App Store Google Play

Енергоефективність – вимушена, але необхідна. Досвід Дніпропетровщини

17.10.2017 18:00
Енергоефективність – вимушена, але необхідна. Досвід Дніпропетровщини

Про те, що енергоносії і їх вартість мають визначальне значення для економіки за останні 10 років розвинутого капіталізму в Україні не чув хіба що глухий. Але лише в останні роки під тиском і внаслідок вимог Євросоюзу та МВФ Український уряд вдався до мір «підвищення енергоефективності». Очікувано першим же кроком стало підвищення роздрібних цін для населення та юридичних осіб до рівня «ринкових» чи то пак «європейських». Непідйомні з точки зору пересічного домогосподарства, державного чи комунального підприємства рахунки за комунальні послуги, де головною складовою є ціна газу та електроенергії, змусили українців серйозно замислилися над енергоефективністю та енергозбереженням.

Водночас, Угода про асоціацію з ЄС (УА) вимагає від нас впровадження європейського законодавства з енергетичної ефективності. Україна повинна прийняти закони або вносити зміни до існуючих, щоб вони відповідали європейським нормам. Держава прийняла план дій з енергоефективності, де зобов’язалася в 2020 році споживати на 9% менше енергії. Розглянемо як справляється з таким планом Дніпропетровська область.

Як стверджує обласна влада, на Дніпропетровщині енергоефективність є одним з пріоритетних напрямків розвитку. За даними моніторингу соціально-економічного розвитку регіонів, підготовленого Мінрегіонбудом у травні 2017 року Дніпропетровська область є лідером за рівнем впровадження енергозберігаючих джерел світла у зовнішньому освітленні населених пунктів за підсумками 2016 року.

У 2017 Дніпропетровщина продовжила цю позитивну тенденцію. Успішним є впровадження закону про енергосервісні компанії – ЕСКО. Це також одна із вимог директиви ЄС №2012/27/ЄС про енергоефективність. Влада наймає ЕСКО для утеплення муніципальних будівель (лікарень, шкіл тощо), заміни ламп на енергозберігаючі, заміни вікон та дверей тощо. Після реконструкції ці будівлі повинні використовувати менше енергії й відповідно платити менше. Зекономлені кошти отримуватимуть енергосервісні компанії - це і буде платою за їхню роботу.

Представники Держенергоефективності та співробітники Фонду ім. Ф. Еберта в Україні провели семінар, на якому розкрили усі переваги укладення ЕСКО-договорів для ефективного впровадження енергозберігаючих заходів. Експерти акцентували увагу на особливостях впровадження енергоменеджменту у бюджетній сфері та розтлумачили, що механізм ЕСКО-контрактів дозволяє споживачу значно скоротити витрати на енергоресурси та модернізувати енргообладнання без значних інвестицій зі свого боку.

Серед прикладів виконання закону про енергосервісні компанії дві лікарні міста Дніпра – №4 та №9. В них звели сучасні котельні на альтернативному паливі. Вони запрацюють з початком опалювального сезону. Обігріватимуть не лише медичні заклади, але й навколишні будинки. Як повідомив голова ДніпроОДА Валентин Резніченко, нові котельні – у трійці найпотужніших в країні.

«Енергонезалежність – одне з завдань Президента України Петра Порошенка, яке ми втілюємо в життя. Поступово відходимо від старих неефективних газових котелень. Натомість зводимо нові – на альтернативному паливі – екологічні та економні, – зазначив Валентин Резніченко. – Загальна потужність нових котелень – 13,5 МВт, випереджає їх лише котельня на 10,5 МВт на вулиці Космічна в Дніпрі. На сьогодні це три найпотужніші в Україні котельні на альтернативному паливі, вони зведені без жодної копійки бюджетних коштів – виключно за рахунок інвестора».

Для жителів сільської місцевості будують дитячі садки європейського зразка. Кожен садок оснащений сонячними батареями і автономною котельнею на альтернативних видах палива. У кожного дошкільного закладу - індивідуальний дизайн, енергозберігаючі вікна, утеплені стіни і дахи.

«Цьогоріч розпочали будівництво чотирьох дитсадків – у Підгородному та Обухівці Дніпровського району, Іларіоновому Синельниківського району, Кам’янському. Кожен на 115 місць. Це абсолютно нові проекти, які дивують нестандартним дизайном і сучасними технологіями. Там, зокрема, будуть альтернативні котельні та сонячні батареї», – розповів Валентин Резніченко.

Для прозорого і повноцінного запровадження ЕСКО-проектів в регіоні на сайті ДніпроОДА з'явилась інтерактивна карта обласних бюджетних установ, які потребують термомодернізації. Потенційні інвестори, що готові запропоновувати їм механізм енергосервісних проектів, можуть знайти там всю необхідну інформацію.

Дніпропетровщина також лідер України за кількістю "теплих" кредитів, виданих об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). На сьогодні вони отримали вже 80 позик на 5,6 млн грн.

У Дніпропетровській обласній раді були проведені конкурси мікропроектів з енергоефективності та енергозбереження серед органів самоорганізації населення, ОСББ та в житловому секторі.

За їх результатами, 61 житлове об`єднання з Дніпропетровщини цьогоріч зможе реалізувати у своїх будівлях заходи з енергозбереження. Установити нові вікна та двері, які триматимуть тепло, прилади освітлення, які будуть працювати лише за потреби, відремонтувати міжпанельні шви у всьому будинку, утеплити стіни, модернізувати систему опалення, освітлення, вентиляції та багато іншого. На участь у конкурсах заявки подали 180 ОСББ, ОСН, ЖСК регіону. Найбільше переможців з Дніпра, Нікополя, Кривого Рогу, Марганцю, Павлограду,Тернівки, Жовтих Вод, Новомосковська та Нікопольського та Петриківського районів.

«Наше завдання стимулювати населення займатись енергозбереженням. З енергоощадних заходів у кожній окремій квартирі, будинку, структурі формується енергетична безпека всієї країни. В обласній раді ми продовжили конкурси міні проектів з енергозбереження, переможці яких на умовах спів фінансування з обласного бюджету можуть отримати необхідні суми на реалізацію енегозберігаючих заходів. Так ми стимулюємо громадян заощаджувати енергоносії, вони ж у свою чергу підвищують комфортні умови проживання у своїх приміщеннях та заощаджують власні бюджети», - зазначив голова обласної ради Гліб Пригунов.

Фінансова участь мешканців складає близько 20% від загального бюджету мікропроекту, розмір гранту з обласного бюджету кожному переможцю складає від 15 до 50 тис грн. На фінансування переможців конкурсів в обласному бюджеті передбачено 2 млн грн.

Окрім переліченого, прикладом енергоефективності є відкриття сонячних електростанцій та встановлення сонячних батарей на вулицях Дніпра. Минулоріч дніпряни навіть самі встановили сонячні батареї на стінах своїх квартир у багатоповерхівках. Загалом громадяни підтримують нововведення та відмічають переваги.

"Менше витрат буде. Це вигідно для міста. Нововведення завжди потрібно запроваджувати", - зазначив мешканець однієї з вулиць, де встановили ліхтарі на сонячних батареях Валерій Проценко.

В області неодноразово проводились просвітницькі кампанії, в ході яких показували цінність та користь ресурсів на побутовому рівні.

Загалом громадськість разом із владою поступово, але впевнено крокує до енергоефективності, беручи на озброєння кращі європейські практики. Та слід не забувати, що успіх будь-якої справи залежить особисто від кожного. Кожен українець може і має, як мінімум, економити енергоресурси. А як максимум, долучатись до створення енергоефективних технологій вдома, у повсякденній праці, в місцях загального користування. Ми не настільки багаті, аби нехтувати чим, безумовно важливим, видом економії.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Рейдер из кремля

Чтобы картина о рейдерстве не только в Днепре, но и во всей Украине, была завершенной, её следует дополнить весьма немаловажным фактом, который дамокловым мечом завис над каждым украинцем, небезразлич...
92-роки тому Катеринослав перейменували у Дніпропетровськ. Звісно, не було ніяких референдумів/громадських слухань/можливості подати альтернативну петицію.Теоретично і зараз у місті живуть люди, які н...
Юрій Фоменко

Божі пензлики

У Бога є велика стара торба. Наскільки стара, що геть зношена і в латках. А у тій торбі: гачки, пензлі, гребінці, веретена, сита, сопілочки, граматки, вуздечки, тронки…   І ходить він з то...
Багато чую останнім часом про геройство, мотивованість та крутість, як необхідні якості для солдата. Скажу чесно: фігня це все, як на мене.Герої затикають подвигами чужі або ж свої помилки.Найкраще пр...