App Store Google Play

Стратегія змін

24.08.2017 18:00
Стратегія змін

Напередодні річниці Незалежності ми говорили з головою обласної ради Глібом Пригуновим про моделі розвитку держави. Намагалися зосередити увагу на перспективних шляхах.

Глібе Олександровичу, в передсвяткові дні зазвичай мова йде про досягнення минулого та мрії про майбутнє, коли…

Пропоную не підтримувати стереотипи. Є достатньо речей, про які саме зараз варто говорити. Лірика буде потім.

Гаразд. Дуже багато людей, особливо з сільської місцевості, скаржаться зараз не тільки на низький рівень життя або на маленькі,пенсії. Більшість турбує невизначеність, не зрозуміло, куди Україна рухається у внутрішній політиці.

Але загальний позитивний фон у державі не тільки залишається – зміцнюється. Люди бачать реальні зміни. У першу чергу ті, хто звик думати, вірити справам, а не гучним промовам політиків

Ви маєте на увазі децентралізацію, яка поступово приносить перші плоди?

До процесу, ініційованому Президентом ми ще повернемось. Мова про інше. Чому свого часу, у 2010-му, Янукович зміг повернутись до влади? Тому, що досягнення Помаранчевої революції ніяк не конвертувались у реальні реформи в країні. Тільки загальнолюдськими або європейськими цінностями ситим не будеш.

А зараз?

Давайте рахувати разом, які зміни в державі відбулись з 2014 року. Зміна зовнішньополітичного курсу – факт. Створення антикорупційної інфраструктури (НАБУ, САП, НАЗК), відкриття електроних реєстрів, декларацій. Реформа держзакупівель працює? Працює. Потужний стрибок у рейтингу Doing Business. Частково (поки що) демонаполізовано енергетичний ринок. Є питання до патрульної поліції, але вона створена і викликає набагато більше позитиву, ніж негативних емоцій. Реформа армії, суспільне телебачення….

Декомунізація…

Саме так. Важливе рішення, на якому дуже багато спекуляцій. Мені не дуже подобається говорити про розхитування човна, але деякі політики на темі перейменувань відверто паразитують.

Децентралізація. В селах та селищах і досі не дуже чітко розуміють, які саме механізми вона передбачає. Частина сприймає її як абстракцію – придумали нагорі красивий термін та й використовують направо і наліво…

Децентралізація – це, перш за все, вигідно. Об’єднані територіальні громади отримують можливість вільно розпоряджатись власними коштами. Функція держави та уряду – створити умови для їх ефективного функціонування.

Тобто роботи.

Дійсно, роботи. А ще краще – життя. Гідного та комфортного. Але комфорт члени ОТГ мають створювати самі. Тим більш, що ті, хто вже об’єднався, відчув на практиці – бюджети зростають не на відсотки або десятки відсотків. В рази! Крім того, є можливість заробляти кошти на розвиток своїх територій. Дуже багато залежить від голів громад, та депутатів, яких обирають. У «великій» політиці складніше, а на селі всі у всіх на виду. Відразу можна побачити, хто чого вартий.

Заперечити важко. Скажіть тоді, які функції має виконати уряд щодо кожної з громад, які вже створені або створюються зараз. Якщо не помиляюсь, на Дніпропетровщині ОТГ створили вже понад 80% сільського населення.

Схема загальновідома. Опорні школи, відремонтовані дороги, світло, газ, інтернет, «швидка допомога». Та умови для успішного розвитку бізнесу. Далі все залежатиме від ініціативи на місцях.

Є побоювання, що бідні та депресивні села все одно зазнають поразки. А заможним і зараз живеться більш-менш. Крім того, багатьом не зовсім зрозуміло, яким чином у нових умовах буде адмініструватись податок на землю, який складає вагому частину бюджетів нижчих рівнів.

Давайте по черзі. Кабінет міністрів в жодному разі не підпише документи на створення ОТГ, якщо вона не відповідатиме певним критеріям. Головний з них – спроможність, самодостатність. Ніхто не буде кинутий напризволяще. Програють ті, хто не хоче обєднуватись, бо вони не отримають можливості скористатись перевагами нової моделі.

В таких є одна-єдина «перевага» – не потрібно брати на себе відповідальність.

Щодо земельного податку…

Справа також у відповідальності. Хто краще знає, як підприємці у селі N сплачують податки чи яка в найманих працівників зарплата – «біла» або в конверті, без оформлення? Які магазини працюють напівлегально? Які земельні ділянки використовують під посіви без жодного платежа до бюджету? Хто? Голова облради, очільник обл- або райдержадмінистрації? Може, Володимир Гройсман? Ні. Сільський голова або голова ОТГ володіє ситуацією на своїй території краще за всіх нас разом. А ще він разом з місцевими депутатами зацікавлений у наповненні бюджету громади. От і думайте.

Зацікавлений. Тільки от…

Якщо зацікавлений не тільки в посаді, але й у розвитку, у довірі своїх сусідів-виборців, то зубами вигризе кожну недоотриману гривню. Разом з фіскальною службою, звісно.

А ще таким хотілось би створювати кращі умови проживання задля розширення бази оподаткування, запрошувати до себе стабільний платоспроможний бізнес…

З бізнесом питання досить складне. Відносно умов проживання – між кількістю зареєстрованих у населеному пункті та надходженнями до бюджету є прямо пропорційна залежність. Хіба ви не знаєте, що 60% податкових надходжень від «мінімалки» у 3200 гривень йтимуть від вашого работодавця до бюджету місця реєстрації?

Отакої!

Саме це і є модель. Вона вже реально працює!

Зоря

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Ярема ГАЛАЙДА

Нецікава правда війни

Знову завівся з хлопцями про «правду війни». Ну, в сенсі чи треба показувати в кіно цю саму правду.Треба!Але, якщо всю її показувати в кіно, то це буде фігня, повна заунивності і нудьги.Ну...
Для соціальних виплат від держави необхідно відкрити рахунок в національному Ощадбанку. Цікаво, як обличчя держави проявляється у фінансових установах.Заходжу у відділення банку в центрі Дніпра. Довго...
Максим Мірошниченко

Зрозумілість

Можливо, єдиний мотив, який може мобілізувати широкі кола виборців, який буде сприйматися як прогресивний та новий. Не легалайз, не легалізація проституції, гендерна політика і т.д.Поясню. У 2015-16 р...
У нас небезпідставно прийнято вважати, що українська влада використовує ситуацію з війною у внутрішніх політичних іграх, в тому числі і в узурпацію.Гомо політикус в усі часи було важко втриматися від...