App Store Google Play

Українська конституційна карма

28.06.2017 18:00
Українська конституційна карма

Сьогодні виповнилося 21 рік Основному Закону нашої держави. Однак, основний документ, що закладає основи функціонування держави постійно перекручувався та переглядався. Що викликало чергові політичні кризи в Україні і бажання переписати Основний Закон ледь не у кожного наступного Президента чи Прем’єра. Зараз 2014 рік постав перед нами питання ще й про вирішення світоглядної кризи, - самі українці мають вирішити у якій країні вони мають жити, навіщо вона має бути і куди вона рухатиметься. Здається, поки цього не трапиться, дискусії щодо Конституції України вщухати не будуть. Це до речі і є своєрідною кармою наших конституційних процесів у країні, яка постійно боролася за право існувати, за право бути окремим суб'єктом на мапі Європи. Зараз ми згадаємо попередні українські конституції.

Перша Конституція у світі

В принципі, Конституція Пилипа Орлика, написана у 1710-му році за кілька десятиліть до Конституції США, не могла такою стати. По-перше на той час у Європі уже були відомі кілька конституційних актів, були документи, названі «конституціями» і у Речі Посполитій. До того ж Конституція 1710-го року так і не втілилась у життя, хоча цей документ без сумніву носив у собі усі необхідні риси. Нагадаємо, що писався він гетьманом у еміграції Пилипом Орликом, - помічником померлого Івана Мазепи відразу після поразки у Полтавській битві. В Україні в той час лютував Петро І, - десь біля місяця його каральна експедиція з трьох піхотних та двох кінних полків шукала Запорізьку Січ у Дніпровських плавнях, а новий гетьман обирався під пильним спостереженням Москви. А Пилип Орлик збирав сили для повстання в Україні та написав Конституцію для Війська Запорізького, яка мала б урегулювати давні протиріччя між Гетьманом та Військом Запорізьким. Цей документ регулював правові взаємовідносини у тогочасній Гетьманщині – козацькій державі, що мала великий суверенітет у Російській імперії та займала центральні та північні райони нинішнього Лівобережжя.

У 1711 році Орлик, заручившись підтримкою султана Оттоманської імперії, розпочав свій визвольних похід, який спочатку розпочався вдало. До влади гетьмана перейшло кілька міст Правобережжя, загони Орлика та татарської кінноти обложили Білу Церкву, у Москві з тривогою сприйняли звістку, що гетьман тодішньої України Іван Скоропадський отримав листа Орилика із пропозицією долучитися до боротьби. Однак Скоропадський до Орлика не прилучився, того підвели союзники, - татари з приближенням підкріплень для московської залоги у Білій Церкві покинули стан війська, вирушили у Крим, а по дорозі грабували міста та захоплювали людей у рабство. Відтак Орлик покинув Україну, однак ще кілька десятиліть вів антиросійську дипломатичну роботу. Оригінал його Конституції на староукраїнській мові зберігається у…Москві, а латинською мовою, - у Швеції. Що цікаво через два століття прямий нащадок Івана Скоропадського, Павло Скоропадський проведе державний переворот, оголосить себе Гетьманом та відмінить Конституцію УНР.

Конституції республіканців без Президента

У 1917-му році з поглибленням революційних процесів у Росії та більшовицьким переворотом, Українська Центральна Рада оголосила про створення автономної республіки у складі майбутньої нечервоної Росії. В Києві відразу почала працювати конституційна комісія на чолі з Михайлом Грушевським, що мала створити основний правовий та юридичний каркас республіки. Однак у січні українським діячам під натиском червоних доведеться проголосити Незалежність аби зміцнити переговорні позиції та залишити Київ. Весною 1918 року УНР знову встановлює контроль над Києвом та продовжує працю над Конституцією, але поглиблення революційних деструктивних чинників, зростання анархії та криміногенної ситуації змушує союзників УНР німців або ввести пряме управління, або допомогти здійснити переворот більш раціональних на думку німців сил.

29 квітня Центральна Рада проголосувала за Конституцію УНР, яка визначала органи державної влади республіки, судову систему, права громадян республіки. Якщо коротко проаналізувати цей документ, ми побачимо, що українські соціалістичні діячі того часу бачили Україну класичною парламентською демократією без інституту Президента із виконавчою владу, зосередженою в руках Уряду, законодавчою - в руках Зборів УНР, судовою – в руках Генерального Суду. Однак у той день пленарних день Центральної Ради закінчився несподівано, - до зали зайшла рота німецьких солдат, арештувала кількох делегатів та розпустила Раду. А через кілька годин на З’їзді Хліборобів Гетьманом себе проголосив Павло Скоропадський. Гетьман швидко згорнувши усі напрацювання республіканців, увів пряме правління, яке делегував своєму уряду і у майбутньому мав намір зібрати Державний Сенат.

Під кінець 1918-го року шальки терезів знову схилилися на бік республіканців. У листопаді починається відхід німецьких та австро-угорських частин з України, антигетьманське повстання та вторгнення більшовиків. 14 грудня Скоропадський зрікається титулу та втікає до Німеччини. Влада переходить у руки Другої УНР на чолі з керуючим органом – Директорією. Конституція 1918 року не відновилася, оскільки в українських діячів змінилися погляди на майбутню державність, до УНР приєднувалася ЗУНР, а майбутній парламент мав називатися Трудовим Конгресом. Відтак над проектом тимчасової Конституції працює наш земляк, Сергій Бачинський, автор тексту Акту Злуки та майбутній помічник міністра іноземних справ УНР. Однак робота над Основним Законом припиняється через наступ на Україну білих, червоних та розгортання армії Махна.

«Подільські» Конституції

У 1920-му році, коли УНР контролювала невеликий клаптик подільської землі у районі Кам'янця-Подільського, після серії державних переворотів, зрад певних діячів Петлюра вирушив у Варшаву на переговори з поляками про союзницькі дії та наступ на червоних. У цей час у відставку йде уряд Ісаака Мазепи, а на зміну йому приходить нова команда, яка вводить нові інститути влади – так Директорія розподіляє владу з протопарламентом Другої УНР – Всеукраїнською Народною Радою. Соціалісти-республіканці знову обговорюють проект майбутньої Конституції і з наступом польсько-українських військ переїжджають до Вінниці. Там обговорення йдуть з новою силою, українсько-польські війська дають парад у Києві і стає зрозуміло, що скоро Республіка постане на мапі Європи знову. До Вінниці стікаються усі українські сили та інтелектуали. Однак невдовзі наступ на Одесу захлинається, а червоні витіснять українців та їх союзників з Києва. Далі республіка остаточно втратить свою територію і українські юристи будуть знайомитися з Конституціями УРСР.

Конституція УНР 1918 року
Герб УНР

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Чим далі від нас віддаляється Майдан, Революція Гідності - тим менше тої самої гідності залишається у спілкуванні не лише політичних опонентів, а й колишніх побратимів, однодумців та соратників. Все м...
Після того, як з Криму було вивезено 200 тисяч чоловік, радянська влада розпочала і "детатаризацію". У три хвилі перейменували більше тисячі міст, містечок та сіл. Так в Криму замість ісконнорускіх на...
Яка перевага у трамвая перед іншим наземним громадським транспортом? Перевага в тім, що трамвай рухається окремою смугою позазагальним транспортним потоком, ну і можливо взимку простіше чистити проїзд...
В мільйонний раз спливає тема доріг у Дніпрі. Не те щоб я хотіла потролити мера, чи вкотре пожалітися. Я навіть не зрадофіл, мені не потрібно вкрутити лампочку у під’їзд чи прибрати гілку з двор...