App Store Google Play

30 серпня у Січеславі: Денікін вербує малоросів, Директорія звертається до євреїв, а гетьманці відкривають університет

30.08.2017 11:00
30 серпня у Січеславі: Денікін вербує малоросів, Директорія звертається до євреїв, а гетьманці відкривають університет

У серпні 1918-го року у Катеринославі вперше в історії міста відкривається університет. Його засновниками стають російські науковці, що покинули червону Росію, яку роздирала громадянська війна, та переїхали до Української Держави. У місті, окрім них була і інша ініціативна група, - українські діячі, які закидали вимогами відкрити повноцінний державний університет на кшталт тих, які відкрилися у Києві та Кам’янці-Подільському з українською мовою викладання. Усе літо Міністерство освіти відбивалися, пояснюючи, що Державна скарбниця не зможе профінансувати третій державний університет. Тому влітку було прийнято компромісне рішення, - російські науковці отримали свій вуз, однак у ньому була окрема українознавча кафедра, де викладали українську мову, географію, літературу та історію і заняття там проводилися українською мовою. Очолив кафедру Дмитро Яворницький. Крім того, була ще юридична, медична та фізико-математичні кафедри.

Кошти для університету збирали усім містом, не обійшлося тут і для звичного для наших часів «краудфандінгу», 19 серпня ініціативна група влаштувала дводенні народні гуляння у парку біля Англійського клубу (нині порожня будівля Будинку Офіцерів), де зібрала 25 тисяч карбованців, що додалися до 50 тисяч від Міської Думи. Ці кошти пішли на створення бібліотеки університету. Сам вуз відкрили з величезною помпою у Потьомкінському палаці (нині Палац студентів ДНУ), на відкритті побувала Віра Холодна, - видатна кінозірка тих часів. За це акторку почали нещадно критикувати українські ліві республіканці, що звинуватили її у співпраці з правим режимом гетьмана Павла Скоропадського. Далі історія університету склалася надзвичайно складно, - студенти пішли навчатися, але під кінець осені розпочалося антигетьманське повстання, що привело до відновлення Української Народної Республіки, проти якої відразу почали вести боротьбу червоні та білі. Уже у 20-их роках, після того, як місто перейшло під контроль червоних, радянська влада, використовуючи університетську матеріально-технічну базу, кілька разів перезасновувала університет. Однак за часів незалежності Дніпровський Національний Університет імені Олеся Гончара офіційно вважає датою свого заснування саме 1918-ий рік.

А за рік у серпні 1919-го року по губернії розходилася агітація Денікіна, який звернувся до «малоросів». Що цікаво, сучасна пропаганда Кремля за майже 100 років не надто відступає від тих лекал і зараз цей же самий текст можна підкласти Путіну. «Доблестью и кровью армий одна за другой освобождаются русские области от ига безумцев и предателей, давших обманутому народу рабство вместо счастья и свободы. К древнему Киеву, «матери городов русских», приближаются полки…вернуть русскому народу утраченное им единство, то единство, без которого великий русский народ, обессиленный и раздробленный, теряя молодые поколения в братоубийственных междуусобиях, не в силах был бы отстоять свою независимость; то единство, без которого не создалась бы мощная русская речь, в равной доле сотканная вековыми усилиями Киева, Москвы и Петрограда». Далі відозва містила пасажі про теорію змови на Заході, де зовнішні вороги Росії спеціально вигадали, створили центри сепаратизму, а тепер фінансують своїх посіпак аби лише знищити та підкорити Росію, - «Желая обессилить русское государство прежде, чем объявить ему войну, немцы задолго до 1914 года стремились разрушить выкованное в тяжелой борьбе единство русского племени. С этой целью ими поддерживалось и раздувалось на юге России движение, поставившее себе целью отделение от России ея девяти губерний, под именем «Украинской Державы». Стремление отторгнуть от России малорусскую ветвь русского народа не оставлено и поныне. Былые ставленники немцев – Петлюра и его соратники, положившие начало расчленению России, продолжают и теперь совершать свое злое дело создания самостоятельной «Украинской Державы» и борьбы против возрождения Единой России».

А ще через рік – у серпні 1920-го контрпропаганду вела вже Директорія УНР, війська якої планували вести наступ з Правобережжя на Січеслав (республіканці втратили контроль над містом у січні 1919-го, коли розпочали процедуру перейменування). Україною прокотилася серія єврейських погромів, у якій приймали участь біла армія, поодинокі повстанські отамани (польові командири тих часів). Російська червона та біла пропаганди уже тоді намагалися поставити під відповідальність українську сторону. В результаті голова Кабінету міністрів УНР Борис Матрос та міністр з єврейських питань Пінхос Красний розповсюджували відозву, у якій зазначалося, що уряд Української республіки підтримує єврейські громади, активно співпрацює з братніми, соціалістичними єврейськими партіями, що мають великий вплив в Україні та підтримує єврейські громади, що постраждали від погромів, виділяє їм 20 мільйонів гривень з державної скарбниці та карає усіх організаторів погромів, незалежно від їх політичних поглядів та заслуг перед Українською республікою.

«Російські комуністи-більшовики не здатні відступити ні на крок від традиційного російського імперіалізму; на Україні вони вважають себе спадкоємцями царського режиму. Сподіваючись за допомогою багнетів та громадянської війни встановити комунізм, вони збурюють у народних масах найганебніші інстинкти та найгірші імпульси. І їхня робота вже принесла бажані результати: вихор єврейських погромів пронісся Україною. Уряд, що стоїть на чолі республіки, та головнокомандуючий війська Петлюра ведуть рішучу боротьбу проти погромів. Задля розслідування усіх випадків погромів, виявлення погромників та притягання їх до військового трибуналу було створено спеціальну Комісію по розслідуванню злочинів з надзвичайно широкими повноваженнями. Серед членів цієї Комісії є представники єврейських демократів. У війську створено посаду державних інспекторів, які теж наділені великою владою; ці інспектори провадять широку кампанію по виявленню погромницьких елементів у війську. Остання конференція інспекторів схвалила пропозицію міністра з єврейських справ про те, щоб серед інспекторів були представники цього міністерства. Головнокомандуючий Петлюра видав низку наказів з метою радикального придушення будь-яких погромницьких дій та покарання погромників і зобов'язав військові та цивільні влади суворо дотримуватися цих наказів. Спеціальний військовий трибунал вже виніс кілька смертних вироків, і багато ініціаторів погромів було страчено», - говорилося у зверненні до українського єврейства.

«У багатьох своїх прокламаціях головнокомандуючий Петлюра наголошує на тому, що єврейське населення всіляко підтримує Українську Демократичну Республіку в її боротьбі за незалежне існування, і закликає всіх людей, а рівно й партизанів, які воюють по той бік фронту, не дати розгорітися погромам, котрі руйнують нашу країну і являють собою пряму загрозу існуванню нашої республіки. Більшовизм завдяки своєму терору та диктатурі розбив сили об'єднаної демократії та підготував ґрунт для успішного наступу російської реакції, на чолі якої стоїть тепер Денікін, з перемогою якого може відбутися реставрація ненависного царського режиму» - промовляла відозва.

Хоральна Синагога у Катеринославі (зараз на цьому місті стоїть відновлена синагога та "Менора")
Головнокомандвач військ УНР Симон Петлюра.
Головнокомандуючий Збройних Сил Півдня Росії Антон Денікін

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Ярема ГАЛАЙДА

Нецікава правда війни

Знову завівся з хлопцями про «правду війни». Ну, в сенсі чи треба показувати в кіно цю саму правду.Треба!Але, якщо всю її показувати в кіно, то це буде фігня, повна заунивності і нудьги.Ну...
Для соціальних виплат від держави необхідно відкрити рахунок в національному Ощадбанку. Цікаво, як обличчя держави проявляється у фінансових установах.Заходжу у відділення банку в центрі Дніпра. Довго...
Максим Мірошниченко

Зрозумілість

Можливо, єдиний мотив, який може мобілізувати широкі кола виборців, який буде сприйматися як прогресивний та новий. Не легалайз, не легалізація проституції, гендерна політика і т.д.Поясню. У 2015-16 р...
У нас небезпідставно прийнято вважати, що українська влада використовує ситуацію з війною у внутрішніх політичних іграх, в тому числі і в узурпацію.Гомо політикус в усі часи було важко втриматися від...