App Store Google Play

9 серпня в Українському Катеринославі: комісар освіти та відкриття гімназії при УНР та Державна Варта при гетьмані

09.08.2017 08:00
9 серпня в Українському Катеринославі: комісар освіти та відкриття гімназії при УНР та Державна Варта при гетьмані

У цей день 100 років тому Катеринослав отримав комісара освіти Української Народної Республіки. Ним став відомий у місті просвітянин та інженер Іван Труба, відомий також тим, що став автором першого навчального посібника українською мовою по опору матеріалів (сопромат). Українська Центральна Рада повідомила про своє призначення губернського комісара, крім того у місті тривала підготовка до нового навчального року, який мав стартувати і для нової гімназії для хлопчиків та дівчаток. Тому в місті через пресу оголошувався збір коштів та пожертв для нового навчального закладу.

«Громадяне! Українське учительське товариство в Катеринославі з початком нового 1917/18 учебного року одкриває українську гімназію для хлопців і дівчат. Звертатись треба в казьонну палату на розі Казачої (нині Старокозацька) та Первозванної (Володимира Мономаха – колишня Короленко) вул. до Хведора Олександровича Єфремова щодня од 12 до 2 години. Жертви приймаються з великою подякою», - писала газета «Народне життя». Крім того, у тій же газеті повідомлялися і умови для вступу до гімназії.

  1. Відкриваються поки що тільки два підготовчих (старший та менший) і перший класи.
  2. Треба, щоб діти знанням відповідали умовам загально-державних гімназій. Крім того неодмінно балакать по-українські, а також знати кілька віршів, байок, казок і й інше і по можливості писать.
  3. При проханню треба подавати документи: 1) метричну виписку, 2) свідоцтво про прищепу віспи, 3) пашпорт або послужний список чи копії з них.
  4. Вчення буде напевне йти у другу зміну після обіду.
  5. Про іспити і початок навчання буде у свій час оголошено.

А через рік, 9 серпня 1918 року, коли Катеринослав перебував уже не в складі УНР, а Української Держави, на чолі якої стояв гетьман Павло Скоропадський, в місті почала створюватися Державна Варта, - широко профільний військово-поліцейський орган при Міністерстві Внутрішніх Справ. У цей день Міністерство ухвалило Статут Державної Варти.

Згідно з цим документом, Державна Варта несла охорону громадського правопорядку, охорону залізничних шляхів, вела карно-розшукову діяльність та освідомчу (контррозвідувальні заходи). Далі гетьманський уряд працював над штатом Державної Варти. У Катеринславі спочатку фінансування Варти повнісю покладалася на місцеві органи влади, а фактичне керування нею здійснював губернський староста при допомозі Державного інспектора. Саме місто поділилося на 7 районів, у яких розміщалися управління. Що цікаво проїзд у трамваї для чинів Варти був безкоштовним. На селі Варта вгамовувала селянські повстання, що тривали протягом усього існування режиму Скоропадського, а в місті Вартові ловили більшовицьких агентів, переслідували українську ліву опозицію та вилучали у населення нелегальну вибухівку, зброю та боєприпаси, яких у місті після 4 років війни та на другий рік революції вистачало.

Що цікаво, Державна Варта страждала і від корупції. Так, наприклад, влітку в місті вартових починають підозрювати у тому, що вони кришують кілька напівлегальних закладів, де грають у лото, — азартну гру, що швидко стає великою суспільною проблемою. В Катеринослав приїздить міністр внутрішніх справ, який після кількаденних ретельних перевірок звітує у Київ, що прямих доказів участі вартових у порушеннях знайти не вдалося, однак керівництву Державної Варти у місті винесена сувора догана. Після від'їзду чиновника до Києва, в урядових кабінетах розробили кілька постанов щодо регуляції гри у «лото».

Катеринослав гетьманської доби

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Ольга АНДРОСОВА

Завжди кажи «ні»

Я особистість, яка виграла в лотерею під назвою «Життя» у категорії «відрізок існування». Так, я народилася занадто пізно щоб вивчати землю та зарано, щоб борознити простори да...
Юрій Фоменко

Ера милосердя

Наступає якась ера милосердя. Усі ті, хто в 2014 році активно гукав російські війська, обіцяв страшну кару проукраїнським громадянам, проклинав Київський Патріархат і НАТО, хаяв Європу, або ж просто с...
Продовжуючи тему освіти, яка у Дніпрі набула шалених корупційних розмахів, хочу розповісти про дуже цікавий її сектор, який передбачає набір під «своє» крило потрібних співробітників. А са...
"Замиловує, дратує, бісить ця загальна розслабленість і умиротвореність суспільства. Більшість людей свято переконані, що війна, стихійні лиха, революції, заколоти, повстання та геноцидсаме їх об...