App Store Google Play

Хмари над вотчиною Вілкулів: як розкрадали Кривий Ріг

27.06.2017 14:00
Хмари над вотчиною Вілкулів: як розкрадали Кривий Ріг

Над криворізької вотчиною Вілкулів продовжують згущуватися корупційні хмари. У розпорядження "Обозревателя" потрапили документи обласної прокуратури та слідчого управління фінансових розслідувань: довідка про кримінальне провадження щодо службових осіб міської ради Кривого Рогу, а також протокол допиту одного з ключових фігурантів розслідування Валерія Нетяженко.

За даними правоохоронців, сім'я Вілкулів довгий час провертала багатомільйонні махінації щодо розтрати бюджетних коштів. Схема стандартна: підтасовування результатів тендерних торгів на користь "потрібних" підприємств. Перевіряються факти розкрадання бюджету на суму понад два млрд грн за два роки.

У центрі - "Біф Будінвест"

Активна фаза розслідування розпочалася в травні. Тоді правоохоронці прийшли з обшуками до міської ради і ще в ряд установ Кривого Рогу. В результаті затримали в.о. начальника управління містобудування, архітектури та земельних відносин виконкому міськради Валерія Нетяженко, який згодом вирішив співпрацювати зі слідством.

Під час допиту Нетяженко безпосередньо вказав на міського голову Юрія Вілкула та його сина, співголову парламентської фракції "Опозиційний блок" Олександра Вілкула як на організаторів злочинної схеми. За словами підозрюваного, ключову роль в ній грає Антон Михаленко - фактичний власник ТОВ "Біф Будінвест" та колишній зять Вілкула-старшого, який контролює фінансові потоки сім'ї. Крім цієї компанії, у махінаціях з легалізації неправомірних доходів нібито брали участь також "Дніпросвіт", "Спрінт", "Преміум бізнес груп", ВБК "Надія", Салтівський м'ясокомбінат і підприємства, які будували павільйони "Сімейка".

Нетяженко працював в "Біф Будінвест" на посадах консультанта директора, головного архітектора проектів, директора проектного бюро та директора ТОВ до серпня 2009 року. Він стверджує, що в цей період Михаленко особисто давав йому доручення практично безкоштовно виконувати проектні роботи для низки підприємств. У центрі виведення коштів були ТОВ "КРОСТ", а також "Акватік Протект", "КРИВОРІЖІНДУСТРБУД" і "Кріворіжелектромонтаж".

За заявою підозрюваного, Михаленко систематично отримував "відкати" від підприємств, які виконували бюджетні замовлення. Гроші йому нібито приносили особисто і тільки перевірені люди: Ольга та Ігор Бабенко (власники "КРОСТ"), довірений бухгалтер Олена Нізельнікова, юрист Олег Oкорка, підприємець Іван Кращенко і депутат Олексій Букреєв.

"У свою чергу накопичені гроші, здобуті злочинним шляхом, Михаленко передає народному депутату Олександру Вілкулу або міському голові Юрію Вілкулу", - написано в протоколі допиту.

Більш того, судячи зі свідчень Нетяженко, Михаленко має серйозний несанкціонований законом вплив на політико-управлінське життя Кривого Рогу: до нього на узгодження возять проекти рішень міськради, і іноді екс-зять Вілкула їх особисто коригує.

2013 році Нетяженко був консультантом директора "Біф Будінвест" Андрія Стеблянка, якого прокуратура також підозрює в участі у злочинній організації. Втім, затриманий стверджує, що Стеблянко - не більше ніж формальний керівник, який виконує роль підписанта, а заправляв усім і тоді, і зараз Михаленко. Він, за словами Нетяженко, і забезпечив "Біф Будінвест" нечесну перемогу на конкурсних торгах на виконання геологічних, геофізичних послуг та розробку топографічних планів. Це саме той епізод, за яким оголошена підозра Нетяженко. Лише по ньому, судячи з отриманих документів, кошторис було складено з накруткою до 6 млн грн.

Корисні заступники

За версією правоохоронців, ще одна знакова фігура криворізької схеми - заступник міського голови Євген Удод, який на даний момент знаходиться в розшуку. Цікаво, що після травневих обшуків Юрій Вілкул заявляв, що його зам всього лише пішов у відпустку.

Нетяженко знаходився в прямому підпорядкуванні у Удода з грудня 2016 року - тоді нині затриманий зайняв "хлібну" посаду в міськраді. Він запевняє, що заступник голови і Михаленко разом курирували підтасовування тендерів, даючи йому списки "переможців" задовго до початку торгів. За "сприяння" Нетяженко нібито отримував щомісяця 15 тисяч грн в конверті з рук Михаленко.

"Усі тендери 2016-2017 років пройшли з порушенням процедур", - заявив підозрюваний.

Нетяженко стверджує, що Удод, крім іншого, контролював діяльність міжнародного аеропорту "Кривий Ріг", до тендерів якого правоохоронці виявляли інтерес ще торік. Тоді СБУ з'ясувала, що відкриті торги для заміни вікон і дверних блоків на склопакети в будівлі аеровокзалу на загальну суму понад 3 млн грн пройшли з порушенням закону - були створені дискримінаційні вимоги для потенційних учасників.

Затриманий запевняє, що в схемах по відмиванню грошей замішаний також Інститут розвитку міста Кривого Рогу. Це комунальне підприємство, створене міськрадою в далекому 2012 році. За задумом установа повинна розробляти різноманітні проекти з розвитку міста. Але, за словами Нетяженко, фактично вона не здійснює діяльності і не дає жодних протокольних доручень. "Через Інститут розвитку міста Євгеном Удодом і Олександром Вілкулом відмиваються бюджетні гроші", - повідомив підозрюваний під час допиту. Травневі обшуки, до речі, не оминули установу стороною.

Нетяженко вказав на ще одного зама Юрія Вілкула, замішаного в корупційних схемах, - Олександра Катриченко, якому підпорядковуються управління благоустрою та житлової політики, а також відділ транспорту і зв'язку. "Катриченко також отримує неправомірну вигоду, привласнюючи бюджетні гроші, і передає частину Олександру Вілкулу та Юрію Вілкулу", - підкреслив затриманий.

2 млрд, 23 підприємства, 2 роки

Під Вілкула-старшого правоохоронці "копають" і по цілком конкретному епізоду. 28 лютого 2017 року міськрада дозволила розробку проектів землеустрою ТОВ "СПРІНТ" для розміщення комерційних будівель. Мер проголосував за це рішення і згодом його підписав. В ході розслідування з'ясувалося, що "СПРІНТ" пов'язаний з сім'єю Вілкулів. Це підприємство разом з дочкою і зятем міського голови є співзасновником ТОВ "А-Квадрат", що є корупційним маркером.

Правоохоронці зосереджені на перевірці фактів розкрадання бюджетних коштів, виділених міськраді в 2015-2016 роках. Якраз наприкінці 2015-го Юрія Вілкула зі скандалом переобрали міським головою. За даними слідства, в корупційних схемах замішані 23 підприємства. Ціна питання - понад 2 млрд грн.

Фахівці Східного офісу Держаудітслужби вже встановили конкретні факти нецільового використання бюджетних коштів під час виконання робіт.

1. Будівництво мереж зовнішнього освітлення в Кривому Розі;

підрядник - ТОВ "Кріворіжелектромонтаж";

сума договору - 23, 614 млн грн.

2. Кладовище в районі Південного гірничо-збагачувального комбінату;

підрядник - ПАТ "Кріворіжіндустрбуд";

сума договору - 27,730 млн грн.

3. Послуги з благоустрою території Кривого Рогу;

підрядник - КП "Сансервіс";

сума договору - 25,403 млн грн.

4. Реконструкція площі Визволення в Кривому Розі;

підрядник - ПАТ "Кріворіжіндустрбуд";

сума договору - 56, 194 млн грн.

Примітним є факт, що зрушення в розслідуванні корупційних схем в Кривому Розі відбуваються на тлі не менш знакових для Вілкула подій. Наприкінці травня генпрокурор Юрій Луценко з трибуни Верховної Ради заявив, що у ГПУ є докази підготовки співголовою "Опозиційного блоку" масових заворушень в Дніпрі 9 травня. Минулого тижня в парламент внесли відразу п'ять подань про зняття недоторканності з нардепів, причому з різних фракцій. Пізніше Луценко повідомив, що це не кінець.

Обозреватель

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Зайшов нині у воєнторг, - не скажу який, - прикупить підсумок під магазини. Обрав такий, щоб не дуже дорогий і підходящий, підходжу до каси. Хлопці-продавці впізнали мене:- Доброго дня, Наче ж, в...
Вадим ШЕБАНОВ

Батько

В третю неділю  червня в усьому світі святкуватимуть День батька. Напередодні цього свята хотілося б згадати, яку визначну роль відіграє батько у житті кожної людини. Це навіть викарбовано у наші...
Юлія МЕЛЬНИК

Не хлібом єдиним

31 травня. Останній дзвоник. Для «першачків» - особливий день: хвилювання та щастя, радість та переживання, виступи під час урочистого прощання зі школою на 92 дні канікул... Емоцій купа....
З початку російської агресії частина українців остаточно визначилася зі своєю позицією і принципово відмовилася сприймати все, що пов'язано з Росією. На жаль, як показала практика, такі громадяни скла...