App Store Google Play

У Дніпрі виклали історію міста часів Махновщини

10 Червня 13:30
У Дніпрі виклали історію міста часів Махновщини

Вчора, 9 червня, в книгарні «Є» пройшла лекція доктора історичних наук, професора ДНУ - Дмитра Архірейського, присвячена темі Махновщини. Про це повідомляє кореспондент Дніпрограда з місця проведення.

Пам'ять про Нестора Махна збережена народом, прикладом слугує поява однойменної вулиці на житловому масиві Сонячний. І зараз вона відроджується, але разом зі стереотипами про громадянську війну 1917-1921 років.

Мета лекції – розвінчати міфи, які протягом століття культивувалися радянською історіографією.

«Махновщина – буремна та неоднозначна доба в історії дніпровського краю періоду визвольних змагань. На жаль, сьогодення не може похвалитися цілковитою обізнаністю, а тому міфотворчість і кінематограф у чомусь продовжує навіювати стереотипи минулого. Не дивно, що й досі у свідомості людей може існувати декілька образів махновця – чи то анархіста, чи то розбійника-бандита. Та мало хто уявляє всю панораму подій, що зазнав тодішній Катеринослав», - зазначив лектор.

Згідно з першим міфом, Махновщина – анархічна та руйнівна сила. Сучасні історики пропонують інший підхід, який враховує самоідентифікацію представників руху. Тому їх варто вважати повстанцями, які прагнули задовольнити соціально-економічні потреби селян, а конкретно – середніх та бідних селян.

Другий міф говорить, що махновці керувалися засадами анархізму. Проте відомо, що їх цікавили інтереси селянства. Віра в те, що «анархія -  мати порядку» означає готовність населення до самоорганізації в той час, коли влада ігнорує їхні інтереси. Ця властивість набуває актуальності й в сучасному життя.

Міф третій стверджує що це маргінальне явище. Проте географія поширення руху – 8 з 9 губерній південно-східної України та формат, а саме армія на чолі з командиром Нестором Махном, спростовують цю версію.

Останній міф говорить, що Махновщина – антиукраїнський рух. Логіка такого уявленя наступна: Нестор Махно виступав проти Директорії, тобто української держави. Він не підкорявся Петлюрі чи Грушевському. Але не варто забувати, що злагоди не було всередині самої Директорії, пригадати хоча б стосунки Винниченка з Петлюрою. Так, Махно не довіряв членам Директорії, бо пам’ятав договір, який вони заключили з німцями у 1918 році, наслідком якого стала окупація та економічне пограбування території України.

Повстанська армія була українською, бо складалась з  українських селян, які розмовляли рідною мовою.Hoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Вчера товарищ с гордостью показывал мне подготовленный к покраске кузов его будущей новой игрушки – мерседеса 70-х годов. Главным предметом его гордости было то, что кузов в семидесятых на завод...
Максим Мірошниченко

Зневага

Йшов додому пішки. Якийсь херовий та невдалий день видався. Потім вирішив поїхати у трамваї. Так і швидше і людей поруч буде мало. А в мене ж ще є привілей - УБД. Ця фігня робить мені розкішну насправ...
Водитель-наркоман на нелегальном маршруте. В 10:00 утра.Отвратительней всего в этой ситуации то, что этот маршрут работает уже полтора года. Получил от полиции десятки протоколов, несколько водителей...
Максим Мірошниченко

Нащадки слави Січових Стрільців

Дзвонить пан Юрій Фоменко, каже шо поки одні петлюрівці-дезертири сплять або чубляться в інтернеті, інші петлюрівці саджають на Соборній площі ялівець (можжевєльнік) біля пам'ятного хреста воякам...