями. До того ж, багато програм громади спрямовані на підтримку збройних сил, волонтерства та добровольчого руху.

«Неможливо уявити собі справжнє знайомство з Дніпром без центру «Менора» і синагоги «Золота Роза», це – невід'ємна частина нашого міста і нашої спільної культури, – вважає протоієрей УЦ КП та голова капеланської служби Дмитро Поворотний.

Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні»

Трьохповерховий музей історії, культури та найбільшої трагедії єврейства включає минуле громади як частину національної пам'яті України.

Поряд з численними унікальними експонати, серед яких фото та речі загиблих, використовується аудіо - та мультимедійна техніка. Це єдиний музей в Дніпрі, в якому застосовуються інсталяції та інтерактивні засоби.

Одна з представлених тем стосується українських Праведників народів світу – тих, хто рятували євреїв від нацистського геноциду. Поміж них були й представники ОУН і УПА. В свою чергу євреї ставали активними учасниками обох організацій.

«Коли ми, німці, згадуємо про Голокост, особливо важливо не відходити від історичної відповідальності. Музей нам наочно демонструє оновлення після II Світової війни, а пам'ять з'єднується з сьогоденням і майбутнім. Це втілення оптимістичного, повного радості очікування Посланника», - зазначив на відкритті Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини доктор Крістоф Вайль.

Це далеко не повний перелік напрямків діяльності музейних працівників, адже вони розробляють авторські програми, майстер-класи та екскурсії. Так наприклад, 22 жовтня до святкування п’ятирічного ювілею у музеї відкрилась нова експозиція - «Євреї після Голокосту».

Наразі музей активно долучається до благодійно-просвітницьких заходів, а саме: проводить екскурсії для дітей з прифронтових притулків, відгукується на ініціативи воїнів зі Сходу України та знайомить з єврейською історією школярів Дніпропетровської області.

Також в «Менорі» діє Інститут «Ткума» - перший національний центр з вивчення історії Голокосту, директором якого є Ігор Щупак. Мета «Ткуми» – досліджувати спільне та особливе в історії українців та євреїв. Наукові проекти Інституту допомагають реалізувати партнери з Білорусі, Ізраїлю, Канади, Молдови, Франції, Німеччини, Польщі та США.

Бізнес

Однак «Менора» - не лише екскурсійна пам’ятка міста, але й точка росту бізнесу, потужний поштовх для зростання туристичної та інвестиційної привабливості Дніпра. В конференц-залах будівлі збираються бізнесмени світового рівня, аби обговорити вдалу експортну стратегію та конкурентну спроможність бізнесу.

Фахівці з питань іміджу міста стверджують, що Дніпро відоме лікарнею Мечникова, музеєм АТО та культурно-діловим центром «Менора». Сама на цьому ґрунтується специфіка, яку варто враховувати задля залучення західноєвропейських бізнесменів.

Для багатьох дні народження слугують приводом для підведення підсумків. На сьогодні можна впевнено говорити, що «Менора» - слугує прикладом високо рівня організованості при своїй багатофункціональності.

Саме туристична привабливість, розвиток бізнесу та культури покликані оновити та піднести Дніпро та Україну на світовий рівень, адже здобутки країни варті уваги, наслідування та зацікавленості.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Будь-яке суспільство в тій чи іншій формі прагне до найвищої мети - всеосяжного блага. Аби досягти цього блага всередині народів відбувається природна кристалізація окремих каст чи систем, я...
Кожен раз користуючись послугами перевізників у Дніпрі я надихаюся. Щоденні умови дістатися із пункту А в пункт Б просто таки надихають кричати і матюкатися, й так щоб всі почули. Але цього разу я не...
Томос це, звісно, дуже добре і потрібно, але...Держава у нас яка? Світська. Церква відокремлена від Держави.До чого це я?А що заважало, і заважає, цій самій Державі визнати те, що лежить на поверхні:...
Дарина ТВЕРДОХЛІБ

23 фєвраля не здається

Чим будете дивувати ваших чоловіків, дівчатка? Уже знаєте, що подарувати батькові, брату чи коханому на 14 жовтня? А ще всім класом здамо грошики на презенти нашим хлопчикам. І знову чашки,...